Periods līdz 6. decembrim ir riskants. Valdības sēdē spriež, ko darīt, lai ārkārtējā situācija nebūtu jāpagarina
foto: LETA
Sabiedrība

Periods līdz 6. decembrim ir riskants. Valdības sēdē spriež, ko darīt, lai ārkārtējā situācija nebūtu jāpagarina

Jauns.lv

Ministru kabineta sēdē otrdien tika prezentēti Veselības ministrijas (VM) sagatavotie dati par mājsēdes laiku un ieteikumiem, kā rīkoties, lai Covid-19 saslimstības līkne saglabātos zema.

Periods līdz 6. decembrim ir riskants. Valdības sē...

Veselības ministra padomnieks rīcībpolitikas jautājumos Kaspars Bērziņš norādīja, ka no 21. oktobra līdz 14. novembrim ieviestās mājsēdes jeb "lokdauna" efekts bijis labāks, nekā gaidīts.

Kā pastāstīja Bērziņš, tika plānota 40% efektivitāte, bet tā pieaugusi pat līdz 65%. Novērota arī augstāka vakcinācijas aptvere, nekā iepriekš prognozēts. 

Diemžēl mājsēdes laikā slimnīcās novērota augstāka mirstība, līdz ar to tās bijušas mazāk aizpildītas. Bērziņš skaidroja, ka līdzīga situācija bija novērojama arī pavasarī - ja slimnīcu aizpildījums pieaug virs 1000 Covid-19 pacientiem, tad mirstība pieaug, jo personāls netiek galā.  

Tāpat VM norāda, ka saslimstība mazinājusies arī tāpēc, ka "lokdauna" vidū mācības atsākuši 4. - 12. klašu skolēni, kuri mācību laikā bijuši mazāk sociāli aktīvi.

Kā pēdējo nozīmīgo iemeslu saslimstības līknes kritumam Bērziņš minēja sabiedrības ieguldījumu, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības un mājsēdi. "Liels paldies sabiedrībai, mēs visi kopā esam "nolauzuši" smagāko periodu," sacīja Bērziņš.

Riskants periods līdz 6. decembrim

Bērziņš valdības sēdē sacīja, ka līdz 6. decembrim valstī ir riskants periods, jo mājsēde ir beigusies un īsti nav zināms, kā slimība attīstīsies.

VM prognozē, ka gadījumā, ja infekcija pieaugs par 10% ik nedēļu, bet hospitalizēto skaits apstāsies pie 800, tad jau 18.decembrī inficēto skaits dienā pārsniegs 1000 līdz 1250 gadījumu. Tādā gadījumā Ziemassvētku periodā un ap Jauno gadu varētu būt nepieciešami jauni drošības pasākumi.

"Ja inficēto skaits pieaugs tikai nedaudz, ja līdz Ziemassvētkiem tas turpinās samazināties, tad situācija janvārī būs stabila," sacīja Bērziņš. "Mēs to redzēsim divu nedēļu laikā. Šobrīd jāsaprot, kā slimība attīstīsies."

VM norāda, ka šobrīd galvenais mērķis ir ar pēc iespējas zemāku inficēšanās līmeni sagaidīt Ziemassvētkus.

"18. decembrī diezgan labi varēs redzēt pirmās indikācijas, kas notiks ar drošības pasākumiem janvārī – vai tos varēs mīkstināt, vai būs jāturpina ārkārtas situācija," valdībai norādīja VM pārstāvis.

Kas jādara, lai saglabātu zemu inficēšanās līmeni?

VM ir izstrādājusi ieteikumus, kā rīkoties, lai drošības pasākumus nevajadzētu pastiprināt.

VM piedāvā no 6. decembra ieviest visu klātienē strādājošo paštestēšanu uz Covid-19 divas reizes nedēļā ar ātrajiem antigēna testiem. Bērziņš norādīja, ka Vācijā šādai politikai bijusi 10-15% liela efektivitāte. Pēc Bērziņa paustā, tiek izstrādāti risinājumi, "kā valsts var palīdzēt nokļūt" pie paštestiem arī privātajam sektoram.

Otrs piedāvājums ir maksimāli izvērst primāro vakcināciju vecuma grupā virs 65 gadiem. 

Tāpat VM iesaka izvērst balstvakcināciju.

"Pēc balstvakcinācijas saņemšanas cilvēks pāris mēnešus ir ar mazāku iespēju inficēties," sacīja Bērziņš.

Jau ziņots, ka līdz 6.decembrim valdība neplāno būtiski mīkstināt Covid-19 dēļ ieviestos drošības pasākumus.

Pirmdien pēc koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) sacīja, ka pastāv vairāki scenāriji - no optimistiskākā līdz pesimistiskākajam -, jo atkarībā no turpmākiem panākumiem vakcinācijā, no cilvēku, sabiedrības uzvedības pirmssvētku un svētku laikā, situācija varētu attīstīties ļoti dažādi.