Atklājas, ka dienu pirms traģēdijas izdegušajā hostelī mirusi kāda Igaunijas pilsone
Merķeļa ielā 8, kur trešdienas rīts iesākās ar lielu traģēdiju, ugunsnelaimē nelikumīgi izbūvētā hostelī dzīvību zaudējot astoņiem cilvēkiem, nepilnu diennakti pirms ugunsgrēka jau strādāja operatīvie dienesti, jo otrdienas rītā, iespējams, no narkotiku pārdozēšanas tur nomira kāda Igaunijas pilsone, liecina Jauns.lv rīcībā esošā informācija.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) portālam Jauns.lv apstiprināja, ka 27. aprīlī plkst.11.07 mediķi saņēma izsaukumu uz adresi Merķeļa ielā 8.
"Izsaukuma vietā mediķi konstatēja viena cilvēka nāvi, kas iestājusies līdz mediķu ierašanās brīdim, un sniedza medicīnisko palīdzību vēl kādai personai," sacīja NMPD pārstāve Inga Vītola.
Arī Valsts policijā apstiprina, ka 27. aprīlī plkst.11.15 saņemts izsaukums uz šo adresi, kur konstatēts kādas personas līķis bez vardarbīgas nāves pazīmēm. Iespējams, persona mirusi apreibinošo vielu pārdozēšanas rezultātā. "Visi apstākļi tiks skaidroti kriminālprocesā, tāpat nozīmētas ekspertīzes, lai noteiktu precīzu nāves iemeslu," Jauns.lv sacīja likumsargi.
Kā trešdienas rītā izskanēja iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (KPV LV) sasauktajā preses konferencē, kurā piedalījās valsts un pašvaldības operatīvo dienestu pārstāvji, šī adrese Rīgas pašvaldības policijai (RPP) bija labi zināma, jo iedzīvotāju izsaukumu dēļ uz turieni nācās doties vairākkārt. Pārkāpumi bija dažādi - gan narkotiku lietošana, gan Covid-19 epidemioloģisko prasību neievērošana.
Ugunsgrēks hostelī Rīgas centrā
Izsaukums uz Merķeļa ielu saņemts neilgi pirms plkst.5. Tur deg sešstāvu ēkas augšējā stāva dzīvoklis un jumts.
Policijai labi zināma adrese
Rīgas pašvaldības policijas (RPP) priekšnieks Juris Lūkass žurnālistiem sacīja, ka likumsargi uz šo adresi daudzkārt bija saņēmuši izsaukumus. No gada sākuma līdz 27. aprīlim kopā šī vieta apsekota 19 reizes.
Jauns.lv rīcībā esošā informācija liecina, ka policija uz šo adresi arī iepriekš saņēma izsaukumus par narkotiku lietošanu, un informācija par šiem pārkāpumiem nodota Valsts policijai.
Postaža pēc ugunsgrēka nelikumīgajā hostelī Rīgā
RPP 18. martā par šo hosteli, kas darbojās ar nosaukumu "Japanese Style Centrum" un bija pieejams naktsmītņu rezervēšanas vietnēs, nodeva informāciju Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par darījumu apliecinošu dokumentu neizsniegšanu, kā arī iespējamu cilvēku nodarbināšanu bez darba līgumiem.
Internetā atrodamā informācija liecina, ka hostelis atradies 21.dzīvoklī. Zemesgrāmatas dati liecina, ka konkrētais īpašums kopš 2019.gada pieder 1996.gadā dzimušajam juristam Andrejam Gailim. Viņam pieder arī turpat netālu Marijas ielā 1 reģistrētais "Hotels & Apartments", kuram šajā adresē ir hostelis. 2018.gadā uzņēmums apgrozīja 83 900 eiro un strādāja ar 31 788 eiro peļņu. Dati par 2019. un 2020.gadu nav pieejami, vēstī LETA.
Jauns.lv telefoniski sazinājās hosteļa darbiniekiem, taču tā pārstāve, kura nenosauca vārdu, uz lūgumu komentēt notikušo un atbildēt uz dažiem jautājumiem, apgalvoja, ka šobrīd neko nezina. Uz lūgumu atklāt, cik cilvēku kopumā tonakt bija izmitināti hostelī, sieviete pārtrauca telefona sarunu.
Traģiskā ugunsnelaime un nelikumīgā būvniecība
No šorīt sasauktās preses konferences zināms, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) piekļūšana telpām ēkas sestajā stāvā, kur dzīvoklī patvaļīgi izbūvēts hostelis ar vairāk nekā 30 nelielām telpām, bija apgrūtināta, jo notikuma vietā ir uzstādītas dzelzs durvis ar kodu, kas, spriežot pēc visa, zināms izmitināšanas vietas iemītniekiem.
Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (AP) precizēja, ka tas īsti nebija hostelis klasiskā izpratnē, bet gan dzīvoklis, kas patvaļīgi par tādu pārbūvēts.
Staķis pauda, ka rosinās veidot starpinstitūciju darba grupu, lai apzinātu, cik vēl Rīgā varētu būt šādu hosteļu, un novērstu iespējamas traģēdijas nākotnē. Viņš sacīja, ka Rīgas pašvaldība attiecībā uz šīm telpām bija veikusi visas likumā paredzētās darbības, apsekošanas, piemērojusi sodus, liegumus, sniegusi informāciju Valsts policijai, kā arī Valsts ieņēmumu dienestam. Vienlaikus uz šo adresi regulāri tika saņemti Rīgas pašvaldības policijas (RPP) izsaukumi par Covid-19 noteikumu neievērošanu, kā ar citiem pārkāpumiem, tāpēc RPP bija iekļāvusi šo adresi regulāro apsekojumu maršrutā.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis norādīja, ka par šo objektu VUGD 5. janvārī saņēma Merķeļa ielas 8 iemītnieku iesniegumu par iespējamu patvaļīgu hosteļa izbūvi, VUGD informēja Rīgas būvvaldi, lai tiktu veikta pārbaude un dienests tiktu informēts par tās rezultātiem.
Fakts par patvaļīgu būvniecību apstiprinājās, paralēli tika sagatavoti trīs pieprasījumi ēkas īpašniekam, pieprasot nepieciešamos dokumentus un informējot, ka VUGD veiks apsekojumu, tomēr visi pieprasījumi palika bez atbildes, un inspektors, kurš devās objektu apsekot trīs reizes, netika ielaists.
9. martā par amatpersonu likumīgo prasību nepildīšanu tika uzsākts administratīvais process, kas noslēdzās 24. martā un īpašniekam tika noteikts 500 eiro sods, kas vēl nav apmaksāts. Pagaidām zināms tas, ka dzīvokļa īpašnieks ir privātpersona.
Miruši astoņi cilvēki
Šorīt ugunsgrēkā Rīgas centrā gājuši bojā astoņi cilvēki. Hostelis Rīgā, Merķeļa ielā 8, dega aptuveni 250 kvadrātmetru platībā un plkst.8.03 tas lokalizēts.
Izsaukums uz Merķeļa ielu saņemts neilgi pirms plkst.5. Tur dega sešstāvu ēkas augšējā stāva dzīvoklis un jumts.
Zināms, ka ēkā dega sestā jeb pēdējā stāva gaitenis un tam blakus esošās dzīvojamās telpas. Tāpat liesmas bija pārņēmušas jumta konstrukcijas un siltināšanas materiālus.
No degošās ēkas glābēji paspēja evakuēt 24 cilvēkus, taču liesmu skartajās telpās glābēji atrada astoņus bojāgājušus cilvēkus. Vēl seši cilvēki cietuši un tika nodoti mediķu aprūpē.
Ugunsgrēka likvidēšanas darbos strādāja vairāk nekā pussimts ugunsdzēsēju. Ugunsgrēka vietā ieradās ap desmit VUGD mašīnas, tostarp divas autokāpnes.
Degušā hosteļa iemītniece naktī sauca policiju
Ugunsgrēkā cietusī hosteļa iemītniece atklājusi, ka šonakt pirms traģiskajiem notikumiem, kas laupīja astoņu cilvēku dzīvības, viņa bija anonīmi saukusi policiju.
Aculieciniece Viktorija Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka arī mīt šī hosteļa sestajā stāvā, kur tieši izcēlās ugunsgrēks.
"Divos naktī es izsaucu policiju, jo man bija bail, jo tur bija iedzēruši cilvēki uz balkona viesnīcā," valdot asaras, sacījusi sieviete.
Viņa norāda, ka pirms tam divas nedēļas nebija bijusi hostelī, atbraukusi vien vakar, un viņas mantas atradās 31. numuriņā.
"Viņi kāvās, es anonīmi izsaucu policiju, atbrauca policija, es izgāju pārbaudīt, viņi pat pretojās [policijai]," sacīja iemītniece, atklājot, ka pārliecinājās par likumsargu ierašanos un devās atpakaļ pie miera, bet tad pamodās, jo izdzirdēja sprādzienus.
"Skatos, zem durvīm oranža gaismiņa, atveru durvis un viss," Latvijas Televīzijai pauda cietusī.