Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

FOTO: Izcilā ērģelniece Iveta Apkalna īpašā "saullēkta koncertā" pieskandina Dzintaru pludmali

Kultūra
30. jūlijā 09:44 2021. gada 30. jūlijā 09:44
  Jauns.lv
Jau par tradīciju Jūrmalas festivālā kļuvis pasaulslavenās ērģelnieces Ivetas Apkalnas saullēkta koncerts Baltijas jūras krastā, vasarā, no rīta, kad lec saule. Neparastais notikums divus gadus pēc kārtas pulcējis simtiem klausītāju un sarūpējis neizmirstamu mūzikas klausīšanās pieredzi, dabas skaņām saplūstot ar karaliskajām ērģeļu stabulēm, kuras tik labi pārvalda latviešu ērģelniece.

Iveta Apkalna ir slavena ar to, ka ar savu personību spējusi paplašināt ērgeļmūzikas horizontus.

To pierāda arī saņemtās balvas – Iveta ir pirmā godalgotā ērģelniece, kas saņēmusi "Grammy" analogu klasiskajā mūzikā, prestižo "ECHO Klassik" kā labākā atskaņotājmāksliniece, tāpat viņas kontā ir sadarbības ar mūslaiku izcilākajiem komponistiem, diriģentiem un jau 15 izdoti albumi CD un DVD formātos.

Rīta koncertā Dzintaru pludmalē apmeklētāji tika ielaisti vien ar derīgiem, atbilstošajiem digitālajiem Covid-19 sertifikātiem. Pasākumu apmeklēja vairāki simti cilvēku.

Šajā reizē uzaustot saulei, 30. jūlijā jūras krastā izskanēja Johana Sebastiāna Baha mūzikas majestātiskais pārlaicīgums un amerikāņu minimālista Filipa Glāsa skaņdarbi, kuros pulsē dzīvības enerģija un laika bezgalība.

Ivetas Apkalnas izpildījumā dzirdējām arī noslēgumu no Glāsa operas “Satyagraha’’ (tulkojumā no sanskrita "patiesības spēks"), kas veltīta Indijas neatkarības kustības vadītājam Mahātma Gandijam un meditatīvo skaņdarbu "Mad Rush", kuru Filips Glāss uzrakstīja par godu Dalailamas pirmajai vizītei Ziemeļamerikā 1979. gadā.

Pasūtītāju lūgums bija radīt mūziku, kuru var atskaņot neierobežotu laiku, jo vizītes organizētāji paredzēja, ka Dalailamas ierašanās pasākuma norises vietā var kavēties.

Līdzīgu bezgalības gaisotni rada Glāsa “Music In Contrary Motion” (“Mūzika pretējā kustībā”) – opuss, kurš nekad nebeidzas, bet tikai kādā mirklī apstājas.

No Johana Sebastiāna Baha daiļrades programmā būs svētsvinīgas gaismas pārpilnā Fantāzija ērģelēm Solmažorā, hrestomātiskā Tokāta un fūga reminorā, un Ričekārs dominorā no “Muzikālajiem veltījumiem” – polifonijas šedevrs, kurā Baha ģēnijs ietiecas sakrālā dimensijā.

Koncerts izskanēja ar enerģisko “Sinfonia” no Baha “Ratswahlkantate” jeb “Kantātes pilsētas inaugurācijai”.

Iveta Apkalna tiek dēvēta par ērģeļu karalieni un uzskatīta par vienu no pasaules vadošajām solistēm – instrumentālistēm, kura regulāri koncertē ar pasaules ievērojamākajiem diriģentiem un orķestriem, kā arī ieskandina jaunas ērģeles daudzās koncertvietās.

Viņas spēlē savienojas perfekts virtuozums, dziļa muzikalitāte un nevainojama stilu izpratne.

Iveta ir Hamburgas Elbas Filharmonijas Goda ērģelniece, piedalījusies šīs koncertzāles atklāšanas koncertos 2017. gada janvārī un līdzās regulāriem koncertiem šajā zālē ir arī tās ērģeļu programmu sastādītāja.

Viņa sniegusi koncertus Eiropas, Āzijas un ASV slavenākajos koncertnamos un uzstājusies ar vadošajiem simfoniskajiem orķestriem – Berlīnes filharmoniķiem, Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Amsterdamas Karalisko “Concertgebouw” orķestri, Losandželosas filharmonisko orķestri, Romas Nacionalās akadēmijas “Santa Cecilia” orķestri, kamerorķestri “Kremerata Baltica” – un ievērojamākajiem diriģentiem, starp kuriem tādi vārdi kā Klaudio Abado, Mariss Jansons, sers Antonio Papano, Dimitrijs Kitajenko, Gustavo Dudamels, Kents Nagano, Mareks Janovskis, Simona Janga.

2003. gadā viņa saņēma Latvijas Lielo mūzikas balvu. Šo apbalvojumu Iveta atkārtoti saņēmusi 2018. gadā divās kategorijās – “Gada mūziķis” un “Gada koncerts”.

Iveta ir arī iniciatore un mākslinieciskā vadītāja Starptautiskajam ērģeļmūzikas festivālam “ORGANismi”, kas kopš 2015. gada notiek viņas dzimtajā pilsētā Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”.

Saistītās ziņas

Iveta Apkalna: "Esmu kā tas rozā trusītis bateriju reklāmā - traucos tikai uz priekšu"
FOTO: ar Raimonda Paula, Ivetas Apkalnas un LNSO dalību izskan Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”
VIDEO: kā simtiem cilvēku saullēktā pulcējas Jūrmalā, lai klausītos pasaulslaveno latviešu ērģelnieci Ivetu Apkalnu

Septītais “Jūrmalas festivāls” Dzintaru koncertzālē ar pieciem krāšņiem koncertiem klātienē norisināsies no 27. līdz 31. jūlijam.

Festivāla goda mākslinieks operdziedātājs Aleksandrs Antoņenko kopā ar Raimondu Paulu, Kseniju Sidorovu, Ivetu Apkalnu, Zandu Švēdi, Intaru Busuli, Daumantu Kalniņu, Dināru Rudāni, Latvijas Radio Bigbendu, Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, diriģentiem Aināru Rubiķi un Andri Pogu un citiem māksliniekiem gādās par neaizmirstamu vasaras muzikālo piedzīvojumu Dzintaru koncertzālē, kura šogad svin 85 gadu jubileju!

Citi šobrīd lasa

FOTO: desmitiem tūristu trīs diennaktis tiek "ieslodzīti" Lielbritānijas "augstākajā" bārā
Koalīcija vienojas Covid-19 ātros testus noteikt kā brīvprātīgus
Aiztur personu grupu par nelikumīgu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu izsniegšanu
Pievienot komentāru

Вот так новости! Александр Градский женился на Марине Коташенко за месяц до смерти

Почему Елизавета II выбрала в мужья самого бедного принца во всей Европе?