Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Godasardzē dienē staltākie vīri, un tagad aicinātas arī dāmas. (Foto: Paula Čurkste/LETA)

Aicina sievietes pieteikties godasardzei

Sabiedrība
6. augustā 05:17 2022. gada 6. augustā 05:17
  Kas Jauns Avīze
Nacionālie bruņotie spēki pirmo reizi aicina arī sievietes pieteikties dienestam Štāba bataljona Godasardzes rotā.

Šī ir ikdienā redzamākā NBS apakšvienība, kas nodrošina godasardzi pie Brīvības pieminekļa un Rīgas pils, piedalās valsts nozīmes reprezentatīvos pasākumos un augstu viesu sagaidīšanā.

Sieviešu iesaiste godasardzē vairos sabiedrības izpratni, cik nozīmīga ir katra pilsoņa līdzdalība un atbildības daļas uzņemšanās visaptverošas aizsardzības stiprināšanā, norāda NBS.

Patlaban 16,7% NBS personāla ir sievietes, kuras pilda dažādus amatus visās vienībās, tajā skaitā vadošos posteņos. Līdzās vīriešiem arī sievietes dienē gan kaujas vienībās, gan Gaisa spēkos, ir Jūras spēku kuģu komandieres.

NATO valstīs sieviešu iesaistei godasardzēs ir ilggadēja prakse. Piemēram, Dānijas Karaliskajos bruņotajos spēkos sievietes sāka dienestu godasardzē 1999. gadā, Vācijā godasardzē – 2009. gadā.

Pirms pieciem gadiem sievietes sāka dienestu godasardzē Kanādas bruņotajos spēkos. Kopš pagājušā gada arī ASV bruņotajos spēkos sievietes pilda dienestu godasardzē, tajā skaitā pie Nezināmā karavīra kapa Ārlingtonas nacionālajā kapsētā Virdžīnijā.

Trīs Baltijas valstu vidū Latvija būs pirmā, kas uzņems sievietes godasardzes vienībā. Lai sāktu dienestu Godasardzes rotā, sekmīgi jāpabeidz pamatapmācības kurss Alūksnes Kājnieku skolā. Līdzšinējā pieredze rādot, ka sieviešu klātbūtne jebkurā kolektīvā, arī NBS vienībās, veicina veselīgas sāncensības garu ikdienas dienesta pienākumu izpildē.

Godasardzes rotas pirmsākumi rodami 1919. gadā, un jau toreiz vienības pamatuzdevumi bija līdzīgi tagadējiem. Štāba bataljona sastāvā Godasardzes rota no jauna izveidota 1992. gadā.

Citi šobrīd lasa

"Tu ēdi maizi no putinistu rokām." Krievijas dramaturgs atbild Alvja Hermaņa kritikai par "Doždj" interviju ar Rīgas mēru 23
"Viņiem uz galvas līs degoša eļļa!" Maksims Galkins grasās cīnīties par savu pili Krievijā 5
VIDEO: Armēnijas galvaspilsētā uzsprāgst tirgus ēka; drupās tiek meklēti cilvēki
Pievienot komentāru