Liels pievedums UNESCO kultūras mantojumu sarakstos
foto: Publicitātes foto
Marokas galvaspilsētā Rabātā jau septiņpadsmito reizi notika ikgadējā UNESCO Starpvaldību komitejas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai sesija
Kultūra
2022. gada 8. decembrī, 12:51

Liels pievedums UNESCO kultūras mantojumu sarakstos

Jauns.lv

Marokas galvaspilsētā Rabātā jau 17. reizi notika ikgadējā UNESCO Starpvaldību komitejas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai sesija. Notikums pulcēja 1198 dalībniekus no 132 pasaules valstīm – gan komitejas locekļus no 24 valstīm, gan UNESCO dalībvalstu delegācijas un pārstāvjus no nevalstiskajām organizācijām un starpvaldību institūcijām, kā arī pētniekus, kultūras mantojuma kopienu un preses pārstāvjus, portālu Jauns.lv informē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Liels pievedums UNESCO kultūras mantojumu saraksto...

Sesijā tika izskatīti valstu ziņojumi par UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam nepieciešama steidzama saglabāšana, sarakstā iekļautajiem elementiem, tostarp arī Latvijas ziņojums par Suitu kultūrtelpu.

Starptautisku uzmanību kā vienmēr visvairāk piesaistīja diskusijas par jaunu vērtību iekļaušanu UNESCO starptautiskajos nemateriālā kultūras mantojuma sarakstos – t.s. labo prakšu reģistrā, neatliekami glābjamo vērtību sarakstā un reprezentatīvajā sarakstā, kopumā lemjot par 47 nemateriālā kultūras mantojuma izpausmju un saglabāšanas prakšu starptautisku atzīšanu.

Četri jaunumi Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas labo prakšu reģistrā

Par veiksmīgu un tādēļ starptautiskā līmenī izceļamu Starpvaldību komiteja atzina:

Čehijas tradicionālo amatniecības prasmju saglabāšanas stratēģiju, kas pievēršas tautas amatniecības tradīciju nesēju finansiālam un metodoloģiskam atbalstam, kā arī sabiedrības izpratnes veicināšanai par šo prasmju nozīmību;

Itālijas, Beļģijas, Horvātijas, Kipras un Francijas kopīgi veidoto programmu “Tocatì” tradicionālo spēļu un sporta veidu aizsardzībai - tā veidota kā festivāls un platforma, kas apvieno kopienas, grupas un indivīdus, kas praktizē tradicionālās spēles, tādējādi sportu un tradicionālās spēles saistot ar nemateriālā kultūras mantojuma vērtībām;

Kuveitas “Al Sadu” izglītības programmu, kas apmāca pasniedzējus aušanas mākslā - tās ietvaros ticis izveidots mācību plāns un vadītas darbnīcas, kurās iespējams apgūt mūsdienu aušanas tehnikas un to tālāknodošanas paņēmienus;

Portugāles – Spānijas veidotais nemateriālā kultūras mantojuma aizsardzības modeli “The Ponte…nas ondas!”, kura ietvaros Portugāles un Galīsijas robežrrajonos tika radīta vide kultūras mantojuma praktizēšanai un nodošanai nākamajām paaudzēm, papildinot izglītības iestāžu un citu institūciju darbības lauku ar nemateriālā kultūras mantojuma tematiku.

Aprakstīto iniciatīvu kontekstā tika izcelta to piemērojamība arī citos gadījumos, kad nemateriālā kultūras mantojuma laukā vai ar to saistītajās kopienās ir saskarsme ar līdzīgām problēmām. 

Četri jaunumi Neatliekami glābjamā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā

Sarakstā iekļautas t.s. melnās podniecības tradīcijas divos Čīles dienvidu reģiona ciemos – Kinčamali un Santakruzā de Kučā, tradicionālā Ahlatas reģiona akmens apstrāde Turcijā, Vjetnamas Chăm tautas podniecības tradīcijas un albāņu sieviešu tautastērpa elementa Xhubleta darināšana un pielietojums.

39 jaunumi Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā 

Starp tām ir gan dažādi festivāli un tradicionāli svētki, gan dažādas amata prasmes – bagetes kultūra (Francija), kavlani (khawlani) kafijas audzēšanas un lietošanas prakse (Saudu Arābija), tradicionālā blūze ar izšūtu pleca daļu (altita) kā kultūras identitātes simbols Rumānijā un Moldovā, biškopība kā dzīvesveids (Slovēnija); gan ar mutvārdu tradīcijām saistītas vērtības – Alžīrijas tautas mūzika Rai (Alžīrija), Ungārijas stīgu grupu muzicēšanas tradīciju (Ungārija), Kalela deja (Zambija), u.c. Vēl šajā starptautiskajā sarakstā tika iekļautas tādas prasmes un tradīcijas kā tējas kultūra kā identitātes, viesmīlības un sociālās saskaņas simbols (Azerbaidžāna un Turcija), tradicionālā plūmju degvīna šlivovica gatavošanas un lietošanas prakse (Serbija), vieglā ruma darināšanas prasmes (Kuba), u.c.

Tā kā daudzas tradīcijas nepazīst valstu politiskās robežas, arī šogad Komiteja starptautiski atzina nominācijas, ko kopīgi bija gatavojušas vairākas valstis – tai skaitā Austrijas, Čehijas, Latvijas, Polijas, Spānijas un Vācijas pieteikums “Koku pludināšana”, kā arī  Austrijas, Bosnijas Hercegovinas, Horvātijas, Ungārijas, Itālijas, Rumānijas, Slovākijas un Slovēnijas pieteikums “Lipicani zirgu audzēšanas tradīcijas”, Hodžas Nasredina stāstniecības tradīcijas (Azerbaidžāna, Kazahstāna, Kirgizstāna, Tadžikistāna, Turcija, Turkmenistāna un Uzbekistāna), un Afganistānas, Azerbaidžānas, Irānas, Turcijas, Tadžikistānas, Turkmenistānas un Uzbekistānas pieteikums “Serikultūra un tradicionālā zīda ražošana”.

Vienu vērtību izslēdz no saraksta

Līdzās jaunu nomināciju iekļaušanai starptautiskajos sarakstos, Rabātā turpinājās diskusija par vērtību izslēgšanu no saraksta, un pēc ilgām un emocionālām diskusijām Komiteja nolēma no Reprezentatīvā saraksta daļēji izslēgt šajā sarakstā 2008. gadā iekļauto nomināciju “Pūķi un milži Beļģijas un Francijas karnevāla gājienos”, pamatojoties uz rasistiskām izpausmēm, kas saskatāmas Beļģijas pilsētas Atas tradicionālā karnevāla “Ducasse d'Ath” tēlā “Mežonis” (procedūra, kā šī daļējā izslēgšana notiks, vēl tiek precizēta). Komiteja atgādināja, ka 2003. gada Konvencijas 2. pantā norādīts, ka “šīs Konvencijas ietvaros tiek ņemts vērā tikai tāds nemateriālās kultūras mantojums, kas ir savienojams ar spēkā esošajiem starptautiskajiem cilvēktiesību dokumentiem un prasībām pēc savstarpējas cieņas kopienu, grupu un indivīdu starpā […]”, un vienlaikus nosodīja visas diskriminācijas formas, ieskaitot rasismu, antisemītismu, islamofobiju un ksenofobiju.