130 nodotu pudeļu uz iedzīvotāju. Apkopoti dati par pirmo depozīta sistēmas darbības gadu
foto: LETA
Depozīta iepakojumu automātiskā depozīta punkta taromāts.
Sabiedrība

130 nodotu pudeļu uz iedzīvotāju. Apkopoti dati par pirmo depozīta sistēmas darbības gadu

Jauns.lv

1. februārī aprit gads, kopš Latvijā darbību uzsākusi dzērienu iepakojumu depozīta sistēma, kas sniedz iespēju pilnvērtīgi apsaimniekot dabā visbiežāk sastopamos dzērienu iepakojumu veidus. Pēc viena gada darbības apkopoti dati par to, cik un kādi iepakojumi sistēmā nodoti.

130 nodotu pudeļu uz iedzīvotāju. Apkopoti dati pa...

Gada laikā 1400 depozīta punktos visā Latvijā nodots ceturtdaļmiljards jeb vairāk nekā 250 miljoni tukšo depozīta iepakojumu – tie ir vairāk nekā vidēji 130 sistēmā atgrieztu iepakojumu uz vienu iedzīvotāju, portālu Jauns.lv informē Valsts vides dienestā (VVD).

Latvijā atklāj sen gaidīto depozīta sistēmu

Šodien vairākās vietās Latvijā notiek svinīgais dzērienu iepakojumu depozīta sistēmas atklāšanas pasākums, informē sistēmas ieviesēja SIA "Depozīta iepakojuma operators" pārstāvji.

Izaugsmi piedzīvojuši arī iepakojumu atgriešanas rādītāji – ja depozīta sistēmā pirmo sešu mēnešu laikā tika atgriezti 83,3 miljoni depozīta iepakojumu, tad no 1. augusta līdz 2023. gada 31. janvārim iedzīvotāji depozīta punktos atgrieza divtik lielu apjomu – 166,7 miljonus iepakojuma vienību.

Līdztekus tiks pārstrādātas vairāk nekā 3750 tonnas PET iepakojuma, 3800 tonnas stikla, 1000 tonnas alumīnija un 7 tonnas tērauda, savukārt ražotājiem atkārtotai uzpildei jau atgriezti 46,4 miljoni stikla pudeļu.

Nostabilizējusies iepakojumu atgriešanas dinamika – virs 80% mēnesī

Pirmā darbības gada laikā depozīta sistēmā atgriezti vairāk nekā 250 miljoni iepakojuma vienību, savukārt dzērienu ražotāji un importētāji līdz 2022. gada 31. decembrim (ieskaitot) tirgū laiduši 366,8 miljonus depozīta produktu.

"Jāņem vērā, ka, depozīta sistēmai uzsākot darbību, bija spēkā sešu mēnešu ilgs pārejas periods, kura laikā veikalu plaukti ar depozīta iepakojumiem piepildījās pakāpeniski. Aktuālie dati liecina, ka iepakojumu atgriešanas dinamika pēc pārejas perioda noslēguma ir nostabilizējusies un šobrīd atgriešanas rādītāji pārsniedz 80%," norāda VVD.

Alus un ūdens iepakojums tiek atgriezts visefektīvāk

Lielākais nodoto iepakojumu apjoms fiksēts Rīgā un Pierīgā, kur iedzīvotāji nodevuši vairāk nekā pusi (54,1%) no visiem sistēmā atgrieztajiem depozīta iepakojumiem. Vidzemē un Kurzemē dzīvojošie nodevuši attiecīgi 15,3% un 13% no visiem depozīta iepakojumiem, bet zemākais nodošanas rādītājs fiksēts Zemgalē un Latgalē – attiecīgi 8,8% un 8,7%. 

Analizējot konkrētu produktu grupu atgriešanas rādītājus, var secināt, ka vislabāk tiek atgriezts alus iepakojums (67%) un ūdens pudeles (66%), savukārt bezalkoholiskā vīna pudeles (23%) depozīta sistēmā tikušas atgrieztas vismazāk.

"Tam ir vairāki iemesli – šī veida dzērieni ar depozīta zīmi tirgū tika laisti salīdzinoši vēlu, kas bija pēc pārejas perioda beigām, turklāt šo dzērienu patēriņa modelis un mērķa grupas atšķiras," norāda VVD.