KNAB redzeslokā esošais Jēkabpils domes priekšsēdētājs atstāj amatu, taču deputāta mandātu nenoliks
Korupcijas un novēršanas apkarošanas biroja (KNAB) redzeslokā nonākušais Aivars Kraps (LA) ar ceturtdienu atstāj Jēkabpils domes priekšsēdētāja amatu, taču deputāta mandātu nenoliks.
Likums "Par pašvaldībām" nosaka, ka domes priekšsēdētājs var atkāpties no ieņemamā amata, rakstveidā paziņojot par to domei. Šādā gadījumā domes priekšsēdētājs turpina pildīt savus pienākumus līdz nākamajai domes sēdei, kad viņa pilnvaras izbeidzas neatkarīgi no tā, vai šajā sēdē tiek ievēlēts jauns domes priekšsēdētājs vai viņa vietnieks. Kraps ceturtdien domes sēdē paziņoja, ka, ņemot vērā viņa iesniegumu par atkāpšanos no mēra amata, saskaņā ar likumu viņa pilnvaras izbeidzas šodien.
Vienlaikus viņš atklāja, ka negrasās nolikt deputāta mandātu, jo viņam neesot kauns par domes priekšsēdētāja amatā padarīto. Sarunās ar KNAB pagājušajā nedēļā viņš arī esot guvis pārliecību, ka pret viņu ir iesniegta "sagrozīta un pat melīga" informācija.
Politiķis arī pateicās domes komandai par līdzšinējo darbu. Pateicību viņš izteica arī atbalstītājiem.
Lēmumu par savu politisko nākotni Kraps pieņemšot tuvāko nedēļu laikā.
Saskaņā ar normatīvajiem aktiem priekšsēdētāja pienākumus pašlaik pilda priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola (P).
Jau ziņots, ka saistībā ar KNAB noteikto aizliegumu ieņemt amatu nespējot pašlaik pilnvērtīgi turpināt pildīt sava ieņemamā amata pienākumus, Kraps ir nolēmis atkāpties no Jēkabpils domes priekšsēdētaja amata. Šādi viņš rīkojoties, jo vēloties nodrošināt, lai pašvaldības darbā nerastos nekādi šķēršļi.
KNAB izmeklētajā kriminālprocesā par Jēkabpils pašvaldības iepirkumiem kopumā iesaistītas sešas personas, tostarp Kraps.
KNAB 21.janvārī veica tiesas sankcionētas neatliekamās kriminālprocesuālās darbības Jēkabpils pilsētas pašvaldībā un tās kapitālsabiedrībā, tostarp 24 kratīšanas un sešas izņemšanas.
Kriminālprocesā KNAB aizturēja četras personas, kuras patlaban ir atbrīvotas, piemērojot ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus - noteiktas nodarbošanās aizliegumu, aizliegumu izbraukt no valsts un aizliegumu tuvoties noteiktām personām. LETA jau rakstīja, ka starp aizturētajiem bija Kraps, deputāts Nikolajs Anuškevičs (Latgales partija) un pašvaldības SIA "Jēkabpils pakalpojumi" vadītājs Guntars Leitāns.
"Firmas.lv" informācija liecina, ka Anuškevičs līdz 2014.gadam bijis Jēkabpils uzņēmuma SIA "Energoterms" 50% kapitāldaļu īpašnieks, savukārt pēc tam līdz 2017.gadam starp uzņēmuma īpašniekiem bijusi Vera Anuškeviča.
Informācija "Jēkabpils pakalpojumu" mājaslapā liecina, ka "Energoterms" uzvarējis vairākos uzņēmuma rīkotos iepirkumos, piemēram, pērn jūnijā par minerālmateriālu maisījumu iegādi ar līgumcenu 42 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), bet martā par tehnikas nomu darbam būvobjektos ar līgumcenu 165 000 eiro bez PVN un ceļu būvmateriālu (šķembas) piegādi par līgumcenu 42 000 eiro bez PVN.
KNAB informēja, ka atbrīvotajām personām piemērots aizdomās turētā statuss.
Vēl divām personām noteikts statuss - persona, pret kuru sākts kriminālprocess.
KNAB kriminālprocesu sāka pērn 21.septembrī par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un krāpšanu.
Krimināllietas materiāli satur ziņas par to, ka Jēkabpils pilsētas domes un tās kapitālsabiedrības valsts amatpersonas, iespējams, ļaunprātīgi izmantojušas dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā saistībā ar attiecīgās kapitālsabiedrības veiktajiem iepirkumiem, kā arī izkrāpušas pašvaldības finanšu līdzekļus.
Publiskas personas institūcijai nodarītos zaudējumus KNAB aprēķinās krimināllietas izmeklēšanas gaitā.
Leitāns kopā ar Krapu 2017.gada pašvaldību vēlēšanās startēja no partijas "Gods kalpot mūsu Latvijai" saraksta, bet pērnā gada novembrī Kraps pievienojās "Latvijas attīstībai". Par pašvaldības uzņēmuma vadītāju 2019.gadā Leitāns kļuva, Krapu ievēlot par mēru.