Sācies kļavu sulu laiks! Cik tās maksā?
Gan tirgos, gan interneta tirdzniecības vietās jau nopērkamas tikko tecinātas kļavu sulas. To cenas dažādas – var pat nesasniegt eiro litrā un var pat nedaudz pārsniegt divus eiro litrā. Pēdējos gadus nav nekāds retums, ka Latvijā kļavu sulas parādās drīz vien pēc gadu mijas, vai pat ātrāk. Tomēr kā ik gadu sulu tecinātāji savu preci reklamē ar to, ka šogad kļavu sulas parādījušās neierasti agri.
Klimata pārmaiņu rezultātā kļavu sulas pēdējā desmitgadē Latvijā parādās aizvien ātrāk, nekā tas bijis senāk – februāra otrajā pusē vai martā. Tā kā teikt, ka šogad kļavu sulas tiek tecinātas neierasti agri, būtu mazliet pārspīlēti. Tomēr šajā gadalaikā tas tomēr ir ekskluzīvs dzēriens.
Par to, ka kļavu sulas jau tiek pildītas pudelēs savā “Facebook” vietnē pastāstījis sulu koku parka “Birzī” Smiltenes novada Brantu pagastā saimnieks Ervins Labanovskis. Viņš ReTV pastāstīja: “Pirms Ziemassvētkiem tas lielais sals, bija atkusnis, aizgājām, vienu ieurbām, netecēja, tad atkal bija sals. Tad uz Jauno gadu. 4. janvārī ieurbām - tek”. Sulu tecināšanai saimnieks izmanto pavisam parastu saimniecības urbi, kokā veicot vien pāris centimetru dziļu urbumu, sulu iegūšanai caurumā iesitot plastikāta tapiņu.
Sulu koku parkā “Birzī” tek kļavu sula:
“Birzī” sešu litru kļavu sulas pudeli piedāvā par 13 eiro, bet 12 litru trauku – par 25 eiro. Citi sulu tecinātāji piedāvā lētāk. Poriņu dārzniecība Pāvilostas pusē pusotru litru piedāvā nopirkt par diviem eiro.
Savukārt Kuldīgas tirgū kļavu sulas tirgo Pelču pagasta “Ceriņu” saimniecība, par piecu litru pudeli prasot četrus eiro, raksta laikraksts “Kurzemnieks”.
Decembra sals veicinājis kļavu sulu tecēšanu:
Kokiem sulas ir visu gadu, bet tās tecināšanai “uzdzen” laikapstākļi – pēc sala sekojošais siltais laiks pavasarī. Tā kā decembrī bija pamatīgs sals, tad tagad nav nekāds brīnums, ka ir parādījušās kļavu sulas. Pēc tām jāseko bērzu sulām. Kļavu sulas veidojas koka stumbrā, bet bērzu – saknēs; tā kā kļavas sulu līdz urbumam “uzdzen” ātrāk.
Kļavu sulu mēdz dēvēt par dabas limonādi, jo tā var saturēt pat 10% cukura (parasti gan tas ir 3% līmenī). Ņemot vērā lielo cukura daudzumu, kļavu sula var ne tikai veldzēt slāpes, bet arī dot enerģiju. Atšķirībā no bērzu sulām, kļavu sulas gan nav ilgi uzglabājamas – tās jāizdzer uzreiz.