Opozīcija rosina arī ļaudīm ar antivielām, kas nav bijuši uzskaitē, saņemt Covid-19 sertifikātu
Saeimas deputāti Ēriks Pucens, Vjačeslavs Dombrovskis, Evija Papule, Kaspars Ģirģens un Ramona Petraviča iesnieguši priekšlikumu grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, lai rosinātu tajā iekļaut normu, ka arī Covid-19 pārslimojušie, kas dažādu iemeslu dēļ nav veikuši testu, bet kuriem ir laboratoriski apstiprinātas antivielas, var saņemt Covid-19 sertifikātu un piekļuvi pakalpojumiem.
Deputāti priekšlikumu pamato ar to, ka līdz šim aptuveni 20-23% Latvijas iedzīvotāju varētu būt saslimuši ar Covid-19 vīrusu, taču oficiālā statistika apstiprina, ka slimojuši ar šo vīrusu ir tikai 7,5% valsts iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka daudzi vīrusu nebija konstatējuši, izslimojot asimptomātiski, vai netika pārbaudīti, lai apstiprinātu slimību.
"Arī šiem cilvēkiem ir tiesības saņemt pakalpojumus un pašlaik nevakcinēties, jo noteiktu laiku tas nav jādara arī tiem cilvēkiem, kuri ir slimojuši ar Covid-19, un tas ir laboratoriski apstiprināts. Pārliecināt pārslimojušos vakcinēties ir un būs ļoti grūti vai neiespējami, jo viņi uzskata, ka jau ir ieguvuši dabisko imunitāti. Pie tam daļai no šiem cilvēkiem slimošanas laikā neviens nav norādījis par obligātu pienākumu reģistrēt savu saslimšanu ar Covid-19, lai pēc tam iegūtu tiesības saņemt izslimošanas sertifikātu," norāda Pucens.
Viņš turpina: "Atcerēsimies, ka bija periodi, kad Covid-19 testi bija par maksu un bez maksas pieejami tikai ar ārsta nosūtījumu, savukārt valdība ieteica palikt mājās, īpaši tad, ja konstatēti viegli elpceļu infekcijas simptomi. Ir netaisnīgi un diskriminējoši piešķirt pārslimošanas sertifikātu tikai tiem, kuri pārslimojuši un to apstiprinājuši ar testu, bet tiem, kas to nav izdarījuši – nē. Jo īpaši tāpēc, ka šie noteikumi (iespēja saņemt Covid-19 sertifikātu) tajā laikā, kad šie cilvēki slimoja, vispār nebija zināmi un pieņemti."
Deputātu ieskatā tautsaimniecībai un īpaši pakalpojumu nozarēm ir svarīgi, lai iespējami vairāk cilvēku būtu ar sertifikātiem, jo tā ir biļete uz brīvu pakalpojumu saņemšanu. Vienlaikus būs mazāka vajadzība pēc pabalstiem ietekmētajām nozarēm un mazāks nodokļu kritums valsts budžetā un arī tas ekonomikai šobrīd ir nepieciešams.
Deputāti uzskata, ka epidemiologiem, Veselības ministrijai un valdībai būtu jāvērtē ne tikai zinātnisko publikāciju secinājumi, bet arī citu valstu dažādā pieredze un Latvijas sabiedrības uzvedība, un jāmeklē labākie iespējamie risinājumi, kā mazināt sabiedrības pretestību pret valdības un Saeimas noteiktajiem ierobežojumiem un prasībām Covid-19 izplatības mazināšanai.
Ņemot vērā minēto, ir atvērts jautājums par antivielu daudzumu, kas būtu slieksnis, kad sertifikātu var saņemt, kā arī par termiņu, līdz kuram pārslimošanas sertifikāts būtu derīgs. Citās valstīs antivielas jau ir kritērijs, lai saņemtu Covid-19 pārslimošanas sertifikātu un arī Latvijā par to ir jālemj, konsultējoties ar infektologiem un epidemiologiem.