Dzērājšoferus nebaida ne cietums, ne darba zaudējums
foto: ekrānuzņēmums no video
Pat sniegs un ledus daļu neattur no sēšanās pie stūres reibumā, un labi, ja cieš tikai paši.
112

Dzērājšoferus nebaida ne cietums, ne darba zaudējums

Kārlis Seržants

Kas Jauns Avīze

25. novembrī stājās spēkā Saeimas pieņemtie likuma grozījumi, kas paredz kriminālatbildību par braukšanu pie stūres, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles. Jau pirmo desmit dienu laikā uzsākto kriminālprocesu skaits ir visai šokējošs. Pieķerto vidū ir pat pasažieru autobusa šoferis un policists.

Dzērājšoferus nebaida ne cietums, ne darba zaudēju...

Par šādu pārkāpumu var piespriest nebrīvi līdz vienam gadam, sabiedrisko darbu vai naudassodu, vienlaikus atņemot auto vadītāja tiesības uz pieciem gadiem, kā arī transportlīdzekļa konfiskāciju.

Desmit dienās 43 kriminālprocesi

Valsts policijas pārstāve Līna Bagdone "Kas Jauns Avīzi" informē, ka no 25. novembra līdz 5. decembrim uzsākti 35 kriminālprocesi par braukšanu reibumā virs 1,5 promilēm un astoņi kriminālprocesi par iespējamu narkotiku lietošanu.

Ja šī tendence nemainīsies, var viegli aprēķināt, ka gada laikā šādu kriminālprocesu skaits var pat pārsniegt vienu tūkstoti. Ņemot vērā katastrofālu darbinieku trūkumu Valsts policijā, kas ietekmē arī patruļu skaitu uz ceļiem, var tikai minēt, cik šādu autovadītāji paliek nepieķerti.

Finišē kokos un krūmos Bauskā

Par braukšanu reibumā viens no pirmajiem kriminālprocesiem pēc jauno likuma grozījumu stāšanās spēkā ierosināts Bauskā. 28. novembrī ap plkst. 8.50 "Volvo S40" vadītājs Mazajā Salātu ielā nenoturējās uz slidenā ceļa un iebrauca kokos un krūmos. Likumsargi konstatēja, ka viņš pie stūres sēdies 1,95 promiļu reibumā.

Par nepamatotu nobraukšanu no brauktuves, apdraudot satiksmes drošību, piemērots naudas sods 25 eiro apmērā, bet daudz lielākas nepatikšanas būs par braukšanu dzērumā.

Pie autobusa stūres ar 2,57 promilēm

7. decembra vakarā Ropažu novada pašvaldības policija saņēma ziņu par šoferi, kurš runāja pa telefonu autobusa vadīšanas laikā. Likumsargi starppilsētu satiksmes autobusu apturēja netālu no Tumšupes, tajā atradās seši pasažieri, tostarp divi bērni.

Policistiem pienākot, šoferis nesēdēja savā vietā un izlikās, ka nav braucis pie stūres, bet no pasažieriem pieņemtās liecības apliecināja pretējo. Šofera uzvedība un izelpā jūtamā smaka liecināja par reibumu, taču no alkohola pārbaudes vadītājs atteicās.

Nogādājot viņu medicīnas iestādē un veicot ekspertīzi, asinīs konstatētas 2,57 promiles, un šoferis nogādāts uz Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas biroju.

Dzērumā un bez biksēm

Tajā pašā Ropažu novadā divi citi iereibuši autovadītāji izklaidējās ar sānslīdēm, turklāt viens pie stūres bija sēdies bez biksēm.

Pašvaldības kārtībnieki pamanīja BMW, kas vienā no krustojumiem veica apzinātas sānslīdes jeb virtuļus. Šoferis atzina, ka dzēris alu, nosauca savus personas datus un izteica lūgumu – dot viņam iespēju aizbraukt līdz Silakrogam uzvilkt bikses. Tas gan viņam liegts, jo reibumā auto nedrīkst vadīt. Alkometrs uzrādīja 1,6 promiles, un uzsākts kriminālprocess. Vēl viens iereibis autovadītājs slidinājās tirdzniecības centra stāvlaukumā.

Latgalē iereibis Valsts policijas darbinieks uzbraucis stāvošam transportlīdzeklim, kura pasažieris guva vidēja smaguma miesas bojājumus un nogādāts slimnīcā. Iekšējās drošības birojs rosinājis sākt kriminālvajāšanu.

Riteņbraucējus cietumā neliks

Likumā pieņemtie grozījumi attiecas uz pilnīgi visu mehānisko transporta līdzekļu vadīšanu – automašīnām, traktoriem, tramvajiem, trolejbusiem un citiem. Vienīgie izņēmumi ir braucamie, kuru dzinēja tilpums ir mazāks par 50 kubikcentimetriem un ātrums nepārsniedz 45 kilometrus stundā – mazjaudīgie mopēdi un motorolleri. Grozījumi neskar arī riteņbraucējus, un abām pēdējām kategorijām turpina piemērot administratīvo sodu.

Autobusu tomēr nekonfiscēs

Likuma grozījumi paredz transportlīdzekļa konfiskāciju – tas notiks gan situācijā, ja spēkrats vadīts reibumā, gan atsakoties no apreibinošo vielu pārbaudes. Neglābs arī fakts, ja persona vadīs sev nepiederošu transporta līdzekli, tādā gadījumā no pārkāpēja piedzenama braucamā pilna vai daļēja vērtība.

Rodas pat jautājums, kas notiks, kad dzērumā pieķers sabiedriskā transporta, piemēram, tramvaja, vadītāju vai autobusa šoferi.

Likuma grozījumu autors, Saeimas deputāts, jurists Andrejs Judins skaidro: “Protams, ka šādā gadījumā nevarēs konfiscēt transporta līdzekli un arī pilnu tā vērtību no vadītāja piedzīt būs neiespējami. Tieši tāpēc likumā ir ietverta norma “daļēja vērtība”, un tiesai būs jālemj par saprātīgas naudas summas piedzīšanu. Tas pats, visticamāk, var notikt gadījumos, ja kāds pārvietosies ar sev nepiederošu ļoti dārgu automašīnu. Ļoti daudz šādu automašīnu ir reģistrētas kā uzņēmumiem piederošas, un par to tālāko likteni varēs lemt tiesa.”