foto: LETA arhīvs (Paula Čurkste)
Pavļuts: primārajai veselības aprūpei jābūt pieejamai un kvalitatīvai
Veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Sabiedrība
2022. gada 30. jūnijs, 19:21

Pavļuts: primārajai veselības aprūpei jābūt pieejamai un kvalitatīvai

Jauns.lv / LETA

Pašreizējā primārā veselības aprūpe Latvijā ir ar būtiskiem trūkumiem, taču tai jābūt pieejamai, kvalitatīvai, modernai un digitālai, pauda veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Ministrs ceturtdien bija devies uz Liepāju, lai ar vietējiem ģimenes ārstiem diskutētu par primārās veselības aprūpes stiprināšanu un attīstīšanu.

Pēc viņa paustā, Covid-19 pandēmija parādīja, ka bez papildu resursiem un straujas modernizācijas ģimenes ārstu darbā būs grūti uzlabot cilvēku apmierinātību, aprūpes kvalitāti un panākt vērā ņemamas izmaiņas Latvijas cilvēku veselībā un dzīves kvalitātē.

"Mēs visi labi apzināmies, ka gan ģimenes ārsti, gan arī pacienti vēlas būtiskus uzlabojumus primārajā veselības aprūpē. Šobrīd Veselības ministrija izstrādā priekšlikumus jaunam primārās veselības aprūpes modelim, nosakot minimālo primārās veselības aprūpes līmeni un to, kāds atbalsts nepieciešams ģimenes ārstiem, tostarp nākamā gada budžeta kontekstā, lai virzītos uz labāku, modernāku un pieejamāku ģimenes medicīnu," sacīja Pavļuts.

Pēc tikšanās ar Liepājas domi veselības ministrs atzina, ka ģimenes ārsti Latvijā strauji noveco, līdz ar to valstij un pašvaldībai ir kopīgi jāstrādā, lai piesaistītu jauno ģimenes ārstu paaudzi un nodrošinātu viņiem pievilcīgus, motivējošus darba apstākļus, tostarp telpas un, iespējams, arī mājokļa atbalstu.

Tāpat ministrs apmeklēja Piejūras slimnīcu, lai pārrunātu tās attīstību nākotnē, nodrošinot labākus psihiskās veselības pakalpojumus Liepājā. Pēc viņa paustā, viens no variantiem paredz veidot ciešāku sadarbību ar Liepājas reģionālo slimnīcu, savukārt otrs - stiprināt saikni ar citām valstij piederošām psihiatriskajām slimnīcām.

Vienlaikus ministrs uzsvēra, ka psihiskās veselības pakalpojumu pieejamība Liepāja ne tikai jāsaglabā, bet arī jāuzlabo, jo iestādei vienai pašai ir grūti piesaistīt speciālistus. Tāpat, viņa ieskatā, ir jāstiprina vienota metodiskā vadība, attiecīgi izveidojot metodiskās vadības centru, kurā ir vienoti kvalitātes standarti, vienota pieeja ārstniecības procesiem un pacientiem.