Iekšējās drošības birojs nodevis prokuratūrai vienu no lietām pret Krapsi
Iekšējās drošības birojs (IDB) ir nodevis prokuratūrai vienu no lietām pret bijušo Valsts policijas (VP) Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieku Normundu Krapsi.
IDB priekšnieka palīdze Santa Bivbāne informēja, ka birojs rosinājis sākt kriminālvajāšanu pret divām VP amatpersonām par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kuras rezultātā valsts pārvaldības kārtībai un valsts budžetam radīts būtisks kaitējums.
Pret Krapsi IDB bija sācis divus kriminālprocesus - vienu par 2018.gadā organizētu policistu formas tērpu iepirkumu, bet otru par 2018.gadā organizētu iepirkumu par rokas videoradaru iegādi. IDB nav norādījis, kāda tieši lieta nosūtīta prokuratūrai, taču aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka kriminālvajāšanu rosināts sākt lietā par radaru iepirkumu.
IDB informē, ka Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai ir nosūtījis kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām bijušajām Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes augsta ranga amatpersonām, "kuras Valsts policijas veiktā liela mēroga iepirkumā, iespējams, ļaunprātīgi izmantojušas dienesta stāvokli, turklāt viena no amatpersonām izpaudusi neizpaužamas ziņas". Šo Valsts policijas amatpersonu iespējami veikto noziedzīgo nodarījumu rezultātā valsts pārvaldības kārtībai un valsts budžetam radīts būtisks kaitējums, uzskata izmeklētāji.
Biroja veiktās pirmstiesas izmeklēšanas gaitā tikuši iegūti apliecinājumi tam, ka, izsludinot kādu no pēdējo gadu laikā publiski plaši apspriestiem VP iepirkumiem, pirms iepirkuma konkursa izsludināšanas abas minētās policijas amatpersonas, būdamas vadošos amatos, sagatavojušas vienam pretendentam pielāgotu iepirkuma tehnisko specifikāciju.
Turklāt viena no Valsts policijas amatpersonām pretendentam izpauda ar plānoto iepirkumu saistītas neizpaužamas ziņas, tādējādi gan ierobežojot brīvas konkurences iespējamību iepirkumā, gan kaitējot Valsts policijas interesēm, panāca iepirkuma līguma noslēgšanu ar vienam pretendentam izdevīgiem noteikumiem, uzsver IDB.
"Pēdējo gadu laikā vieni no publiski skandalozākajiem valsts amatpersonu iespējami veiktajiem noziedzīgajiem nodarījumiem ir bijuši saistīti tieši ar iepirkumiem. Protams, iepirkumu konkursi ir nepieciešami - tie bija, ir un būs, tomēr šīs tendences liecina, ka jebkurā valsts iestādē iepirkumu jomai ir jāpievērš īpaša uzmanība, izglītojot, apmācot un skrupulozi pārraugot visus šajos procesos iesaistītos darbiniekus, to skaitā, augsta līmeņa vadītājus. Tikai tādā veidā mēs spēsim likvidēt situāciju, kurā daudzi liela mēroga iepirkumi ne tikai nesasniedz vēlamo mērķi, bet tieši otrādi - rada būtisku kaitējumu gan valsts budžetam, gan valsts iestāžu reputācijai un uzticamībai sabiedrības acīs," sacījis IDB priekšnieks Valters Mūrnieks.
Kā ziņots, otrs kriminālprocess sākts par 2018.gadā organizētu policistu formas tērpu iepirkumu, un tajā tiek pārbaudīta Krapša un toreizējās VP Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieces Renātes Filas-Roķes atbildība.
Kā vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga", izmeklēšanā saistībā ar iespējamu krāpšanos policijas formastērpu iepirkumos starp aizdomās turētajiem esot arī militārā ekipējuma ražošanas uzņēmuma SIA "SRC Brasa" valdes loceklis Kristiāns Brēdermanis un modes mākslinieks Bruno Birmanis,.
Neoficiāla informācija liecinot, ka Brēdermani un kādu "SRC Brasa" apģērba tehnologu IDB tur aizdomās par krāpšanu lielā apmērā, jo policijai neesot piegādāti tehniskajā specifikācijā norādīto materiālu formastērpi. Modes mākslinieku Birmani, kurš dizainēja jaunās policijas formas un pats bija policijas konkursa komisijā kā pieaicinātais tehniskās specifikācijas sagatavotājs, IDB turot aizdomās par krāpšanas atbalstīšanu.
Šo konkursu vadīja Fila-Roķe, bet par viņas vietnieku tika nozīmēts tobrīd vēl VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka amatā strādājošais Krapsis, kuram pirmā izglītība ir apģērbu tehnologs. Krapsi IDB tur aizdomās par neizpaužamu ziņu izpaušanu, kas nav valsts noslēpums, un par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Lietā aizdomās turētā statuss piemērots arī Filai-Roķei un Iepirkumu nodaļas vadītājai Kristīnei Līdakai.
Krapsis žurnālistiem kategoriski noliedza jebkādu saistību ar, iespējams, pieļautajiem likumpārkāpumiem.
Pašlaik Krapsis ir devies izdienas pensijā.