Nākamgad turpinās nodrošināt samaksu ārstniecības iestādēm par Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumiem
Arī nākamgad valdība turpinās nodrošināt samaksu ārstniecības iestādēm par sniegtajiem pakalpojumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai un seku novēršanai, paredz Ministru kabineta (MK) pieņemtie grozījumi MK noteikumos "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība".
Šodien notika valdības ārkārtas sēde aptaujas kārtībā. Tajā izskatīti Veselības ministrijas (VM) sagatavotie grozījumi, ar kuriem VM vēlējās turpināt nodrošināt samaksu ārstniecības iestādēm par sniegtajiem pakalpojumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai un seku novēršanai, epidemioloģisko prasību nodrošināšanu, riska maksājumu sekundārās ambulatorās veselības aprūpes speciālistiem darbam ar Covid-19 pacientu, kā arī tiesības Nacionālajam veselības dienestam (NVD) slēgt līgumu ar stacionārajām ārstniecības iestādēm, kas nav minētas šo noteikumu pielikumā.
Ņemot vērā, ka turpinās Covid-19 infekcijas izplatība, VM ieskatā, bija nepieciešams turpināt valsts apmaksāto pakalpojumu nodrošināšanu arī nākamajā gadā, tāpēc valdības pieņemtās izmaiņas paredz pagarināt samaksas veikšanas termiņu līdz 2022.gada 30.jūnijam.
Vienlaikus ar šiem grozījumiem, ministrija vēlējās nodrošināt ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu no 2022.gada 1.janvāra. Šie noteikumi nosaka veselības aprūpes pakalpojumu tarifos iekļauto darba samaksas apjomu.
Izpildot likumā "Par valsts budžetu 2022.gadam" paredzēto prioritāro pasākumu "Ārstniecības personu darba samaksas pieauguma nodrošināšana", noteikumu 153.punkts tiek izteikts jaunā redakcijā, nosakot, ka vidējā darba samaksa mēnesī no 2022.gada 1.janvāra tiek noteikta šādā apmērā - ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem 1963 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem 1183 eiro, savukārt ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām atalgojums netiek mainīts un tie aizvien ir 745 eiro.
Atbilstoši minētajam darba samaksas pieaugumam tiek pārrēķināta noteikumos "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība" noteiktā darba samaksa ārstniecības iestādes personāla psihoemocionālā atbalsta nodrošināšanā iesaistītajiem speciālistiem un tiek veikti pārrēķini attiecīgajos veselības aprūpes pakalpojumu tarifos.
Tāpat ar šiem grozījumiem MK pārcēlis stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem noteikumos noteikto kvalitātes rādītāju izpildes vērtēšanas datumu. Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas situāciju valstī, kas arī 2021.gadā ir būtiski ietekmējusi stacionārās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu lielākajā daļā pakalpojumu, VM skaidroja, ka stacionārajām ārstniecības iestādēm nebija iespēja visa šī gada laikā pilnvērtīgi izpildīt līgumā ar NVD noteiktos kvalitātes rādītājus.
Līdz ar to kvalitātes rādītāju izpildes vērtēšanas datums pārcelts uz 2023.gada 1.janvāri. VM apgalvoja, ka grozījumam nav ietekmes uz valsts un pašvaldību budžetu.
Tāpat šodien MK izskatītajos grozījumos ietverta norma, kas paredz nodrošināt samaksu atbilstoši faktiskajām izmaksām par pacienta nogādāšanu no augstāka līmeņa stacionārās ārstniecības iestādes uz zemāka līmeņa stacionāro ārstniecības iestādi, ja pacienta veselības stāvoklis ir uzlabojies un ļauj turpināt ārstēšanu zemāka līmeņa stacionārā un ja augstāka līmeņa stacionārajai ārstniecības iestādei ir nepieciešams atbrīvot stacionārās gultas akūtiem pacientiem, kuriem nepieciešama stacionārā ārstēšana neatliekamā kārtā, kā arī par subakūto medicīnisko rehabilitāciju pacientiem pēc Covid-19 infekcijas izslimošanas un vakcināciju pret Covid-19.
Līdz šim NVD atbilstoši faktiskajām izmaksām veica samaksu par pacienta nogādāšanu no augstāka līmeņa stacionārās ārstniecības iestādes uz zemāka līmeņa stacionāro ārstniecības iestādi, ja pacienta veselības stāvoklis ir uzlabojies un ļauj turpināt ārstēšanu zemāka līmeņa stacionārā un ja augstāka līmeņa stacionārajai ārstniecības iestādei ir nepieciešams atbrīvot stacionārās gultas Covid-19 pacientu ārstēšanai.
Lai ievērotu epidemioloģisko drošību Covid-19 pandēmijas apstākļos, stacionārajās ārstniecības iestādēs gultas ir izkārtotas, ievērojot distanci starp tām, kā rezultātā ir samazināts kopējais maksimālais gultu skaits slimnīcās. Tādēļ nepieciešams atbrīvot stacionārās gultas gan Covid-19 pacientu ārstēšanai, gan arī citu akūtu pacientu ārstēšanai, kam nepieciešama ārstēšana neatliekamā kārtā, skaidroja VM.
Saskaņā ar NVD datiem klīniskajās universitātes slimnīcās un reģionālajās ārstniecības iestādēs strauji pieaug terapijas profila un hroniskā profila pacientu skaits, kas skaidrojams ar Covid-19 pandēmijas ietekmē ilgstoši atliktajiem plānveida veselības aprūpes pakalpojumiem.
Lai mazinātu gultu noslodzi augstāk minētajās ārstniecības iestādēs un nodrošinātu stacionārās veselības aprūpes pakalpojumus pacientiem, kuriem nepieciešama neatliekamā ārstēšana, grozījumu projekts paredz, ka NVD atbilstoši faktiskajām izmaksām veic samaksu par pacienta nogādāšanu no augstāka līmeņa stacionārās ārstniecības iestādes uz zemāka līmeņa stacionāro ārstniecības iestādi, ja pacienta veselības stāvoklis ir uzlabojies un ļauj turpināt ārstēšanu zemāka līmeņa stacionārā un ja augstāka līmeņa stacionārajai ārstniecības iestādei ir nepieciešams atbrīvot stacionārās gultas akūtiem pacientiem, kuriem nepieciešama stacionārā ārstēšana neatliekamā kārtā.
Saistībā ar esošo epidemioloģisko situāciju valstī un pieaugušo Covid-19 pārslimojušo pacientu skaitu ir nepieciešams palielināt medicīniskās rehabilitācijas pieejamību. Līdz ar to pieņemtās izmaiņas paredz atbilstoši faktiskajām izmaksām veikt samaksu par Covid-19 infekciju pārslimojošu pacientu subakūtu medicīnisko rehabilitāciju, lai nodrošinātu pacientiem nepieciešamā pakalpojuma pieejamību un segtu ārstniecības iestāžu izdevumus.
Tāpat, lai mazinātu Covid-19 infekcijas izplatību un veicinātu vakcinācijas aptveres palielināšanu iedzīvotāju vidū, VM sagatavotie grozījumi paredz atbilstoši faktiskajām izmaksām veikt samaksu par vakcināciju pret Covid-19, tajā skaitā konsultāciju pirms vakcinācijas, ko veic ārstniecības persona, un vakcināciju izbraukumā.
Vienlaikus no 2022.gada tiks nodrošināts jauns dienas stacionārā sniedzamais veselības aprūpes pakalpojums - izmeklējumi, lai nodrošinātu ilgstošu skābekļa terapiju. To nodrošinās pacientiem ar elpošanas nepietiekamību, kuriem ir indicēta skābekļa terapija.