Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Puikules muižā 2014. gadā likvidētās skolas vietā nu mājvietu radis Brīvzemnieku pagasta kopienas centrs, kurā vieta atradusies arī Zaļās atmodas muzejam. (Foto: Puikules muiža/"Facebook")

No Jūrmalas patriektais Zaļās atmodas muzejs pajumti rod Puikules muižā

Novadu ziņas
2021. gada 20. augustā 05:10 2021. gada 20. augustā 05:10
  Elmārs Barkāns | Jauns.lv
Vides aizsardzības kluba (VAK) 2018. gadā izveidotais Zaļās atmodas muzejs, kuru jūlijā no telpām Dubultos izlika Jūrmalas dome, nu pajumti atradis Limbažu novada Brīvzemnieku pagasta Puikules muižā – dažu kilometru attālumā no Alojas. Tur jau tiek iekārtota muzeja pirmā ekspozīcija. VAK kašķis ar Jūrmalas domi par muzeja telpām ilga vairāk nekā divus gadus, un nu tas beidzies ar pašvaldības uzvaru.

Muzejs, kurš stāsta par trešās Atmodas pirmsākumiem pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu otrajā pusē ar vides aizsardzības kustību un pēc tam sekojošām ekoloģiskajām “cīņām”, Dubultos, Pils ielā 1, kādreizējā kūrmājā tika izveidots 2016. gadā (pirms tam tur atradās VAK pasaku māja “Undīne”). Ēka piederēja Jūrmalas pašvaldībai, un daudzus gadus to no Jūrmalas domes īrēja VAK. Pēdējais līgums 2016. gadā uz pieciem gadiem tika noslēgts ar VAK Zaļās atmodas muzeju.

Bet jau vairākus gadus Jūrmalas dome mēģina izsvēpēt VAK no glaunās senās ēkas, kaut gan 2008. gadā kūrortpilsētas domnieki, lemjot, ka šai ēkā varētu atrasties Jūrmalas kultūras un mākslas centrs, norādīja, ka VAK klātbūtne šim topošajam centram netraucēs. Toreiz tika spriests, ka tur jaunu mājvietu varētu rast gan pilsētas mākslas, gan mūzikas skola, gan centrālā bibliotēka, jo skolas atradās privātajos īpašumos, bet bibliotēka teju avārijas stāvoklī esošā namā.

Līdz pat šim laikam ēkā nekāds pašvaldības kultūras un mākslas centrs nav izveidots, un nu šis plāns droši vien jau ir sen aizmirsts kādā atvilktnē. 2016. gadā dome, noslēdzot kārtējo līgumu uz pieciem gadiem ar kādu no VAK struktūrām, šoreiz muzeju, tajā ietvēra atrunu – ja ēku ievajadzēsies pašvaldībai, muzejam tā būs jāatstāj.

Ēka Dubultos, Pils ielā 1, no kurienes nācās izvākties Zaļās atmodas muzejam. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Lai restaurētu ēku Dubultos, Pils ielā 1, Jūrmalas dome no valsts budžeta saņēma 930 000 eiro ar nosacījumu, kā tā tiks saglabāta kā kultūrvieta, un pašvaldība solīja tajā izveidot “piekrastes dabas vērtību un kultūrvides centru”.

2019. gadā, drīz vien pēc tam, kad tika pabeigti restaurācijas darbi, pašvaldība muzejam piesūtīja vēstuli, ka telpas jāatstāj, jo tās nu nepieciešamas vietvarai.

Bija runas, ka uz turieni vēlas pārcelt pilsētas Dzimtsarakstu nodaļu. Tagad Jūrmalas dome, ko, starp citu, vada Zaļās partijas biedrs Gatis Truksnis, Jauns.lv izvairās sniegt konkrētas atbildes, kā tad šo ēku plānots turpmāk izmantot. VAK biedri uzskata, ka pašvaldība nu vairs tik glauni atrestaurētu ēku pilsētas centrā nevēlas atvēlēt tādam “nerentablam projektam” kā muzejs un ar tās izmantošanu vēlas pelnīt naudu.

Zaļās atmodas muzeja vadītāja, literāte Lelde Stumbre priecājas, ka muzejs nu vietu atradis laukos – Puikules muižā. (Foto: Ieva Čīka/LETA)

Muzeja vadītāja, dramaturģe un rakstniece Lelde Stumbre Jauns.lv par jauno muzeja mājvietu stāsta: “Internetam ir spēks! “Facebook” ielikām vēsti, ka muzeju ar visām mēbelēm izliek no telpām Jūrmalā un nu mēs tam meklējam jaunas telpas. Drīz vien atsaucās Puikules muižas ļaudis, kuri piedāvāja bez maksas mēbeles aizvest uz Puikuli un mūsu ekspozīciju iekārtot pie sevis.

Muiža pieder pašvaldībai un tajā ir ļoti daudz telpu, kurās vietu atradām arī mēs. Tā ir laba, skaista vieta, kur notiek ļoti daudz dažādu pasākumu, un mēs par to ļoti priecājamies. Forši, ka muzejs sev vietu atradis laukos. Tagad pakojamies un gatavojamies tur ierīkot pirmo izstādi.” Vienlaikus muzejs meklē sev telpas arī Rīgā.

“Puikules muiža" informē: “Muižā tiek izstādītas Zaļās atmodas muzeja ekspozīcijas, kas veltītas Latvijas zaļajiem. Ar pirmo masveidīgo demonstrāciju Rīgā 1987. gadā “Par tīru gaisu” Vides aizsardzības klubs sāka savu cīniņu par tīru vidi, dabas daudzveidības saglabāšanu, par dzīvu jūru, mežiem, pļavām un upēm. Par zaļāko valsti pasaulē – Latviju.”

Saistītās ziņas

Zaļās atmodas muzeju Jūrmalā izliek no telpām 7
Jūrmalas dome no atjaunotas mājas dzen ārā muzeju, kuram pateicoties ēka par valsts naudu restaurēta 7
Lelde Stumbre: par rakstniecību, bērniem un vīriešiem

Puikules muiža ir vēsturiska ēka. Tā uzcelta vecās kungu mājas vietā 19. gadsimta sešdesmitajos gados. Kopš 1938. gada tajā atradās pamatskola, līdz 2014. gadā to likvidēja un ēkā ierīkoja Brīvzemnieku pagasta kopienas centru “Puikules muiža”, kurā notiek dažādi kultūras pasākumi (koncerti, kino, izrādes) un izstādes, ir trenažieru zāle un pieejami datori, notiek semināri un apmācības, saviesīgi un citi pasākumi.

Pievienot komentāru