Apvienība sūtīs sveicienu okupantiem Latvijas neatkarības svētkos
foto: 3D Savvaļas bites
Ar šādiem stabilizatoriem aprīkotus lādiņus iespējams no drona iemest precīzi mērķī.
Sabiedrība

Apvienība sūtīs sveicienu okupantiem Latvijas neatkarības svētkos

Kārlis Seržants

Kas Jauns Avīze

Apvienība “3D Savvaļas bites”, kurā apvienojušies desmitiem brīvprātīgo ar saviem 3D printeriem, vairāku mēnešu laikā izgatavojuši vairāk nekā 20 000 speciālo stabilizatoru, ar kuriem aprīko no droniem nometamos lādiņus. Šobrīd izlaista īpaša jaunā partija – iekrāsota Latvijas karoga krāsās.

Apvienība sūtīs sveicienu okupantiem Latvijas neat...

Pašlaik visā pasaulē brīvprātīgie vāc līdzekļus un iepērk Ukrainas armijas vajadzībām dažādu izmēru dronus, piegādātais skaits lēšams daudzos tūkstošos. Izmantojot kaujas granātu korpusus, tiem izgatavo un pievieno speciālus lādiņus, kurus no 50 līdz 100 metru augstuma operators tiešā tēmējumā var uzmest ienaidnieka kaujas tehnikai vai dzīvajam spēkam.

Mērķī bez kūleņiem

Lai lādiņš lidotu taisni mērķī un ar detonatoru uz leju, jāizgatavo speciāli stabilizatori, kas neļauj spridzeklim sākt lidojumā kūleņot. Jo kvalitatīvāks ir stabilizators, jo augstāk var atrasties drons, kuru notriekt no zemes, piemēram, 300 metru augstumā, jau ir diezgan sarežģīti. Video no Ukrainas kaujas laukiem var redzēt un novērtēt ukraiņu karavīru prasmes – viņi pamanās iemest lādiņu pat precīzi ienaidnieka tanka lūkā.

Pirms izgatavošanas uzsākšanas modeļi pārbaudīti speciālā aerodinamiskajā caurulē. Pirms vairākiem mēnešiem domubiedru grupa apvienojās un sāka stabilizatoru izgatavošanu, un tagad no dažiem cilvēkiem tā izaugusi līdz vairākiem desmitiem atbalstītāju ar vairāk nekā simt 3D printeriem.

Kustība kļuvusi starptautiska

Atsaucība joprojām ir liela, un “3D Savvaļas bites” “Facebook” kontā rakstīts: “Ja mēs iedarbinām pilnīgi visus printerus, tad izdrukājam tuvu tūkstoš astītēm dienā, kas arī bija sākotnējais mērķis. Parasti vidēji ik pēc trim dienām klāt nāk viens cilvēks, kurš palīdz drukāt ar vienu, diviem printeriem, tā pamazām, izdalot uz visiem, drukāšana ir arvien vieglāk un vieglāk paceļama. Tiem, kuri mums piegādā vismaz simt, divsimt detaļu dienā, palīdzam iegādāties arī materiāla spoles, bet tiem, kas izdrukā piecsimt, iedodam pāris kilogramus materiāla par brīvu.”

Līdzīgas apvienības izveidojušās arī vairākās citās valstīs – astītes jeb stabilizatorus drukā arī Igaunijā, Kanādā, Beļģijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Lielbritānijā un citur. Lielais daudzums ir nepieciešams tādēļ, ka astīte ir izmantojama tikai vienreiz.

Simbolisks vēstījums

Kaut arī stabilizatoru krāsojumam nav nekādas izšķirošas nozīmes un parasti tas atkarīgs no izejmateriāla krāsas, tomēr, atzīmējot 18. novembra svētkus, nolemts izgatavot partiju Latvijas karoga krāsās (iepriekš bija arī Ukrainas karoga krāsās). 

“3D Savvaļas bites” apvienības vadītājs Jānis Ozols “Kas Jauns Avīzei” stāsta: “Protams, ka stabilizatora iekrāsošana ir visai simboliska un drīzāk motivējoša, jo, lādiņam, kas uzpildīts ar 30 gramiem sprāgstvielas, uzsprāgstot, daudz kas tur pāri nepaliek. Tomēr mūsu karoga krāsas redz tie, kas šos dronus aprīko, un tas apliecina, ka viņi nav vieni šajā cīņā. Nu jau mēs spējam pilnībā apmierināt Ukrainas armijas vajadzības, un aptuveni var rēķināt, ka no droniem nomesto sprāgstvielu kopējais daudzums tuvojas piecām tonnām – tas ir vismaz trīs līdz četru bumbvedēju apjoms.”

Ozols arī uzsver – jo vairāk šādu dalībnieku būs, jo lētāka kļūs stabilizatoru drukāšana, jo tad atliks laiks arī citiem darbiem. “Pagaidām es savus divus printerus šīm vajadzībām darbinu būtībā diennakts režīmā, tādēļ jaunu cilvēku pienākšana varētu citus mūsu biedrus arī nedaudz atslogot. Arī izejmateriālu mēs tad varētu iegādāties par vēl draudzīgākām izmaksām, jo vajadzība pēc kaujas droniem saglabāsies vēl visai ilgi,” piebilst Ozols.