foto: LETA
Būs jāiznīcina 840 hektāri: rapšu sēklās konstatē aizliegto ģenētiski modificēto organismu piejaukumu
Ziedoši rapši.
Sabiedrība
2021. gada 19. jūnijs, 17:24

Būs jāiznīcina 840 hektāri: rapšu sēklās konstatē aizliegto ģenētiski modificēto organismu piejaukumu

Jauns.lv / LETA

Veicot sēklu un augu pavairojamā materiāla paraugu testēšanu ģenētiski modificēto organismu klātbūtnes noteikšanai, vasaras rapšu vienas partijas sēklas materiāla paraugiem konstatēts ģenētiski modificētā rapša piejaukums, informē Zemkopības ministrijā (ZM).

Pēc ZM sniegtās informācijas, konstatēts ģenētiski modificētā rapša līnijas RT73, ko apzīmē arī ar apzīmējumu GT73, piejaukums.

Ministrijā norādīja, ka, saskaņā ar normatīvo regulējumu Latvijā, ir aizliegts izplatīt sēklas, kurās konstatēts ģenētiski modificēto organismu piejaukums. Lai arī pēc Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes veiktajiem izvērtējumiem rapsis GT73 nerada draudus cilvēku un dzīvnieku veselībai, Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) veiks uzraudzību par sējumu iznīcināšanas pasākumu un turpmāko ierobežojumu izpildi.

Ziedošie Latvijas rapšu lauki

Rapšu audzētāju kooperatīvā savienība “Latraps” šobrīd visus aicina fotografēties zeltainajos rapšu laukos, tā gūstot pozitīvas emocijas un enerģiju. Savukārt vides ...

gallery icon

VAAD ir sazinājies ar sēklu izplatītāju, ir noskaidrotas saimniecības, kas iegādājušās minētās sēklu partijas materiālu, un konstatēts, ka daļa pārdoto sēklu iesētas 22 saimniecību apsaimniekotajos laukos 843,33 hektāru platībā. Savukārt sējai neizmantotais sēklas materiāls atgriezts izplatītājam, kam tas ir jāatgriež ražotājam.

Tāpat ir sākta apsēto sējumu iznīcināšana ar ķīmiskām un mehāniskām metodēm atkarībā no auga attīstības stadijas konkrētajā laukā, lai nepieļautu auga izziedēšanu, tādējādi novēršot iespēju piejaukumam saziedēties ar citiem augiem. Lai novērstu iespēju, ka laukos izsētā sēkla varētu uzdīgt arī vēlākā posmā, laukos noteikti ierobežojumi divas sezonas sēt krustziežu dzimtas augus, kā arī saimniekam ir jāveic uzraudzība un sadīgušie rapši jāiznīcina.

Ministrijā arī sacīja, ka sēklas materiāla ievedējs SIA "BASF" sadarbojas ar kompetentajām institūcijām un ir apņēmies lauksaimniekiem izmaksāt kompensācijas attiecībā uz radītajiem zaudējumiem. Vienlaikus ZM plāno piešķirt papildu finansējumu kontroles pastiprināšanai ģenētiski modificēto organismu kontrolei sēklās un augu pavairojamajā materiālā.