Kādi nekustamie īpašumi Latvijā pieder sankcijām pakļautajām personām?
Ņemot vērā starptautiskās sankcijas, Latvijas tiesām līdz otrdienai nosūtīta informācija par 50 nekustamajiem īpašumiem, kas atrodas sankcijām pakļauto personu īpašumā, valdījumā vai kontrolē, skaidroja Tieslietu ministrijā.
Līdz šim 44 nekustamajiem īpašumiem tiesa veikusi aizlieguma atzīmi.
Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" izpētījis, ka Latvijā atrodas vairāku personu, kuri ir pietuvināti Krievijas līderim Vladimiram Putinam, īpašumi.
Piemēram, vairāki īpašumi Latvijā pieder Krievijas miljardiera Ališera Usmanova ģimenes locekļiem. Īpašumu Jūrmalā, Kāpu ielā 51 2014.gadā par 3,9 miljoniem eiro no bijušā "Dzintara" īpašnieka Iļjas Gerčikova nopirkusi Usmanova sieva Irina Vīnere - Usmanova un viņas dēls Nātans.
Cits īpašums Jūrmalā pieder Usmanova māsai. Gulbakhora Ismailova pusmiljonu ASV dolāru vērtu dzīvokli Jūrmalā iegādājusies 2014.gada maijā, jau pēc Krimas aneksijas.
Eiropas Savienība (ES) Usmanovu iekļāvusi sankciju sarakstā, raksturoja viņu kā vienu no Vladimira Putina cienītākajiem oligarhiem, kurš pārstāvējis Krievijas prezidenta biznesa intereses un apkalpojis finanšu plūsmas. Taču sankcijas viņa ģimenes locekļu piederošo īpašumu neapdraud.
Tāpat īpašums Latvijā pieder Nikolaja Tokareva meitai Maijai Bolotovai, kura kopā ar vīru Andreju jau pēc Krimas aneksijas 2015.gada februārī par gandrīz miljonu eiro iegādājās 185 kvadrātmetru dzīvokli Jūrmalā, Bulduru prospektā 19.
Šobrīd Bolotovai Latvijā nekas formāli nepieder. Dzīvoklis Bulduros pērnajā vasarā ir pārrakstīts nu jau bijušajam vīram Andrejam, bet iepriekš abiem daļēji piederošā firma "Dzintaru 34" tiek likvidēta.
Tokarevs ir Vladimira Putina tuvs līdzgaitnieks un Krievijas lielākās naftas un gāzes kompānijas "Transneft" vadītājs.
Savukārt Mazepinu ģimenei SIA "Dzintaru 34" Latvijā savulaik piederēja divi nekustamie īpašumi - Dzintaru ielā 34, Jūrmalā, un Rīgas klusajā centrā, Elizabetes ielā 3. Viens no dzīvokļiem greznajā ēkā pieder Ņikitam Mazepinam - Krievijas minerālmēslu magnāta, "Uralchem" īpašnieka Dmitrija Mazepina dēlam.
Tā kā ES sankcijās iekļauts gan tēvs, gan dēls, tad gan šim dzīvoklim, gan vecākajam Mazepinam daļēji piederošo uzņēmumu īpašumiem Rīgas ostas minerālmēslu terminālī un "Ventamonjakā" uzlikts aizliegums tās pārdot.
Tāpat Latvijā ir īpašumi, kuri pieder sankcijās iekļautajam Krievijas un Latvijas dubultpilsonim Pjotram Avenam. Avenu ES iekļāva sankciju sarakstā kā vienu no Putinam tuvākajiem oligarhiem, ar kuriem viņš regulāri konsultējas un kurš nerīkojas neatkarīgi no prezidenta. Avens un otrs "Alfa Grupas" īpašnieks Mihails Frīdmans esot dažādi pūlējušies panākt Rietumu sankciju atcelšanu pret Krieviju.
Avenam Latvijā identificēti 28 nekustamie īpašumi, taču pamatā runa ir par divām lietām. Viena ir ēka Valdemāra ielā 19, Rīgā, kura formāli pieder viņa labdarības fondam "Paaudze", un kur viņš posās ierīkot muzeju savai porcelāna un mākslas kolekcijai. Otrs - apmēram 60 hektāri Lazdonas pagastā, kur atrodas viņa Klauģu muiža, kas tapusi padomju atpūtas bāzes vietā. Daļa zemes pieder pašam Avenam, daļa viņa firmām, daļa īrēta no "Latvijas Valsts mežiem" (LVM) gan Lazdonas, gan Praulienas pagastos. Līgumu par to izīrēšanu LVM lauza nedēļu pēc sankciju ieviešanas, pirmo reizi saskaroties ar tādu situāciju.
Avena biznesa partneri "Alfa Group" un "LetterOne" Mihailu Frīdmanu ES sankcionēja kā Krievijas augstas raudzes finansistu, kurš nodrošina Putina loka darbību. Viņam caur firmām Kiprā un Latvijā pieder pārbūvētā sanatorijas ēka Jūrmalā, Ērgļu ielā 2, kas pārtapusi 17 apartamentu viesu mājā pie pašas jūras. Ēku vēl pērnvasar nekustamā īpašuma tirgū reklamēja kā Baltijā dārgāko jauno īpašumu, kurā cena par kvadrātmetru ir no 15 000 eiro.
Krievijas miljardieris un Putina džudo partneris Arkādijs Rotenbergs bija viens no pirmajiem, kurš pēc Latvijas "zelta vīzu" programmas ieviešanas 2010.gadā to ieguva pēc ieguldījuma bankas subordinētajā kapitālā.
Kad abi brāļi Rotenbergi pēc Krimas aneksijas nokļuva ASV sankciju sarakstā, jo ar Putina svētību saņēmuši miljardiem vērtus līgumus gan ar "Gazprom", gan saistībā ar Soču Olimpisko spēļu rīkošanu, viņi savu "SMP banku" - vienu no mazākajām kredītiestādēm Latvijā - pārdeva.
Taču vienam no Rotenbergiem Latvijā palika cits īpašums - villa "Safīri" Garkalnē. Pēc Zemesgrāmatas datiem tā arvien pieder SIA "IMNI", kurā patiesā labuma guvējs ir Borisa Rotenberga dēls Romāns. Taču tā kā viņš ir ASV, nevis ES sankciju sarakstā, Latvijas iestādes šo īpašumu neaiztiek.
Pirmo reizi Latvijas iestādēm nācies iesaldēt arī lidaparātu. 27.februāra vakarā, pāris dienu pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, lidostā "Rīga" nolaidās Krievijas miljardiera Romāna Abramoviča privātā lidmašīna "Bombardier Global 6000".
Lidmašīna paspēja nolaisties pirms ES sankciju stāšanās spēkā, kas aizliedza ar Krieviju saistītām lidmašīnām izmantot šo valstu gaisa telpu. Dienā, kad ES iekļāva Abramoviču sankciju sarakstā, lidmašīnas īpašnieki pieprasīja lidojuma atļauju uz Stambulu, bet tā netika atļauja.