Paradokss: ja esat Rīgas 1.slimnīcā, jāsauc... ātrā palīdzība
Jau vairāk kā piecus gadus Rīgas 1.slimnīcā nevar saņemt diennakts medicīnisko palīdzību. Tur darbojas tikai dienas stacionārs, bet daudzi to vēl joprojām palīdzību tur meklē pat vēlās vakara un nakts stundās.
Sabiedrība

Paradokss: ja esat Rīgas 1.slimnīcā, jāsauc... ātrā palīdzība

Jauns.lv

Daina svētdienas vakarā sajuta, ka viņai uznākusi astmas lēkme un viņa pēc palīdzības vērsās Rīgas 1. slimnīcā, jo vienkārši atradās tās tuvumā. Tomēr palīdzības vietā viņu sagaidīja nepatīkams pārsteigums – slimnīcas dežurants viņai pateica, ka nevar nekādi palīdzēt un lai viņa saucot ātro palīdzību.

Paradokss: ja esat Rīgas 1.slimnīcā, jāsauc... ātr...

Astmas lēkmes nomocītā meitene krīt panikā

Situācija tik tiešām izvērtās paradoksāla – cilvēkam, kurš vērsās pēc palīdzības slimnīcā, to atteica! Jāteic, ka astmas lēkme cilvēkam var uznākt pēkšņi un mediķu palīdzība jāsniedz nekavējoši, pacients nevar gaidīt līdz nākamai dienai vai pat nedēļai. Tādēļ sociālajos tīklos Dainas stāsts izraisīja lasītāju sašutumu: „Vai tik tiešām tagad cilvēkam, kurš akūtā gadījumā vēršas pēc palīdzības tuvākajā medicīnas iestādē, to atteiks, un viņam liks saukt ātro palīdzību?”.

Daina par savu 2. augusta vakara piedzīvojumiem savā „Facebook” kontā raksta: „Šīs dienas piedzīvojums ir VĀJPRĀTS! Ar astmas lēkmi, ierodoties 1. slimnīcā, dežurants bezrūpīgi saka: „Šeit nekas šodien nav, jāiet mājās1”. Knapi caur asarām un smakšanu izmocot, ka man ir astmas lēkme, saņēmu atbildi - jāsauc ātrie!

FANTASTISKI! Atrodoties slimnīcā, man ir jāsauc ātrie. Turklāt dežurants lieliski redzēja, ka es smoku un nevaru parunāt. Kronis visam ir 112 personāla attieksme: sazvanot šos un izspiežot, ka man ir lēkme, smoku nost, esmu Rīgas 1. slimnīcā, nevaru parunāt, vajag ātros, saņēmu atbildi: nelieciet telefonu, pagaidiet, tad nākamais jautājums: „Cik jums ir gadu?”. Atkal ar mokām saku, ka smoku nost un nevaru parunāt, uz ko saņemu „laipnu”  atbildi: „Piezvaniet, kad būsiet nomierinājusies”, un telefonu nolika, Iesaku 112 personālam nākamreiz uzreiz teikt - piezvaniet, kad nosmaksiet!

Tomēr paldies ātro brigādei, kas tomēr noreaģēja un atbrauca! Arī viņi bija neizpratnē par atgadījumu, ka tā tas varēja notikt. Ātro brigāde bija uzdevumu augstumos, viņiem vislielākais paldies!”.

Naktī 1. slimnīcā palīdzību nesagaidīt

Rīgas 1. slimnīcas pārstāve Iveta Medne Kasjauns.lv skaidro, ka daudzus gadu desmitus 1. slimnīca bija ātrās medicīnas palīdzības slimnīca, bet tagad tā vairs nav. Slimnīca pārvērsta par poliklīniku un dienas stacionāru, kurā nakts laikā mediķi nedežurē. Daina slimnīcā vērsās svētdienas vakarā, kad tajā nebija neviena mediķa, tikai dežurants – sargs, kuram nav medicīniskās izglītības. Tomēr, ja slimnīca apgalvo, ka Diāna tajā ieradās desmitos vakarā, tad pati cietusī Kasjauns.lv gan teica, ka tur esot bijusi ap četriem pēcpusdienā, kad, pēc viņas domām, slimnīcā esot bijis jābūt mediķim. Diāna uzskata, ka 1. slimnīca šajā situācijā melo. Medne pastāstīja:

„Pacients, neiedziļinoties Latvijas medicīnas aprūpes sistēmā, Rīgas 1. slimnīcu izvēlējās kā neatliekamās medicīniskās palīdzības iestādi. Rīgas pašvaldības SIA „Rīgas 1.slimnīca” ir vecākā civilā slimnīca Latvijā, divus gadsimtus tā bija nozīmīgākā ātrās un neatliekamās palīdzības slimnīca, bet kopš 2010. gada sniedz (tikai) ambulatoros un plānveida stacionāra pakalpojumus.

To tagad sapratusi arī Daina, kura akūtas astmas lēkmes gadījumā vērsusies pēc palīdzības. Bet vēlā vakara stundā (ap pulksten 22.00) slimnīcā nav medicīniskā personāla. Daina gan teic, ka 1. slimnīca melo - viņa ārstniecības iestādē esot ieradusies četros pēcpusdienā, kad, pēc viņas domām, slimnīcā ārstam esot bijis jābūt. Vēlāk viņa savā „Facebook” profilā raksta: „Par 1. slimnīcu nezināju, ka tur ir dienas stacionārs. Dežurantam redzot manu lēkmi, tomēr būtu nepieciešams saprast, ka pašam jāzvana uz 112 vai 113 nevis skatīties, kā es rīstos, smoku un raudu”.

Tiešām žēl par notikušo, bet nevaram palīdzēt akūtajiem, tikai plānveida pacientiem. Slimnīcā strādā augsti kvalificēti speciālisti, izmanto jaunākās metodes un modernākās tehnoloģijas, bet tikai, lai piedāvātu plānveida diagnostikas, ārstēšanas un rehabilitācijas iespējas – iespējas savlaicīgi rūpēties par veselību un saglabātu to ilgtermiņā”.

Jāatgādina, ka valsts Rīgas 1. slimnīcai 2009. gadā atteica valsts finansējums, atlaida 200 mediķus un tā bija nolemta likvidācijai. Situāciju glāba galvaspilsētas pašvaldība, kura apņēmās tur finansēt medicīnas iestādi un ierīkot dienas stacionāru.

Elmārs Barkāns/Foto: Ieva Lūka, Lita Krone/LETA