
Latvijas sabiedrība iesniedz iniciatīvas katrai gaumei
Sabiedrības iniciatīvas platforma Manabals.lv reāli spēj ietekmēt likumdošanas procesus – visai daudzas 10 000 parakstu savākušās idejas par likumu grozījumiem nonākušas Saeimā un arī apstiprinātas. Tomēr nereti iesniedzēji virza priekšlikumus, kas ir aktuāli vien šauram cilvēku lokam, taču… viņiem tas ir svarīgi.
Grib skolā spēlēt kārtis
Maija sākumā manabalss.lv Matīss Žilko iesniedzis iniciatīvu "Par kāršu spēļu atļaušanu Rīgas valsts 2. ģimnāzijas telpās un teritorijā". Lai to īstenotu, ir nepieciešams mainīt ģimnāzijas iekšējās kārtības noteikumus izglītojamajiem.
Iesniedzējs uzskata, ka, legalizējot kāršu spēli, skolēniem būs pieejamas vēl vairākas aktivitātes, ar ko nodarboties starpbrīžos draugu un biedru lokā, tas veicinās komunikāciju savā starpā un palīdzēs atpūtināt prātu.
Žilko arī norāda, ka pērn zolīte iekļauta latviešu nemateriālajā kultūras mantojumā, tātad aizliegums attālina jaunāko paaudzi no tautas kultūras mantojuma izkopšanas. Iniciatīvu jau parakstījuši gandrīz 300 cilvēku, taču maz ticams, ka tā gūs panākumus. Kārtis kā jau azartspēles bieži spēlē uz naudu, un ko tādu atļaut skolā būtu visai neiedomājami.
Izglītības kvalitātes valsts dienesta Licencēšanas un reģistru departaments informē, ka spēļu regulējums skolās brīvajā laikā ir katras izglītības iestādes brīva izvēle, taču kāršu spēle ir aizliedzama, ja tā tiek spēlēta kā azartspēle.
Akadēmija iekšlietu nozarei
Ar izglītības nozari saistīta arī kāda cita iniciatīva, proti, Matīss Justs aicina izveidot no jauna Policijas akadēmiju vai līdzīgu augstskolu, jo kopš 2010. gada ekonomiskās krīzes dēļ tā Latvijā likvidēta.
Iesniedzējs uzskata: “Zināšanas jānodod no paaudzes paaudzē, kā arī profesionāļiem būtu akadēmiski jāapgūst jaunākais savā jomā. Ja šādas zināšanas tiek zaudētas vai netiek pilnvērtīgi iegūtas, zaudē sabiedrība kopumā. Jautājumi par policijas un iekšlietu struktūru darba kvalitāti kļūst arvien aktuālāki, bet tas ir riskanti policijas prestižam un sabiedrības drošībai.”
Parakstījušies tikai aptuveni 50 atbalstītāju. Jāatzīmē arī, ka Saeima šo jautājumu jau gadiem viļā kā karstu kartupeli, bet pie lemšanas tā arī nevar pieķerties.
Putnus Rīgā nebarosim
Jau gandrīz gadu savus parakstītājus gaida iniciatīva "Administratīvā atbildība par putnu barošanu Rīgā". Tās pārstāvis Deniss Žuridovs apgalvo: “Putnu barošanas dēļ cieš gan balkoni, gan pagalmos novietotās automašīnas, gan tiek sabojāts garāmgājēju apģērbs. Ornitologi pastāvīgi brīdina, ka no šādas barošanas cieš arī paši putni.”
Kā ieguvums iedzīvotājiem būšot tīrība pilsētas ielās un pagalmos, klusums no rītiem, lieki nepiebarotie putni atgriezīsies pie jūras. Šo iniciatīvu desmit mēnešu laikā parakstījuši nedaudz vairāk par diviem tūkstošiem.
Kaut arī kaiju ķērkšana pilsētas guļamrajonos patiešām traucē rīta miegu, pēc ornitologu pētījumiem, šo putnu galvenā barošanās vieta ir Getliņu izgāztuve un ar nebarošanu vien līdzēts, visticamāk, nebūs.
Nemainām laiku
Saistībā ar labu miegu ir iniciatīva "Visu gadu Latvijas ģeogrāfiskās joslas laiks, nevis Maskavas laiks".
Katru reizi, kad pulksteņa rādītāji ir jāgriež par stundu uz priekšu vai atpakaļ, par šo procesu izskan daudzi kritiski viedokļi. Iniciatīvas pārstāvis Roberts Franckevičs uzskata: “Celšanās pēc Maskavas laiku atņem veselīgo rīta miegu iedzīvotājiem un spiež celties agrāk, nekā Latvijas ģeogrāfiskajā atrašanās vietā būtu nepieciešams.”
Tiesa gan, ar atbalstu neapmierinātajiem pulksteņa grozītājiem nav īpaši veicies, jo parakstījušies tikai 867 cilvēki. Šķiet, ka vairumam iedzīvotāju šī problēma nav nozīmīga.