Ģimenes ārstiem darba pāri galvai, bet jācīnās vēl ar dezinformāciju
foto: Shutterstock
Sabiedrība

Ģimenes ārstiem darba pāri galvai, bet jācīnās vēl ar dezinformāciju

Kārlis Seržants

Kas Jauns Avīze

Nacionālais veselības dienests savā mājaslapā ievietojis informāciju, ka no oktobra visas ģimenes ārstu prakses iesaistījušās vakcinācijā pret Covid-19. Tomēr ne viss rit gludi.

Ģimenes ārstiem darba pāri galvai, bet jācīnās vēl...

Premjers Krišjānis Kariņš intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" paudis, ka “vairums ārstu strādā dienu un nakti, lai glābtu mūs visus”, taču ir daži, kuri tomēr mudina uz zinātniski nepamatotu un kaitniecisku rīcību, proti, nevakcinēties. “Es domāju, ka šos cilvēkus arī ārstu aprindām būtu jāsauc pie atbildības, vai viņi vispār atbilst savam amatam,” teic premjers.

Divas iespējas

NVD norāda, ka ģimenes ārstu iesaistei ir divas formas – potēt savā prakses vietā vai nosūtīt uz vakcinācijas kabinetiem ārstniecības iestādēs, ar kurām konkrētā ārsta prakse sadarbojas. No 1242 ārstu praksēm 776 vakcinē pašas, pārējās sūta pie citiem.

Ja pacients saskaras ar apgrūtinātu vakcinācijas pieejamību konkrētā ārsta praksē, NVD aicina informēt dienesta reģionālās nodaļas pa telefonu 80001234 vai e-pastā nvd@vmnvd.gov.lv.

Dusmīgs sveiciens

Problēmas un pārpratumus rada arī laika trūkums. Piemēram, Inga savā "Facebook" lapā sūta dusmīgu sveicienu kādai ģimenes ārstei: “Vecs cilvēks aizbrauc pie šīs ārstes uz Jēkabpili no saviem laukiem un jautā par vakcināciju – nē, viņa nevakcinē un neko nezina. Neko nepasaka, kur šī dāma gados var doties savakcinēties, ar kādu vakcīnu labāk, izvērtējot veselības stāvokli. Pilnīgi nekā. Un te ir pilnīgi skaidrs, kāpēc riska grupas cilvēki joprojām nav savakcinēti, īpaši laukos dzīvojošie.”

Pie šā ieraksta ir arī vairāk nekā trīsdesmit komentāru, no kuriem vairāki to autori apstiprina, ka arī viņu ģimenes ārstiem nav intereses par vakcināciju, tiesa gan, neminot vārdus.

Necenšas atrunāt

"Kas Jauns Avīze" sazinājās ar kritizēto ārsti, un viņa kategoriski noliedz, ka pacientiem nekas netiek izskaidrots: “Manā praksē nav iespējas nodrošināt vakcinēšanos, taču mums ir līgums ar Jēkabpils reģionālo slimnīcu, uz kuru pacientus nosūtām un nodrošinām visu vajadzīgo informāciju.”

Ārste arī uzsver, ka ir stingra vakcinācijas piekritēja un tuvējā apkārtnē nezina nevienu kolēģi, kurš censtos no tās atrunāt: “Protams, izejot no konkrēta pacienta veselības stāvokļa, mēs mēģinām arī izskaidrot iespējamās vakcinēšanās blaknes, bet nekad atrunāt.”

Mediķe skaidro, ka tā varētu būt situācija, kad pacients ieradies nepieteiktā vizītē un “grib vienkārši parunāties”. “Ģimenes ārstiem šobrīd ir pamatīga slodze, katram pacientam mēs varam veltīt divdesmit minūtes, un tādām sarunām mums nav laika.” Turklāt daudzus jautājumus varēja noskaidrot jau pirms vairākiem mēnešiem.

Vakcinētie slimo, bet viegli

Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska norāda, ka viņas kolēģi ir ļoti pārslogoti, jāpalīdz gan ļoti daudziem Covid-19 pacientiem, gan arī daudzi slimo ar citām slimībām.

LTV "Rīta panorāmā" Kozlovska atklājusi, ka viņas praksē, kurā ir vairāk nekā 2500 pacientu, pašlaik ik dienu jāstrādā ar apmēram 40 kovida pacientiem un ap 100 viņu kontaktpersonām. No Covid-19 pacientiem viņas praksē tikai aptuveni katrs piektais ir vakcinēts, un šie cilvēki pārsvarā izslimo viegli, kamēr starp pārējiem ir bijuši arī nāves gadījumi.

Vakcīnas vietā iepotēti maldi

Ārste novērojusi, ka daudzi seniori dzīvo maldos, jo radinieki sastāstījuši nepatiesu informāciju, bet tieši šie cilvēki ir augsta riska grupa, kas mēdz saslimt ļoti smagi, tostarp no Covid-19 mirst.

Kozlovska pauž bažas, vai viņa un kolēģi spēs izpildīt valdības lemto un apzvanīt visus seniorus, lai mudinātu viņus vakcinēties. Viņa uzskata, ka ģimenes ārstu praksēm ļoti vajadzētu trešo valsts apmaksāto medmāsu, par ko iesāktas sarunas ar valdību.

Septembra beigās vecuma grupā pēc 65 gadiem nebija potējušies 44% jeb vairāk nekā 173 tūkstoši. Valdība nolēmusi piešķirt 146 000 eiro, lai nosūtītu senioriem personalizētas vēstules.

Sūdzības neapstiprinās

Veselības inspekcijas pārstāve Elīna Ermansone "Kas Jauns Avīzei" teic, ka vakcinācijas jautājumā par ģimenes ārstiem saņemtas dažas mutiskas sūdzības un tikai viena rakstveidā – no Rēzeknes. Neviena nav apstiprinājusies, pārbaudēs atklājies, ka vainojama savstarpējā komunikācija.

“Ārsti ir skaidrojuši, ka veikuši tikai izskaidrošanas sarunas par iespējamām blaknēm, bet pacients to ir uztvēris kā atrunāšanu. Vismaz neviena ziņojuma, ka kāds ģimenes ārsts būtu tiešā tekstā teicis, ka nevajag vakcinēties, mums nav bijis,” apliecina Ermansone.

Vienlaikus viņa aicina par šādiem gadījumiem ziņot un vēlams tikai rakstiski, citādi inspekcija nevar pieprasīt un pārbaudīt konkrētas ārstu prakses medicīnisko dokumentāciju.
Ja mediķis atsakās sniegt pakalpojumu vai nepamatoti cenšas atrunāt no tā, var informēt e-pastā bridinajums@vi.gov.lv vai pa telefonu 22008636.