Lietuvieši gāž pienu grāvjos; Latvijā piena ražotāji gatavi plašiem protestiem
foto: Pamario Pienas/Facebook
Piena ražotāji Lietuvā izdala cilvēkiem pienu bez maksas.
Sabiedrība

Lietuvieši gāž pienu grāvjos; Latvijā piena ražotāji gatavi plašiem protestiem

Jauns.lv/LETA

Samazinoties piena iepirkuma cenām, piensaimniecības nozarē iestājusies krīze. Lietuvā piensaimnieki, protestējot pret zemajām piena iepirkuma cenām, pienu jau lej grāvjos un kanalizācijā. Savukārt Latvijas piensaimnieki ir apņēmības pilni plašiem protestiem.

Lietuvieši gāž pienu grāvjos; Latvijā piena ražotā...

Izlej pienu grāvjos un draud būvēt krustus pie lielveikaliem

Šīs nedēļas sākumā Lietuvā, Šilutes rajona piena ražotāju pacietība tika izsmelta. Reaģējot uz būtisko svaigpiena iepirkuma cenu kritumu, zemnieki vietējā Šilutes tirgus laukumā sāka izdalīt cilvēkiem pienu par velti, vēsta 15.min.lt

Tāpat ziņots, ka daudzi zemnieki Lietuvā tonnām piena izlējuši kanalizācijā un grāvjos, lai tikai neļautu, ka tas nonāktu pie pārstrādātājiem.

Galvenais iemesls tik radikālai zemnieku rīcībai  ir tas, ka kopš pagājušā gada oktobra piena iepirkuma cena Lietuva būtiski samazinājusies, jo citos tirgos būtiski kritās krējuma, sviesta un cietā siera cenas.

Lietuva eksportē līdz 70 procentiem no saražotā piena, un, krītoties pieprasījumam, samazinājušās arī piena iepirkuma cenas. Tāpat pēdējā laikā sācis samazināties piena produktu patēriņš vietējā tirgū. 

Lietuviešu piensaimnieki norāda uz augstajām piena un piena produktu cenām lielveikalos. Tas nozīmējot, ka piena pārstrādātāji un lielveikali gūst būtiski lielāku peļņu no piena produktu tirdzniecības nekā paši piensaimnieki, kas spiesti samierināties ar aizvien zemākām piena iepirkuma cenām.

Lietuviešu zemnieki pat gatavi iet tālāk par piena izliešanu – radikālākie no viņiem aicina pulcēties pie lielveikaliem un piena pārstrādes uzņēmumiem un tur būvēt krustus.

Lietuvas valdība jau solījusi steidzamības kārtā risināt piensaimnieku situāciju.

Tikmēr Latvijas Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Irbe, komentējot situāciju Lietuvas piensaimniecības nozarē, atklāj, ka Lietuvai ir lielāki realizācijas apjomi nekā Latvijai un, Ķīnai pārtraucot piena importu no Lietuvas, situācija kaimiņvalstī ir dramatiskāka.

Viņš arī uzsvēra, ka, ja nedēļas laikā netiks sagaidīti racionāli risinājumi no Latvijas valdības, arī Latvijas ražotāji būs spiesti sekot Lietuvas piemēram un rīkot protestus.

Draudīga situācijā arī Latvijā

Tas, ka dramatiska situācija piensaimniekiem ir arī Latvijā, liecina nozares pārstāvju neapmierinātība un gatavība organizēt plašus protestus.

“Ja martā piepildīsies sliktākās prognozes un piena cena pietuvosies kritiskajai robežai, kas ir 25 centi par litru, arī Latvijas piena ražotāji ir gatavi plašiem protestiem,” paziņojis Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Melnis.

Asociācijā norāda, ka Latvijas piena ražotāji ir gatavi gan boikotēt veikalus, gan izliet piena cisternas pie valdības mājas durvīm, lai krīzē nonākusī piena nozare valdībā tiktu sadzirdēta.

Melnis paredz, ka daļa nozares iznīks, ja situācija netiks uzlabota valstiskā līmenī. Ja uzņēmums strādā ar lieliem zaudējumiem, tas ilgi pastāvēt nevar un ir jāver ciet.

Viņš uzver, ka grūtības skar nevis vienu saimniecību vai uzņēmumu, bet veselu nozari. Saimnieki būšot spiesti pieņemt lēmumu likvidēt ganāmpulkus.

"Nozares krīze un apdraudējums ir ļoti nopietns, un skaidrs, ka cilvēki nevēlas iekļūt parādu jūrā, bet gan laicīgi izvairīties no apjomīgiem zaudējumiem," uzsver Melnis.

Krīzes situācija piena nozarē esot briedusi vairākus gadus - "sākot no valstiska līmeņa nozarei nepieciešamo stratēģisko dokumentu un plānu neesamības, līdz pat veikalnieku nelokāmajam un bieži vien pārmērīgajam produkta uzcenojumam," apgalvo asociācijā.

Situācija piena nozarē tikai pasliktināšoties

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Irbe paredz:

“Piena nozarē situācija tuvāko divu mēnešu laikā tikai pasliktināsies.”

Viņš norāda, ka nozarē šobrīd ir piena krīze un prognozes ir pesimistiskas. Piena iepirkuma cena vēl mēnesi varētu samazināties par diviem līdz trīs centiem, bet martā piena iepirkuma cenu prognozes ir 20 līdz 25 centi par litru.

Patlaban vidējā piena iepirkuma cena Latvijā ir 28 līdz 30 centi par litru, bet atsevišķiem uzņēmumiem cena jau ir 20 centi par litru un zemāk. Savukārt Eiropas Savienībā vidējā cena ir 45 centi, kas, kā norādīja Irbe, Latvijas saimniecībām, kas investējušas attīstībā, būtu nepieciešams, lai tās strādātu nedaudz virs pašizmaksas. Tāpat viņš skaidroja, ka pašreizējā situācija ir izveidojusies, lielākoties ārējo tirgu ietekmes rezultātā. Latvijas iekšējais tirgus pārstrādā ne vairāk kā 30% no saražotā piena, turklāt arī iekšējā piena produktu patēriņā dominē importa produkti.

Vienlaikus viņš stāstīja, ka pašreizējā situācija varētu piespiest valdību risināt gadu laikā ieilgušās problēmas, piemēram, izveidot nacionālo piena stratēģiju. Irbe norādīja, ka ilgtermiņa risinājumi un piena stratēģija nepieciešama, lai ieviestu nozarē skaidrību, bet valsts iestādēm būtu jākonsultē saimniecības un jānorāda labākais attīstības virziens un nozares perspektīvas. Savukārt īstermiņā cita risinājuma neesot, kā lūgt valdību atbalstīt piena nozari, lai varētu saglābt ganāmpulkus un saimniecības. Irbe gan paredz, ka atbalsts labākajā gadījumā nonāktu pie saimniecībām četru līdz piecu mēnešu laikā, ja tādu izdotos panākt.

Tāpat viņš atzīmēja, ka šīs krīzes ietekmē noteikti samazināsies piensaimniecību skaits. Grūtāk pārvarēt krīzi varētu būt vidējām saimniecībām ar dažiem desmitiem govju, kā arī tām, kas pērn pie lielākām piena iepirkuma cenām veikuši investīcijas uzņēmuma attīstībā un uzņēmušās finansiālas saistības.