Sabiedrība

"Pupu mizas viņiem." Valkas pusē lāčus no mielošanās ar plūmēm nebiedē pat divi brīdinājuma šāvieni

Jauns.lv

Sociālajos tīklos publicēts video no Valkas pagasta, kur nofilmēti divi lāči. Viens no ķepaiņiem uzkāpa plūmē, lai mielotos ar augļiem, pēcāk viņam pievienojas arī otrs dzīvnieks.

"Pupu mizas viņiem." Valkas pusē lāčus no mielošan...

Video autors stāsta, ka dzīvnieki no cilvēku klātbūtnes īpaši nebaidoties. Vīrietis norāda, ka vakaros būs jāverot ciet sēta, jo dzīvnieki izgāzīšot bišu stropus. No lāču palaidnībām jau cietusi kāda kaimiņa saimniecība.

Pēc tam, kad atskan bises šāviens, abi lāči metas bēgt, tomēr tas līdz galam viņus nenobiedē. Atskanot otrajam šāvienam, dzīvnieki aizlēkšo vēl nedaudz tuvāk mežam, tomēr īpašuma teritoriju nepamet.

"Pupu mizas viņiem," nosmej video autors.

foto: Ekrānuzņēmums
Lāči mielojas ar plūmēm.
Lāči mielojas ar plūmēm.

Aizvien biežāk gan mednieki un sēņotāji, gan mežstrādnieki, bitenieki un vienkārši dabas baudītāji Latvijas mežos novēro lāčus. Lielumlielais vairums no viņiem mīt Ziemeļvidzemē – Limbažu, Valkas, Smiltenes un Valmieras novados, bet pa kādam ir redzēts arī Krievijas pierobežā un pat Dienvidkurzemē. Tiek uzskatīts, ka pagaidām viņi pie mums nevairojas, bet ieklīst paviesoties no Igaunijas un Krievijas.

Brūno lāču skaits Latvijā pēdējo 13 gadu laikā ir būtiski pieaudzis. Ja 2008. gadā pēc Meža valsts reģistra datiem mūsu valstī to skaits bija no desmit līdz piecpadsmit, tad tagad tas jau varētu būt seškārtojies.

Lāči manīti visur – no Dienvidkurzemes līdz Ziemeļatgalei

Pagājušajā nedēļā ar diviem lāčukiem sastapās smilteniete Irita Bormane. Par laimi drošos apstākļos. Viņa ķepaiņus redzēja no automašīnas loga uz Valkas ceļa. Irita Jauns.lv pastāstīja: „Braucu ar draudzeni sēņot un ieraudzījām lāčus! Sajūtas dīvainas, jo kaut ko tādu jau neredz katru dienu. Bet bailes nebija, drīzāk tāds kā azarts – vairāk viņus nofotografēt”.

Interneta lietotāji raksta, ka, iespējams, šie paši lāči trešdien, 18. augustā, redzēti arī Valkas novada Zvārtavas pagastā pie Cirgaļu skatu torņa.

Jauns.lv jau vairākkārt rakstījis par sastapšanos ar lāčiem. Augusta sākumā meža strādnieki lācim uzskrēja virsū Vijciema mežā pie Čiekurkaltes. Jūnijā lācis redzēts Limbažu pusē, maijā - Liepājas pusē pie Cimdenieku ciema, aprīli – Staicelē, Ilūkstes novada Bebrenes pagastā, martā – Viesītes un Jēkabpils novados. Lāču ķepu nospiedumi konstatēti ziemeļrietumu Vidzemē - Tūjā, Ipiķos, Viļķenē, Katvaros, kā arī austrumu pierobežā Latgalē – Ilūkstē, pie Nirzas ezera un citviet.

4. augustā Valsts meža dienests ziloja, ka Kārsavas pusē uzieta lāča maltītes vieta. Lācis bija nokodis alni un to cītīgi nomaskējis, apliekot nogalēto dzīvnieku ar niedrēm un zariem. „Šādā veidā lācis “nogatavina” savu maltīti. Pirms kāda laika kolēģi manījuši arī citu šādā pašā veidā sagatavotu lāča maltīti – stirnu un tās mazuļus, vien toreiz dzīvnieki bija aplikti ar zariem un zemi,” informē Valsts meža dienests.

Un tie ir tikai daži no gadījumiem, kad Latvijā manīti lāči. Tas nozīmē, ka Latvijā pamazām atkal sāk atgriezties ķepaiņi pēc gandrīz gadsimta prombūtnes, jo 19. gadsimta otrajā pusē lāči Latvijas teritorijā praktiski tika iznīcināti

Ko darīt, ja satiekat lāci?

Lai izvairītos no sastapšanās ar lāci:

  • Pastaigas laikā turies uz meža takām un ceļiem;
  • Ar savu uzvedību netraucē citus dabas baudītājus un meža iemītniekus, bet laiku pa laikam uzkāp uz kāda zara, ierunājies vai iedziedies;
  • Rūpīgi vēro dabu sev apkārt, lai dzīvnieka klātbūtni varētu laikus pamanīt;
  • Ja mežā šķērso nepārredzamu vietu, tad pastiprināti liec par savu klātbūtni manīt.

Ja esi pamanījis lāci:

  • Netuvojies lācim, nemēģini to panākt vai aiztikt dzīvnieku vai tā mazuļus;
  • Iespējami ātri, bet neskrienot dodies prom no sastapšanās vietas;
  • Negriez lācim muguru – atkāpies atmuguriski;
  • Neskaties lācim acīs – dzīvnieks var to uztvert kā izaicinājumu;
  • Uzvedies klusi, līdz dzīvnieks turpina savas gaitas.