foto: Paula Čurkste/LETA
Latvijas policija veic izmeklēšanu pret bijušo NATO ģenerālsekretāru Rasmusenu
Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens.
112
2022. gada 22. oktobris, 12:32

Latvijas policija veic izmeklēšanu pret bijušo NATO ģenerālsekretāru Rasmusenu

Jauns.lv

Latvijas varas iestādes pārbauda iespējamu nepareizu vadību saistībā ar "PNB bankas" bankrotu, ziņo "Politico".

Policija veic izmeklēšanu pret bijušo NATO ģenerālsekretāru Andersu Fogu Rasmusenu saistībā ar viņa lomu Latvijas "PNB Bankas" bankrotā, trešdien vēstīja Dānijas laikraksts "Börsen".

Saskaņā ar Latvijas varasiestāžu teikto, Rasmusens, kurš bija "PNB bankas" neatkarīgās vadības grupas priekšsēdētāja vietnieks, un citi bijušie bankas valdes un padomes locekļi tiek pārbaudīti par viņu līdzšinējo vadību bankā.

Maksātnespējīgās "PNB bankas" administrators sacīja, ka apsūdzētā grupa rīkojās bezatbildīgi, pieņemot lielus darījumus bez ķīlas, kā rezultātā bankas aktīvos radās aptuveni 140 miljonu eiro "robs".

"PNB Banka" pārdod greznus īpašumus Rīgā blakus

AS “PNB Banka” un tās grupas uzņēmumiem Rīgā un ārpus tās pieder visnotaļ iespaidīgs nekustamā īpašuma klāsts, tostarp, ēka blakus ...

gallery icon

Sīkāk varasiestādes šo lietu nekomentē, jo turpinās izmeklēšana, ziņo laikraksts.

Lieta nesen tika noraidīta Dānijā, kad bankas Dānijas advokāts nesekmīgi mēģināja to iesniegt valsts Augstākajā tiesā.

Rasmusens no 2001. līdz 2009. gadam bija Dānijas premjerministrs, bet pēc tam vadīja transatlantisko militāro organizāciju. Viņš nodibināja konsultāciju uzņēmumu "Rasmussen Global" un ir līdzpriekšsēdētājs Starptautisko drošības garantiju grupai Ukrainā kopā ar Andreju Jermaku, Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska galveno padomnieku.

Pie "PNB bankas" filiālēm cilvēki stāv garās rindās, lai saņemtu garantēto atlīdzību

gallery icon

Rasmusena pārstāvis no komentāriem atteicies.

"PNB bankas" darbība tika apturēta 2019.gada 15.augustā, bet 12.septembrī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pasludināja "PNB banku" par maksātnespējīgu. "PNB bankas" darbība tika apturēta, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu.

Eiropas Centrālā banka (ECB) kā "PNB bankas" tiešais uzraugs 2019.gada 15.augustā nolēma atzīt "PBN banku" par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde pieņēma lēmumu neveikt "PNB bankas" noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto, Finanšu un kapitāla tirgus komisija nolēmuma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu "PNB bankā" un lēma par noguldījumu nepieejamību. ECB kā "PNB bankas" tiešais uzraugs pieņēma šādu lēmumu, konstatējot, ka banka nav ievērojusi regulējošās prasības un izvērtējot bankas finansiālo situāciju.

Pēc bankas 2019.gada pārskatā minētā, Guseļņikovam, kuram iepriekš tiešā un netiešā veidā piederēja 95,97% bankas akciju, tobrīd piederēja 23,47% "PNB bankas" akciju, kamēr pārējiem akcionāriem piederēja kopumā 76,53% akciju, taču katram individuāli mazāk nekā 10%. Starp bankas akcionāriem esot Tamrazs, Antuāns Baaklini, Dollija Huri, Žoržs Mgalobišvili, Marks Žanluī D'Ombrs, Mišels Fajads, Nikolajs Paskalajevs un Saīds Meraiks.

FOTO: slēgtā "PNB banka" Brīvības bulvārī

gallery icon

Maksātnespējīgās "PNB bankas" administratora Vigo Krastiņa iesnieguma izskatīšanu par 32 miljonu eiro piedziņu no bijušajiem bankas valdes un padomes locekļiem par bankai nodarītajiem zaudējumiem, Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētas tiesā turpinās skatīt 1.decembrī plkst.10.

Informācija tiesu kalendārā liecina, ka starp atbildētajiem ir bijušais bankas īpašnieks un padomes priekšsēdētājs Grigorijs Guseļņikovs, viņa vietnieks padomē, bijušais Dānijas premjerministrs un NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens un padomes loceklis, bijušais Vācijas ārējā izlūkdienesta priekšnieks Augusts Hannings. Vēl seši apsūdzētie ir bijušais bankas padomes loceklis Peters Maikls Odintsovs un valdes locekļi Olivers Ronalds Bramvels, Anna Verbicka, Natālija Ignatjeva, Dmitrijs Kalmikovs un Aleksejs Kutjavins.