Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Juris Rozenbergs

Kas jāzina par "lokdaunu"? Un kā izskatījās pēdējais vakars pirms tā stāšanās spēkā?

Sabiedrība
20. oktobrī 20:59 2021. gada 20. oktobrī 20:59
  Jauns.lv
No 21. oktobra līdz 14. novembrim Latvijā uz četrām nedēļām izsludināta mājsēde jeb ieviesti stingri iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi, lai būtiski bremzētu Covid-19 infekcijas izplatību, mazinātu slogu veselības aprūpes sistēmai un glābtu pēc iespējas vairāk cilvēku dzīvības. No plkst. 20.00 vakarā līdz plkst. 5.00 rītā visiem iedzīvotājiem būs jāuzturas savās dzīvesvietās.

Jauns.lv ielūkojās, kā Rīgas ielās izskatījās pēdējais vakars pirms stingro ierobežojumu stāšanās spēkā.

Kas jāņem vērā?

Ministru kabinets (MK) aicina visus Latvijas iedzīvotājus palikt mājās un ievērojami samazināt fizisku kontaktēšanos ārpus savas mājsaimniecības, kā arī nekavējoties uzsākt vakcināciju pret Covid-19, ja tas vēl nav pagūts līdz šim.

Pastiprinātie drošības pasākumi mājsēdes periodā ietver liegumu visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no vakcinācijas statusa atrasties ārpus savas pastāvīgās dzīvesvietas no plkst. 20.00 vakarā līdz plkst. 5.00 rītā. Ārkārtas nepieciešamības gadījumā, atrodoties ārpus mājas, līdzi būs jāņem iepriekš aizpildīta pašapliecinājuma veidlapa.

No 21. oktobra līdz 14. novembrim būs aizliegti visi publiskie un privātie pasākumi, un privāta pulcēšanās būs atļauta vienas mājsaimniecības ietvaros, vienlaikus joprojām būs atļauts apmeklēt vientuļus cilvēkus, lai aprūpētu tos un sniegtu visa veida atbalstu.

Skolēnu rudens brīvlaiks tiks pagarināts par vienu nedēļu līdz 29. oktobrim, bet 1. novembrī skolās klātienē atgriezīsies 1.-3. klašu skolēni, un pārējie turpinās mācības attālināti. Mācības klātienē un interešu izglītība atkal sāksies 15. novembrī, tomēr interešu izglītībā varēs piedalīties tikai ar Covid-19 sertifikātu. Visu mājsēdes laiku pirmsskolas izglītības iestādes būs atvērtas, vienlaikus vecākiem jāapsver epidemioloģiskie riski un jāved bērni uz bērnudārzu tikai absolūtas nepieciešamības gadījumos. 

Sabiedriskajā ēdināšanā maltītes būs pieejamas tikai līdzņemšanai un ēdināšanas vietu darba laiks būs no plkst. 6.00 līdz plkst. 19.00. Darba laika ierobežojums neattieksies uz piegādēm.

Mājsēdes laikā saimniecisko pakalpojumu un tirdzniecības vietas strādās no plkst. 6.00 līdz 19.00. Būs pieejami tikai būtiskāko preču veikali – pārtikas, aptiekas, optikas, dzīvnieku barības, preses, higiēnas preču, telekomunikācijas, grāmatu, ziedu veikali un degvielas uzpildes stacijas. Distances tirdzniecība būs atļauta ar nosacījumu, ka iegādāto preču izsniegšana notiek ārpus veikala telpām.

Foto: Ekonomikas ministrija

Mājsēdes laikā tiks sniegti tikai iedzīvotājiem būtiski nepieciešamie pakalpojumi, piemēram, personu apliecinošo dokumentu izsniegšana vai sociālā aprūpe. Nebūs atļauti ar izklaidi saistīti pakalpojumi, arī skaistumkopšanas pakalpojumi.

Apmeklētājiem tiks slēgtas kultūrvietas – muzeji un tiem radniecīgas mākslas un vēstures priekšmetu eksponēšanas vietas, bibliotēkas, arhīvi, kultūras centri, mākslas galerijas, izstāžu zāles, brīvdabas estrādes, teātra ēkas un to ārtelpas, koncertzāles un to ārtelpas, arī vietas, kur tiek organizēti amatiermākslas kolektīvu mēģinājumi.

Visiem strādājošajiem, kuriem vien to pieļauj darba specifika, būs prasība strādāt attālināti, bet klātienē darba vietā varēs atrasties tikai ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu testu. Stingro ierobežojumu laikā no 21.oktobra visiem darbiniekiem, kas strādā klātienē, tai skaitā pilnībā vakcinētām un pārslimojušām personām, katru dienu, ierodoties darbā, rakstveidā būs jāapliecina, ka tām nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmju un tās nav bijušas tiešā kontaktā ar personām, kurām noteikta izolācija, mājas karantīna vai pašizolācija.

Pasažieru skaits pilsētas un piepilsētas transportā nedrīkstēs pārsniegt 50% no transporta ietilpības, reģionālajā paliek spēkā iepriekš noteiktā 80% ietilpība.

Privātajā automašīnā drīkstēs atrasties vienlaikus divi pasažieri vai vienas mājsaimniecības locekļi.

Foto: Satiksmes ministrija

Bērēs ārā tiks atļauts pulcēties vienlaikus ne vairāk kā 20 cilvēkiem. Kristību ceremoniju noturēšanā neatliekamos gadījumos būs atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem vienlaikus, bet ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām.

Savukārt reliģiskās darbības veikšanas vietas būs atvērtas tikai individuāliem apmeklējumiem vienas mājsaimniecības ietvaros, vienai personai nodrošinot ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no publiski pieejamo telpu platības un nodrošinot, ka reliģiskās darbības veikšanas vietā vienlaikus atrodas ne vairāk kā 20% no kopējā iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj apmeklētājiem pieejamā telpu platība un infrastruktūra.

Valsts policija kā vadošā ierobežojumu kontrolējošā iestāde kopā ar sadarbības partneriem arī turpmāk ir pilnībā gatava nodrošināt Covid-19 infekcijas ierobežojumu kontroli. Likumsargiem ir sagatavots plāns, un resursi tiek plānoti tā, lai nodrošinātu valdības pieņemto ierobežojumu pietiekamu un atbilstošu uzraudzību. Valsts policija turpinās strādāt pastiprinātā režīmā, kontroles pasākumos iesaistot visas Valsts policijas amatpersonas, tajā skaitā kriminālpolicijas darbiniekus un Valsts policijas koledžas kadetus.

Pastiprināti tiks kontrolēts, lai tiek ievēroti iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi, kā arī turpināsies ierobežojumu kontrole citās jomās, piemēram, sabiedriskajā transportā, tirdzniecības, skaistumkopšanas, ēdināšanas un pakalpojumu sniegšanas vietās. Tāpat policija turpinās uzraudzīt pulcēšanas un pašizolācijas ierobežojumus. Vienlaikus Valsts policijas resursi un turpmākais darbs tiek plānots tā, lai turpinātu nodrošināt arī savu pamatpienākumu izpildi, ikdienā apkarojot noziedzību, tostarp novērstu un atklātu vakcinācijas sertifikātu viltošanu, kā arī rūpējoties par sabiedrisko kārtību un uzraugot ceļu satiksmi.

MK norāda, ka tuvākajās dienās un nedēļās izšķiroši svarīga ir ikviena Latvijas iedzīvotāja izlēmīga un atbildīga rīcība, ievērojot valstī noteiktos pastiprinātās drošības pasākumus. Vienlaikus MK atgādina, ka vakcinācija pret Covid-19 turpinās būt galvenā valsts stratēģija vīrusa uzvarēšanai.

Jāņem vērā, ka pēc mājsēdes beigām no 15. novembra saglabāsies stingri ierobežojumi nevakcinētajām personām.

Saslimstība ar Covid-19 pēdējās nedēļas laikā ir palielinājusies par 48,8% un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem šī gada 20. oktobrī ir 1400. Tādējādi Latvijā ir visaugstākais Covid-19 saslimstības rādītājs pasaulē.  Covid-19 pacientu skaits ir pieaudzis par 56%, un tas nozīmē, ka vidēji dienā tiek stacionēti 138 Covid-19 pacienti.

Dati liecina, ka ārkārtējās situācijas pirmajā nedēļā sociālo kontaktu apjoms samazinājies tikai par 5–10%, un tas nav pietiekami, lai mazinātu Covid-19 izplatību sabiedrībā. Atbilstoši esošajām tendencēm Covid-19 pacientu skaits slimnīcās dubultosies pēc 16 dienām un šī gada 2. novembrī tas varētu sasniegt 2 100. Tas nozīmē vēl lielāku veselības aprūpes sistēmas pārslodzi, būtiskus veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības ierobežojumus un nepieciešamību ieviest pacientu prioritāru rindošanu medicīniskās palīdzības saņemšanai.

Citi šobrīd lasa

Otrā valsts pasaulē saīsina darba nedēļu zem piecām dienām
Alpīnists, kurš 2013. gadā Francijas Alpos atrada dārgakmeņus, beidzot tiek pie atlīdzības 1
"Atcerieties manus vārdus!" Īlons Masks nosauc vienu no lielākajiem cilvēces draudiem 5
Pievienot komentāru

"Мне уже 60, а я все еще Шурик": Александр Демьяненко ненавидел роль, сделавшую его звездой

- 35 кг! Голливудская актриса продемонстрировала чудеса преображения