foto: Paula Čurkste/LETA
FOTO: ebreju tautas genocīda upuru piemiņas pasākumā ziedus noliek augstas amatpersonas
Rīgas ebreju reliģiskās draudzes valdes priekšsēdētājs Davids Kagans (no labās), Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Valsts prezidents Egils Levits piedalās Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienai veltītajā piemiņas brīdī un ziedu nolikšanas ceremonijā pie Holokausta upuru memoriāla Gogoļa ielā.
Sabiedrība
2022. gada 4. jūlijs, 17:09

FOTO: ebreju tautas genocīda upuru piemiņas pasākumā ziedus noliek augstas amatpersonas

Jauns.lv / LETA

Šodien Rīgā norisinājās ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienai veltīts gājiens “Dzīvo gājiens” pa Rīgas geto ielām, kā arī piemiņas ceremonija Horālas sinagoga memoriālā, kur ziedus nolika Valsts prezidents Egils Levits un citas augsta ranga amatpersonas, diplomāti un iedzīvotāji.

Piemiņas ceremonijā Horālas sinagoga memoriālā piedalījās Valsts prezidents Egils Levits, Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola, Izraēlas vēstniece Latvijā Šārona Rapaportu Palgi un daudzas citas augsta amatpersonas. 

Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas pasākums un gājiens "Dzīvo gājiens"

gallery icon
73

Piemiņas brīdis notika vietā, kur atradās Lielā horālā sinagoga. 1941. gada 4. jūlijā, trīs dienas pēc nacistiskās Vācijas karaspēka ienākšanas Rīgā, Vācijas Drošības policijai un Drošības dienestam pakļautā vietējās palīgpolicijas vienība Viktora Arāja vadībā pēc nacistu rīkojuma nodedzināja dievnamu kopā ar tur esošajiem cilvēkiem. Tajā pašā dienā nodedzināja arī citus ebreju dievnamus - par upuriem kļuva ne mazāk kā 400 cilvēku. Ar šiem notikumiem Latvijā sākās Holokausts - ebreju masveida iznīcināšana. 1990. gadā Latvijas Augstākā Padome nolēma noteikt 4.jūliju par Ebreju tautas genocīda piemiņas dienu.

Pirms kara Latvijā dzīvoja 93 000 ebreju. Nacistiskās okupācijas laikā 1941.-1945.gadā tika nogalināti vairāk par 70 000 vietējo ebreju un ap 20 000 šeit deportēto ebreju no citām Eiropas valstīm.

Padomju laikā Lielās sinagogas drupas tika nojauktas, un to vietā ierīkots skvērs. 1980.gadu beigās šeit tika veikti izrakumi, un 1993.gadā ar Latvijas valdības, ebreju organizāciju un privāto personu atbalstu izveidots memoriāls - simboliskas sinagogas sienas ar izrakumos atrastajiem oriģinālā dekora elementiem.

Blakus sinagogas drupām 2007. gadā tika atklāts piemineklis par godu vairākiem simtiem glābējiem, kas riskējot ar savu dzīvību slēpa ebrejus no iznīcināšanas nacistiskās okupācijas laikā.