AT priekšsēdētājs: Lemberga lietu otrajā instancē nevajadzētu izskatīt ilgāk par diviem gadiem
foto: LETA
Notiesātais Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.
112

AT priekšsēdētājs: Lemberga lietu otrajā instancē nevajadzētu izskatīt ilgāk par diviem gadiem

Jauns.lv / LETA

Krimināllietu, kurā Rīgas apgabaltiesa notiesāja un atzina par vainīgiem Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu ("Latvijai un Ventspilij"), viņa dēlu Anriju un kādreizējo Lemberga biznesa partneri Ansi Sormuli, izskatot apelācijas kārtībā otrajā instancē, nevajadzētu skatīt ilgāk par diviem vai trim gadiem, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

AT priekšsēdētājs: Lemberga lietu otrajā instancē ...

Strupišs uzskata, ka minētā lieta kalpos kā hrestomātisks piemērs, kā nevajadzētu izskatīt šādas krimināllietas. "Ir jāpēta, kāpēc šī lieta tik ilgi tika novilkta. Un tad uz šīs lietas pamata ir jāveido mācību grāmata tiesnešiem un prokuroriem, lai zinātu, kā tālākā nākotnē no tik ilgas lietas izskatīšanas varētu izvairīties," sacīja Strupišs.

Viņš prognozēja, ka minētās lietas gaitai otrajā instancē, nevajadzētu būt ilgākai par diviem vai trīs gadiem. Tomēr, ja lietas izskatīšana ievelkas, tad tas liecinās, ka ar to nav kaut kas kārtībā.

LETA jau vēstīja, ka 22.februārī Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un 20 000 eiro sodu.

Lembergu pēc sprieduma nolasīšanas apcietināja tiesas zālē, jo tiesa lēma līdz šim spēkā esošos drošības līdzekļus atcelt. Cietumsoda izciešanas laikā tiesa gan nolēma ieskaitīt Lemberga atrašanos apcietinājumā un pavadīto laiku mājas arestā 2007. un 2008.gadā. Lembergs toreiz pēc aizturēšanas apcietinājumā atradās no 2007.gada 14.marta līdz 10.jūlijam, bet mājas arestā - no 10.jūlija līdz 2008.gada 22.februārim.

Tiesa nolēma, ka Lembergam cietušajiem jāmaksā kopumā aptuveni 64 000 eiro. Tāpat tiesa nolēma no Lemberga valsts labā piedzīt procesuālos izdevumus 22 180 eiro apmērā par zvērināta advokāta valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniegšanu.

Lembergu tiesa 19 apsūdzības sadaļās atzina par vainīgu, bet 21 sadaļā attaisnoja. Lembergu atzina par vainīgu kukuļņemšana, dokumenta viltošanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta viltojumā, neatļautā piedalīšanās mantiskos darījumos, kā arī nepatiesu ziņu norādīšanā deklarācijas. Savukārt attaisnoja dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošanā un valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanā. Tiesas izvērstāks redzējums par konkrētām apsūdzības epizodēm gaidāms pilnajā spriedumā.

Aivaram Lembergam piespriež 5 gadus cietumā un apcietina turpat tiesas zālē

Lemberga dēlam Anrijam tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi cietumā, kā arī mantas konfiskāciju. Anrijs atzīts par vainīgu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, kā arī neatļautas piedalīšanās mantiskos darījumos atbalstīšanā.

Savukārt kādreizējam Lemberga biznesa partnerim Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju. Cietumsodā tiesa nolēma ieskaitīt viņa aptuveni mēnesi ilgo atrašanos apcietinājumā 2007.gadā. Sormuli tiesa atzina par vainīgu kukuļņemšanas atbalstīšanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā un neatļautas piedalīšanās mantiskos darījumos atbalstīšanā.

Lemberga dēlu un Sormulim iepriekš noteiktos ar brīvības atņemšanu nesaistītos drošības līdzekļus gan atcels tikai stājoties spēkā šādam spriedumam.

Tāpat tiesa nolēma kriminālprocesu daļā par Ventspils uzņēmēja Jurija Bespalova noziedzīgajām darbībām izbeigt sakarā ar noilgumu. Bespalovs 2012.gadā nomira.

Spriedumu iesaistījām pusēm būs iespējams pārsūdzēt apelācijas kārtībā Rīgas apgabaltiesā. Rīgas apgabaltiesa šo lietu sāka skatīt jau 2009.gadā. Nākotnē par apgabaltiesas kā apelācijas instances nolēmumu vēl būs iespējams iesniegt kasācijas sūdzību vai protestu Augstākajā tiesā.

Tiesā arī apliecināja, ka patlaban lūgumu tiesai sagatavot pilno spriedumu lietā ir iesnieguši apsūdzēto aizstāvji Māris Grudulis, Jānis Rozenbergs un Oskars Rode, apsūdzētais Aivars Lembergs, kā arī prokuratūra.

Iespējams, ka lūgumu sagatavot motivētu spriedumu iesniegs vēl kāds no lietas dalībniekiem, jo pieteikumus tiesai sagatavot pilnu spriedumu ir jāiesniedz desmit dienu laikā kopš saīsinātā sprieduma pasludināšanas.

Pēc tam tiesai būs 14 dienu laiks sagatavot pilno spriedumu, tomēr tiesa nepieciešamības gadījumā var vienu reizi pagarināt šo termiņu.