Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Virtuve skolas ēdnīcā. (Foto: LETA)

Parādās cerība, ka brīvpusdienas saņems lielāks skaits skolēnu

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Sabiedrība
2. martā 06:08 2023. gada 2. martā 06:08
  Jauns.lv
Pirms aptuveni mēneša portāls Jauns.lv vēstīja, ka birokrātijas nianšu dēļ vismaz 600 Rīgā deklarētie daudzbērnu ģimeņu bērni, kuri apmeklē izglītības iestādi citā pašvaldībā, nesaņem brīvpusdienas. Noskaidrojām, ka Rīgas domē šis jautājums ir darba kārtībā un tiek meklēti risinājumi.

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības valdes priekšsēdētāja Elīna Treija iepriekš intervijā portālam Jauns.lv sacīja: “Nesen mēs konstatējām kādu problēmu. Rīgas pašvaldība ir dāsna, sniedzot daudzbērnu ģimeņu bērniem 100% ēdināšanas atbalstu [pirmsskolās un vispārizglītojošās skolās], bet, ja Rīgā deklarētais bērns mācās skolā, kas ir ārpus Rīgas, piemēram, Mārupes vai Carnikavas skolā, tad viņam atbalsts līdzi neseko.”

Skolēns nesaņem brīvpusdienas pat tad, ja abas pašvaldības atbalsta bērnus

Turklāt bērns nesaņem atbalstu pat tad, ja viņš mācās tādā pašvaldībā, kura arī saviem deklarētajiem daudzbērnu ģimeņu bērniem 100% nosedz ēdināšanas maksu izglītības iestādē. 

Abas pašvaldības (gan tā, kurā ir deklarēta bērna dzīvesvieta, gan tā, kurā viņš mācās) ir lēmušas 100% apjomā atbalstīt daudzbērnu ģimeņu bērnu ēdināšanu, bet tikai tāpēc, ka bērns dzīvo vienā pašvaldībā, bet mācās otrā, viņam atbalsts līdzi neseko, Treija sacīja. 

Rīgas domē meklē risinājumus 

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā portālu Jauns.lv informēja, ka jautājums par vienlīdzīgas attieksmes nodrošināšanu skolēnu ēdināšanas jautājumā, tai skaitā daudzbērnu ģimeņu bērnu nodrošināšanu ar brīvpusdienām, ja ģimene ir reģistrējusi savu dzīvesvietu Rīgā, bet apmeklē izglītības iestādi citā pašvaldībā, ir darba kārtībā un tiek meklēti risinājumi.

Vajadzīgas izmaiņas

Pašreizējais tiesiskais regulējums to neparedz un ir nepieciešamas izmaiņas. Lai bērnu ēdināšanas un sociālā atbalsta jautājumā nodrošinātu vienlīdzīgu attieksmi, vienotu pieeju valsts līmenī neatkarīgi no pašvaldības vai izglītības iestādes dibinātāja nepieciešama visaptveroša pieeja, kuras īstenošanai ir nepieciešama likumdevēja un tiešās valsts pārvaldes iesaiste. 

Uzrunātas vairākas ministrijas 

Rīgas pašvaldība jautājuma izvērtēšanā ir uzrunājusi attiecīgās ministrijas (Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju un Tieslietu ministriju), meklējot risinājumus un tiesisko tvērumu, lai nodrošinātu vienlīdzīgu attieksmi  ēdināšanas jautājumā, piemēram, izskatot iespēju to risināt ar Sociālā dienesta palīdzību, līgumu slēgšanu ar citām pašvaldībām u.c.

Jāvienojas arī par finansēm 

Rīgas domē atzina, ka vienlaikus svarīgs ir arī jautājums par finansēšanas avotiem, sadalījumu starp valsti un pašvaldībām ar mērķi nodrošināt pašvaldībām stabilu finansējumu skolēnu ēdināšanas funkcijas veikšanai. Pēc visu viedokļu un iespējamo risinājumu izvērtēšanas tiks gatavoti nepieciešamie grozījumi.

Cik ilgā laikā varētu atrast risinājumu? 

Portāls Jauns.lv arī uzdeva jautājumus, cik ilgā laikā (vismaz aptuveni) šo jautājumu varētu atrisināt un visi Rīgā deklarētie daudzbērnu ģimeņu bērni, kuri mācās citas pašvaldības izglītības iestādēs, varētu saņemt brīvpusdienas. Vai tas ir dažu nedēļu vai mēnešu jautājums? Vai tas varētu notikt šī mācību gada laikā vai tomēr nākamajā?

Diemžēl Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators Mārtiņš Vilemsons neatbildēja uz šiem jautājumiem. 

Citi šobrīd lasa

Tukuma centrā iecerētas grandiozas pārmaiņas. FOTO
Izsolē nonāks Latvijā konfiscētais "Porsche". Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
“Neīsts gejs” un “ASV specdienestu aģents” – Kremļa TV ķeras klāt Rinkēviča nozākāšanai 6
Pievienot komentāru