Kultūra
2023. gada 17. janvāris, 07:12

Podkāstu sērija "Zeme, kas dzied. Sarunas": Valdis Muktupāvels par tautas mūzikas tradīcijām 19. gadsimtā

Jauns.lv

Etnomuzikologs, tautas mūzikas instrumentu virtuozs, profesors un akadēmiķis Valdis Muktupāvels atklāj, kā veidojušās latviešu tautas mūzikas tradīcijas, kādas līdzības var meklēt starp tradicionālo mūziku un rokmūziku, un vai šobrīd par tautas mūziku zinām vairāk nekā izglītotie rīdzinieki 19. gadsimta beigās. Ekskluzīvi! Sarunas laikā V. Muktupāvels ne tikai paver tautas mūzikas nezināmās lappuses, bet arī nodzied pašu pirmo arhīvos saglabājušo pierakstīto tautasdziesmu no 1637. gada!

Top vēsturiska spēlfilma par pirmajiem latviešu Dziesmusvētkiem “Zeme, kas dzied”, kuras pirmizrāde gaidāma 2023. gadā, kad svinēsim Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku 150. gadu jubileju. Filmas režisors un scenārija autors ir Māris Martinsons, bet scenārija līdzautors – Trešās Atmodas aktīvists un žurnālists Dainis Īvāns. Vairāk informācijas par filmu: www.zemekasdzied.lv.

foto: Ekrānuzņēmums
Profesors un akadēmiķis Valdis Muktupāvels atklāj, kā veidojušās latviešu tautas mūzikas tradīcijas.

“Zeme, kas dzied” vēstīs par vēl neizstāstītajiem Dziesmusvētku stāstiem. Lai labāk izprastu to būtību, filmas veidotāji piedāvā podkāstu sēriju ”Zeme, kas dzied. Sarunas”. Sarunas vada aktieris Arturs Krūzkops, studijā aicinot gan ar filmu saistītas personas, gan arī citus ekspertus, kuri stāsta par dažādiem vēsturiskiem, sociāliem un kulturāliem aspektiem, kas ietekmējuši Dziesmusvētku kustības veidošanos. Podkāstu sērijas atklāj daudz interesantu faktu par filmas tapšanu un sniedz dziļu ieskatu tajā, kāda bija latviešu dzīve 19. gadsimta otrajā pusē.