Ko zināt, ja sastopies ar agresīvu Rīgas mežacūku?
„Šis dzīvnieks, kad pieaudzis, ir pietiekoši liela izmēra, lai spētu cīnīties ar cilvēku. Satrakotas mežacūkas ilkņi – tas tik tiešām ir nopietns ierocis,” skaidro AS „Latvijas valsts meži” medījamo dzīvnieku speciālists Egils Ozols.
Sabiedrība

Ko zināt, ja sastopies ar agresīvu Rīgas mežacūku?

Jauns.lv

Medijos ik pa laikam parādās arvien jaunas ziņas par mežacūku gaitām galvaspilsētā. Rīgas dome komisijas izveidi problēmas risināšanai vēl tikai plāno, taču pavisam nesen pirmo reizi reģistrēts mežacūkas uzbrukums cilvēkam. Kā pasargāt sevi no niknā zvēra pilsētas vidē?

Ko zināt, ja sastopies ar agresīvu Rīgas mežacūku?...

Uzbrūk apdzīvotā pagalmā

Jau tika ziņots, ka par upuri mežacūkai nesen kritusi kāda Rīdziniece vārdā Irina, kura kādā vakarā devusies pastaigā ar savu suni. Meža dzīvnieku pagalmā bija pamanījuši jau citi mājas iemītnieki, kuri centās to aizbaidīt ar pirotehniku, taču cūka esot vien piegājusi pie petardes, mierīgi paskatījusies, kā tā uzsprāgst un devusies atpakaļ pie sivēniem. Irina skaidro, ka, iespējams, mežacūku pirotehnika tomēr bija sadusmojusi, jo, ieraugot sievieti ar suni, zvērs meties viņas virzienā. Irina ātri vien zaudējusi kontroli pār mājdzīvnieku, un cūka izvēlējusies uzbrukt sunim. „Es jau domāju, ka no suņa nekas nepaliks pāri, bet rezultātā stipri cietusi bija tikai ķepa. Pati es paglābos, aizskrienot pie mašīnām,” stāsta cietusī sieviete. Pēc negadījuma sunim bijusi nepieciešama steidzama vetārsta palīdzība, turklāt klīnikā esot pateikts, ka nedēļas laikā šis jau esot trešais suns, kurš cietis no mežacūkas uzbrukuma. Līdzīgs uzbrukums pirms tam esot fiksēts arī Ezermalas ielā.

Arī šonedēļ Juglā notikusi kāda saķeršanās ar meža zvēru, kurā pamatīgi savainots suns, bet viņa saimniece Aleta tikusi cauri ar krietnu izbīli. Suns bija meties saimnieci aizstāvēt, un viņu pēc tam nācies nogādāt pie vetārsta.

Īsi pēc notikušā suņa saimniece stāstīja, ka viņa kopusi savu piemājas dārziņu, kad pēkšņi esot sācis strauji tuvoties mežonīgs kuilis. “Suns redzēja, ka meža cūka skrien uz manu pusi, un viņš metās mani aizstāvēt. Man pat balss ir aizkritusi, kā es kliedzu, lai tas kuilis liek mierā manu suni,” stāstīja Aleta.

Sieviete izsauca pašvaldības policiju, kas fiksēja notikušo. Apkārtnes iedzīvotāji norāda, ka viņu māju apkārtne ir vienos cūku rakumos. Viņi esot saskaitījuši vismaz 19 mežacūkas.

Mežacūkas ilkņi – nopietns ierocis

Kasjauns.lv sazinājās ar AS „Latvijas valsts meži” medījamo dzīvnieku speciālistu Egilu Ozolu, lai lūgtu padomu kā uzvesties, ja pilsētā ceļi krustojas ar meža zvēru. Uz jautājumu, vai mežacūka ir pietiekami nopietns apdraudējums cilvēka veselībai un dzīvībai, speciālists atbild apstiprinoši: „Šis dzīvnieks, kad pieaudzis, ir pietiekoši liela izmēra, lai spētu cīnīties ar cilvēku. Satrakotas mežacūkas ilkņi – tas tik tiešām ir nopietns ierocis.”

Mežacūkas vājība – slikta redze

Kā pasargāt savus mājdzīvniekus, bērnus vai arī vienatnē tikt galā ar pilsētas vidē neierasto un neprognozējamo meža zvēru? „Mežacūka pēc savas dabas nebūt nav agresīva. Izņēmums var būt vienīgi sivēnmāte, kas klejo apkārt ar saviem sivēniem – tad gan viņas uzvedība var būt visai vardarbīga. Jāuzsver arī, ka būtiska nozīme ir cūkas labsajūtai – ja sastopaties ar ievainotu kuili vai sivēnmāti, tad es teiktu, ka agresijas varbūtība un apdraudējums cilvēkam – īpaši bērniem, vai mājdzīvniekam var būt pat ļoti liels.” skaidro speciālists. Pamācot kā pareizi rīkoties, ja savā ceļā sastopat mežacūku vai veseli saimi, Ozols piekodina, ka šiem zvēriem ir diezgan slikta redze: „Meža vidē jūs no šī zvēra variet ļoti labi noslēpties vienkārši aizlienot aiz kāda platāka koka, taču pilsētā varētu būt grūtāk –  es ieteiktu ieturēt pēc iespējas lielāku attālumu un mēģināt nerādīties meža zvēram acīs. Mainiet savu maršrutu, ja nejūtieties drošs. Slēpieties aiz kādas automašīnas vai ēkas, ja variet.” Par to, cik labi ar mežacūku problēmu tiek galā „Rīgas dome” medījamo zvēru speciālists viedokli nesniedz, apgalvojot, ka pagaidām nav lietas kursā par to, kas izdarīts.

Rīgā dzīvnieki jūtas pasargāti no medniekiem

Irina saistībā ar uzbrukumu vērsusies Valsts policijā un Rīgas domē. Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pārstāve Iveta Mazūre gan apgalvo, ka departaments šādu vēstuli pagaidām nav saņēmis.

Komentējot uzbrukumu un pašu problēmu, departamentā skaidro, ka Rīgu ieskauj meža platības, tādēļ meža dzīvnieku parādīšanās pilsētā nav nekas neparasts, jo meža dzīvnieki arvien vairāk pielāgojas urbanizētajai videi, kur tiem ir viegli pieejama barības bāze un patvērums, jo pilsētā medīt aizliegts ar likumu. Komentējot konkrēto gadījumu, departamenta pārstāvji skaidro, ka svarīgi ņemt vērā sievietes stāstīto par to, ka mežacūka manīta kopā ar mazuļiem, iedzīvotāji dzīvnieku satracinājuši, izmantojot pirotehniku, kā arī to, ka suns bija izrāvies brīvsolī, kas nozīmējot, ka pats mājdzīvnieks varēja uzbrukt cūkai, un mežacūka to uztvērusi kā apdraudējumu, aizsargājot savus mazuļus.

Kasjauns.lv/Foto: Evija Trifanova/LETA/ Ekrānuzņēmums no video