foto: LETA
VDD iebilst pret Krievijā ražotu sakaru bloku izmantošanu jaunajos pasažieru vilcienos
Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā pienāk "Škoda Group" uzņēmuma "Škoda Vagonka" ražotā elektrovilciena pirmais sastāvs.
Sabiedrība
2022. gada 16. oktobris, 20:23

VDD iebilst pret Krievijā ražotu sakaru bloku izmantošanu jaunajos pasažieru vilcienos

Jauns.lv / LETA

Valsts drošības dienests (VDD) un informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" iebilst, ka Latvijas vajadzībām iepirktajos jaunajos pasažieru vilcienos "Škoda" tiek izmantoti Krievijā ražoti sakaru bloki, vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Šaubīgā iekārta ir vilcienu kustības drošības kontroles sistēma ar nosaukumu "Blok", kas ražota Krievijā 1994.gadā dibinātajā Pētniecības un ražošanas asociācijā "Saut".

Speciālisti skaidro, ka minēto iekārtu funkcionalitāte ir saistīta ar vilcienu vadību un tās monitoringa nodrošināšanu. Nevarot izslēgt, ka kāds, kurš zina konkrēto iekārtu vājās vietas, nākotnē to var attālināti izmantot ļauniem mērķiem. No speciālistu teiktā noprotams, ka šo iekārtu padziļināta analīze prasītu lielus laika resursus, bet riski esot pārāk augsti.

VDD ir rekomendējis konkrēto sistēmu aizstāt ar alternatīvu tehnisko risinājumu. Tikmēr AS "Pasažieru vilciens" (PV) vadība skaidro, ka minētā Krievijā ražotā sistēma ir saderīga ar līdz šim Latvijas dzelzceļā izmantotajām. To varētu mainīt pret Rietumos ražotu sistēmu "Veps", kādu izmanto Igaunijā, taču Latvijā tā nav sertificēta, kas nozīmē, ka vispirms būtu jāatrisina sertifikācijas jautājums.

"Protams, ja drošības vai uzraugošās iestādes teiks, ka tas jādara, mēs to darīsim, jo mums jau nebūs izvēles. Nu, šajā gadījumā, ja tas ietekmēs šo projektu tik būtiski, ka mēs zaudēsim 114 miljonus [eiro], tas ir tas balanss, kas jāatrod," raidījumam sacīja PV valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis, norādot uz riskiem zaudēt ES finansējumu iepirkumam, ja tas neatbildīs sākotnēji apstiprinātajam.

Latvijas drošībnieku un IT speciālistu kritizētās iekārtas no Krievijas jau esot iepirktas visiem par ES naudu pasūtītajiem vilcieniem.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (K) "Nekā personīga" atzina, ka, ņemot vērā sarežģītos apstākļus un risku zaudēt ES finansējumu, vilcienu iepirkums tiks turpināts, bet apšaubāmās Krievijā ražotās iekārtas nomainīs pēc tam, kad vilcieni būs piegādāti Latvijā un iepirkums noslēdzies. "Sastāvi ir jāsaņem šeit, Latvijā, un tad laika gaitā atbilstoši tam, kādas ir Latvijas dzelzceļa tehniskās prasības, ir jānomaina visas šīs riskantās sistēmas," sacīja Linkaits.

Kā ziņots, kopumā "Pasažieru vilciens" Čehijas uzņēmumam "Škoda Vagonka" pasūtījis 32 jaunus elektrovilcienus. Latvijā līdz šim nogādāti pirmie trīs vilcienu sastāvi, bet visu pasūtījumu plānots izpildīt līdz 2023.gada beigām.

Visa projekta kopējās izmaksas ir 257,889 miljoni eiro, un 23 jauno elektrovilcienu sastāvu iegāde plānota ar ES Kohēzijas fonda līdzfinansējumu 114,211 miljonu eiro apmērā.