Virtuvē Latvijā top sveces ierakumiem Ukrainā
Rakstniece un žurnāliste Maija Pohodņeva jau ilgāku laiku kopā ar domubiedriem darina blindāžas sveces Ukrainas karavīriem. Maija ierosmi guvusi, meklējot materiālu saviem romāniem un pārlasot pasaules karu laika liecības – šādas sveces izmantotas to laiku ierakumos.
Maija jau kopš 2015. gada sadarbojas ar brīvprātīgo organizāciju “SOS palīdzība Ukrainai”. “Iepazinos ar ļoti daudziem aizrautīgiem cilvēkiem. Karš jau nesākās šogad 24. februārī, viss bija krietni agrāk,” sarunā ar “Kas Jauns Avīzi” atgādina Maija.
No vēstures apcirkņiem
“Blindāžas sveces nav nekāds jaunums, tā ir diezgan vēsturiska lieta, dēvē arī par ierakumu svecēm. Vēsturiski minēts arī nosaukums – Hindenburga sveces, Vācijas feldmaršala un politiķa Paula fon Hindenburga vārdā, kas attiecas uz Pirmo pasaules karu,” stāsta rakstniece. Pirmajā un Otrajā pasaules karā biežāk izmantotas kartona kastītes, kurā iepildīta taukviela, parafīns vai vasks, bet Maija lieto bundžas.
Sveču darināšanai nepieciešamas sloksnes no gofrētā kartona kastēm, tīras konservu bundžas un sveču atliekas. “Lielākā daļa izejmateriālu, kurus man cilvēki ziedojuši, ir sveču nodeguļi, pusizdegušas svecītes, kuras pat glabātas gadiem ilgi. Kāda ukrainiete savukārt speciāli pirka sveces, noziedoja veselas, skaistas, baltas. Cita sieviete, kurai pieder bišu drava, atveda vaska rituli. Taču vasks deg krietni ātrāk par parafīnu un jākausē kopā ar sveču vasku,” skaidro Maija.
Vajadzīgie izejmateriāli
Bundžām ideālais augstums ir pieci līdz septiņi centimetri lielajām, mazajām kaķu konservu vai zivju bundžām apmēram trīsarpus. Izmantot lielās tomātu konservu bundžas, kam tilpums ir apmēram litrs, nav mērķtiecīgi, jo mēdz izdegt visa iekšpuse tikai līdz pusei.
“Labāk ņemt bundžas piecu līdz septiņu centimetru augstumā, jo karavīri tās ņem līdzi, ieliekot mugursomā vai kabatā. Mans kolēģis rakstnieks Modris Pelsis, ar kuru strādājot jau 21 gadu kopīgi uzrakstītas sešas grāmatas, nozāģē lieko, ja bundžas ir par lielu, un aizloka malas – top sagataves. Ar kārbas asajām malām var savainot rokas – tāpēc jāaizloka obligāti. Daļu, protams, es noplēšu pati ar knaiblēm,” Maija izklāsta procesu.
Vislabāk izmantot iepakojuma kartonu ar biezo gofrējumu, kur iepriekš atradušies cepumi vai citi pārtikas produkti. Sloksnes sagriež ar šķērēm vai lielu papīra nazi, apmēram puscentimetru īsākās par bundžas augstumu. Vidū liek degli, visu satin ciešā gliemezītī un ievieto traukā.
“Esmu ļoti pateicīga Ivetai Kuļikauskai no Liepājas, kura ne tikai ziedoja trīs lielus maisus ar konservu kārbām, bet arī sagrieza milzīgu daudzumu kartona lokšņu, kuru pietiks vairākiem simtiem sveču,” teic Maija.
Jārīkojas uzmanīgi
Kad kausē parafīnu vai vasku, to nedara uz atklātas uguns. Process jāveic tikai ūdens peldē vai uz elektriskās plīts. Kad parafīns vai vasks pārsniegs kušanas temperatūru, būs nepatīkami dūmi un tas putos – pats var apdedzināties vai notikt vēl lielāka nelaime. Tāpēc vienmēr jāvēro, vai nesāk mutuļot un neparādās dūmi.
Kā to novērst? Vienkārši iemetot iekšā lielāku sveces gabaliņu, tas kūstot paņems karstumu uz sevi. “Izkausēto masu lej tievā strūklā bundžā, lēnām un no centra virzāmies uz ārmalu, kārtīgi piepildot visu. Deglim, kuru ievietojam kartonā, jāatrodas divus centimetrus virs konstrukcijas bundžā. Ielejam vasku, ja paliek tukšas vietiņas, var vēlāk nedaudz vēl pieliet klāt,” turpina Maija. Kad atdzisis un sastindzis, svece gatava lietošanai. Liesmu var nodzēst, tikai pārtraucot skābekļa padevi, uzliekot virsū lielāku kārbu.
Deg pat vējā un lietū
Viena svece dod siltumu un gaismu atkarībā no izmēra vienu vai pat vairākas stundas. “Tas ir atklāts uguns avots, kas nedeg kā klasiska svece. Esam pieraduši, ka parastā svece deg tur, kur atrodas deglis, bet šai bundžiņai liesmo viss piepildītais laukums. Vēl viena atšķirība – ierakumu gaismeklis ir ārkārtīgi ugunsnedrošs. Piemēram, ja tuvumā atrodas galds, paklājs vai koka plaukts, to lietot nedrīkst, jo ir bīstami. Tas ir mini ugunskurs, atklāts un spēcīgs uguns avots,” brīdina Maija.
Toties, ja ir divi ķieģeļi un vieta, kur var uzlikt katliņu vai tējkannu, var uzvārīt ūdeni vai pagatavot ēdienu. Ja svece ir izmērā lielāka, tas ir gaismas un siltuma avots vairākām stundām. Pašas mazākās blindāžas sveces deg apmēram 30 līdz 40 minūtes.
Vēl viena ļoti liela atšķirība no parastajām svecēm – šīs nevar nopūst diezgan stiprs vējš, nebaidās arī no lietus. Var izmantot iekuram – aizdedzinās arī slapju malku. “Šī svece ir universāla – visīstākais izdzīvošanas aprīkojums, tāpēc arī to piegāde ukraiņu karavīriem šobrīd ir tik aktuāla,” skaidro Maija.
Komandas darbs uzvarai
“Tiklīdz bija ukraiņu uzsaukums, ka šādas sveces nepieciešamas, es feisbukā ievietoju postu un safotografēju, kā notiek darināšanas process, ar domu, lai cilvēki paši varētu veidot. Un brīnišķīgi, ka šis process ir iekustināts jau kopš augusta. Manam postam bija vairāk nekā 1000 šērojumu. Zinu, ka ir daudz sekotāju, top blindāžas sveces, kas jau simtos nonāks pie ukraiņu karavīriem. Man pašai jau gatavas 414, bet tas, protams, nav viena cilvēka darbs – darbojamies komandā,” uzsver rakstniece.
“Ar visas pasaules atbalstu panāksim, ka okupanti aizies projām un tiks sodīti visi kara noziedznieki,” pārliecināta ir Maija. Blindāžas sveces noteikti vajadzēs arī ziemā, kamēr risināsies karš, tāpēc ļoti svarīgi ir ziedot izejmateriālus. Protams, var dāvāt arī citas vērtīgas lietas un adīt vilnas zeķes ukraiņu karavīriem.
“Saku milzīgu paldies visiem, kuri ziedo sveču materiālu, konservu bundžas un kartonu. Vēlos piebilst, ka blindāžas sveces var noderēt arī miera laikos lauku mājās – rudenī siltumnīcā saglabājot dzīvību tomātiem vai pavasarī paglābjot jaunos stādiņus,” iesaka Maija. Nodot pašizgatavotās blindāžas sveces var biedrībā “SOS palīdzība Ukrainai”, zvanot pa tālruņa numuru 26692896.
Rīko sveču darbnīcas
Biedrība “Tavi draugi” un vecāku organizācija Mammamuntetiem.lv savos birojos organizē sveču darbnīcas. Tāpat ikviens aicināts izgatavot šīs sveces mājās un nogādāt tās biedrības noliktavā Rīgā, Ventspils ielā 50, pirmdienās – sestdienās no plkst. 10 līdz 18.
“Esam patiesi aizkustināti par Latvijas iedzīvotāju lielo atsaucību, sniedzot palīdzīgu roku Ukrainas armijai. Šobrīd jau esam saņēmuši vairākus tūkstošus sveču, ko pakāpeniski nogādājam Ukrainas aizstāvjiem. Novembrī plānojam īstenot vēl vērienīgāku sveču izgatavošanas akciju visā Latvijā,” teic “Tavi draugi” pārstāve Laura Čaupale. Mammamuntetiem.lv aicina gatavot sveces savā birojā Rīgā, Brīvības ielā 40 (pagalma ēkā), – 25. oktobrī, 1. un 8. novembrī no plkst. 15.00 līdz 18.00. Dalībnieki aicināti ierasties ar tukšām, tīrām konservu bundžām, sveču galiem vai parafīnu, pārējais tiks nodrošināts.