Rendā tapis Nacionālās pretošanās muzejs. VIDEO
Rendas pagastā izveidots Nacionālās pretošanās kustības muzejs, kurā apkopoti materiāli par pretošanos okupācijas režīmiem no 1940. līdz 1990. gadam. Muzejs tapis pateicoties lauku attīstības programmas „Leader” atbalstam. Muzejā var iepazīties ar pretošanās vēsturi okupantiem ne tikai Kurzemē, bet visā Latvijā.
Latvijas nacionālā pretošanās kustība pret vienas vai otras valsts okupāciju no 1940. līdz 1990.gadam ir nozīmīga daļa no mūsu vēstures. Rendas pagastā līdz ar lauku atbalsta programmas „Leader” projekta „Kurzemes nacionālo partizānu muzeja ierīkošana Rendas pagasta „Viesturos”” realizāciju apkopoti materiāli par spilgtākajām pretošanās kustības epizodēm Kurzemes pusē un Latvijā. „Leader” muzeja izveidei atvēlējis aptuveni 14 000 eiro.
Muzeju izveidojis „Rubeņu fonds”, kas iemūžina latviešu karavīru – leģionāru, Rubeņa bataljona, kauju 1944. gada rudenī ar nacistu okupantiem Kurzemē piemiņu. Pirms pieciem gadiem fonds jau atklāja leitnanta Roberta Rubeņa muzeju Ugālē. Šis ir fonda izveidotais otrais muzejs. Iesākumā tajā bija plānots apkopot tikai pretošanās kustības vēsturi Ziemeļkurzemē, bet laika gaitā tika savākti materiāli par pretošanās kustību visā Latvijā. Muzejā ir simtiem priekšmetu – fotogrāfijas, dokumenti, naži, mīnas, patronas, ieroči, lāpstas un citi – kas liecina par nacionālās pretošanās kustību.
Nacionālās pretošanās kustības muzejs ierīkots pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados celtajā bijušajā Abavas mežniecības ēkā, kas pirms pāris gadiem nonāca Rubeņu fonda īpašumā. Sīkāk par muzeju un tā ekspozīciju skatieties Skrundas televīzijas videosižetā.