Izveidota jauna informatīvā atbalsta platforma vecākiem
foto: PantherMedia / Monkeybusiness Images
Sabiedrība

Izveidota jauna informatīvā atbalsta platforma vecākiem

Jauns.lv / LETA

Sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu, Bērnu slimnīcas fonds (BSF) izveidojis interaktīvu platformu "atbalstacelvedis.lv", kuras mērķis ir sniegt informatīvu atbalstu vecākiem, kuru bērniem ir dažādas veselības grūtības, informē BSF pārstāve Karīna Pētersone.

Izveidota jauna informatīvā atbalsta platforma vec...

BSF jau vairākus gadus sniedz atbalstu bērniem ar kustību traucējumiem, līdzfinansējot ortozes, ortopēdiskos apavus un citus tehniskos palīglīdzekļus. Kopš 2020.gada BSF palīdz arī bērniem ar pirmā tipa cukura diabētu, nodrošinot glikozes monitoringa sistēmu iegādi.

BSF vadītāja Liene Dambiņa skaidro, ka ikdienā, komunikācijā ar vecākiem, redzams, cik milzīgu apjukumu un neziņu piedzīvo vecāki, saskaroties ar faktu, ka bērnam ir uzstādīta diagnoze. Tādā brīdī jebkuram būtu grūti orientēties veselības un sociālo pakalpojumu sistēmā, un šī neziņa un apjukums tikai pasliktina jau tā ļoti grūto situāciju.

"Tamdēļ mēs bieži konsultējam ģimenes par to, kāds valsts atbalsts ir pieejams un kur pašvaldībās var vērsties pēc informācijas par iespējamo palīdzību. Liela daļa šīs informācijas ir publiski pieejama, bet tā nav vienkopus un pārskatāmi apkopota. Sirsnīgs padies bērnu vecākiem un Bērnu slimnīcas ārstiem, ar kuriem kopā veidojām šo ceļvedi," stāsta Dambiņa.

Jaunizveidotajā vietnē šobrīd vecāks, kura bērnam ir kustību traucējumi vai pirmā tipa cukura diabēts, var atrast dažādu praktisku informāciju, kas palīdzēs noorientēties bērna vajadzību pasaulē. Platforma apvieno gan medicīniska rakstura informāciju, praktiskus padomus, pieejamo valsts un pašvaldību atbalstu, kā arī sadaļu, kurā apkopotas dažādas lekcijas, video materiāli un citu vecāku padomi un pieredzes stāsti.

Līdz ar 2022.gada janvāri platformu ir plānots papildināt ar visām Latvijas pašvaldībām, un ar laiku ir plānots to attīstīt, pakāpeniski papildinot ar visām bērnu grupām, kurām BSF sniedz atbalstu.

Šī platforma tostarp veidota ar mērķi saņemt atgriezenisko saiti, tāpēc fonds aicina tā lietotājus izmantot ceļvedī iestrādāto opciju "Novērtēt pakalpojumu un nosūtīt komentāru".

Platformas izveidē aktīvu dalību ņēmuši arī vecāki, kuru bērniem ir vai nu kustību traucējumi vai pirmā tipa cukura diabēts, un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti. Tāpat pirms platformas izveides tika veikta apjomīga interneta aptauja, lai maksimāli ņemtu vērā vecāku viedokli un arī saprastu, kādas ir nākotnes perspektīvas un virzieni platformas attīstībai.

Platformas darba grupas dalībniece un bērna ar pirmā tipa cukura diabētu mamma Landa Jaunzema atzīmē, ka ģimene, saskaroties ar diagnozi, gan psiholoģiski, gan fiziski smagi pārdzīvo, bet tam klāt nāk izzināšanas vēlme, lai palīdzētu savam bērnam, kā arī dažādas formalitātes saistībā ar diagnozi.

"Tas viss veido ļoti apjomīgu informācijas mākoni, kurā bieži vien ir grūti orientēties un nereti ir viegli apmaldīties. Tāpēc galvenais uzdevums bija apkopot svarīgāko informāciju par dažādām veselības grūtībām vienuviet, lai radītu uzticīgu platformu, kas atvieglotu un samazinātu neziņas telpu, kurā vecāki nonāk pēc diagnozes," skaidro Jaunzema.

Darba grupas dalībniece un bērna ar kustību traucējumiem mamma Vineta Grigāne-Drande savukārt norāda, ka viegli pieejama, ātri atrodama un kvalitatīva informācija ir ļoti nozīmīgs faktors, kas atvieglo ikdienu ģimenēm, kuru bērni nonākuši veselības grūtībās.

"Ģimenes, kas piedzīvo smagus pārbaudījumus, cīnoties par bērna veselību, kvalitatīva, pārbaudāma informācija ir būtisks ceļa rādītājs, kas palīdz pieņemt situāciju un iegūt drošības sajūtu," stāsta Grigāne-Drande.

Platforma "atbalstacelvedis.lv" ir veidota arī kā atbalsts ne tikai vecākiem, bet arī medicīnas darbiniekiem un pašvaldību sociālajiem dienestiem.

No šā gada 1.februāra līdz 31.augustam, BSF realizē Sabiedrības integrācijas fonda apstiprinātu projektu "Interaktīvais ceļvedis - iekļaujošs un drošs palīgs ģimenēm ar bērniem ar īpašām vajadzībām COVID-19 krīzes negatīvo seku mazināšanai.", kā rezultātā ir tapis interaktīvs ceļvedis.