Izskan, ka vakcīnas izlietas izlietnē. Vai tiešām?
Publiski izskanējušie mediķu izteikumi, ka neizlietotās vakcīnas nonāk izlietnē, noteikti nav sistēma. Veselības inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Ermansone sarunā ar Jauns.lv uzsvēra, ka bīstamo atkritumu, tostarp medikamentu un vakcīnu, savākšana un pārstrāde Latvijā ir sakārtota.
Ermansone skaidroja, ka katrai ārstniecības iestādei vajadzētu būt noslēgtam līgumam ar bīstamo atkritumu savācēju. Savukārt mazākām ģimenes ārstu praksēm jābūt vienošanām ar lielākām ārstniecības iestādēm, ar ko sadarbojas bīstamo atkritumu savākšanā.
Noteikta kārtība, kas jādara ar vakcīnām
Katrā vakcinācijas kabinetā vajadzētu būt bīstamo atkritumu traukiem, konteineriem, īpašam marķējumam un līgumam ar šo atkritumu izvedēju. Par katru nevajadzīgo medikamentu vai vakcīnu mediķiem jāsastāda īpašs akts.
Ir izstrādāti speciāli noteikumi, kas mediķiem jādara ar bīstamajiem atkritumiem.
Ermansone arī uzsvēra, ka bīstamajiem atkritumiem no ārstniecības iestādēm nevajadzētu nonākt dabā un pie cilvēkiem, jo tie var nodarīt būtisku kaitējumu.
Veselības inspekcija paļaujas uz ārstu atbildību
Arī kontrolējot ārstniecības iestādes, Veselības inspekcija pārstāvji var prasīt mediķiem uzrādīt lūgumu ar bīstamo atkritumu izvedēju, marķējumu, traukus, speciālos konteinerus, kā arī lūgt pastāstīt, kā notiek nevajadzīgo medikamentu un vakcīnu norakstīšana.
"Tad būtībā mēs paļaujamies uz to, ka tā visam vajadzētu būt un ir. Protams, mēs nevaram stāvēt klāt katrā vakcinācijas kabinetā un skatīties. Bet es domāju, ka katram ārstam ir pietiekoši liela atbildība un sapratne par to, ka tie ir bīstamie atkritumi. Es domāju, ka neviens tā neriskētu vienkārši izsviest izlietnē vai izliet."
Mediķu tēlainā valoda
Komentējot mediķu publiskos izteikumus, ka vakcīnas nonāk izlietnē, Veselības inspekcijas pārstāve skaidroja, ka, visticamāk, mediķi tā nav rīkojušies, tikai tēlaini izteikušies.
"Nebūtu iedomājams, ka vienkārši izlietu izlietnē, podā vai ārā zālītē. Nav vispār iedomājams, ka tā varētu darīt. Viss notiek pēc normatīvajiem aktiem." Katru reizi norakstot poti, mediķiem jāsastāda speciāls akts.
Norakstītas 70 devas
Arī Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda Jauns.lv norādīja, ka kopumā vakcīnu devu norakstīšana notiek saskaņā ar normatīvo aktu prasībām.
Kopumā par vakcīnu devu norakstīšanu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) ir ziņojušas 19 iestādes, norādot, ka norakstītas tikai 70 devas.
Mediķi runā par vakcīnu izliešanu izlietnē
Par vakcīnu devu izliešanu izlietnē publiski izteikušies vairāki mediķi, tostarp ģimenes ārste Linda Šīrone. Viņa gan Veselības inspekcijas pārstāvei esot apgalvojusi, ka teiktais par vakcīnu izliešanu izlietnē bijuši tēlaini izteikumi un viņa reāli to nav darījusi.
Mediķu izteikumi par vakcīnu izliešanu izlietnē satraukuši daļu iedzīvotāju.
Ziņa, ka atvērtās, bet neizlietotās vakcīnas izlej izlietnē... 🤯#trūkstvārdu
— Dace Milberga (@Dachinja) March 16, 2021
<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="lv" dir="ltr">Kur var tikt pie tām AZ vakcīnas devām, kas šovakar (citādi) tiks izlietas izlietnē?</p>— Jurģis Ķiršakmens (@jki) <a href="https://twitter.com/jki/status/1371867055096467456?ref_src=twsrc%5Etfw">March 16, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Kur var tikt pie tām AZ vakcīnas devām, kas šovakar (citādi) tiks izlietas izlietnē?
— Jurģis Ķiršakmens (@jki) March 16, 2021