
Nepaspēja pat atvērties: brīdi pirms jaunā veikala atklāšanas Rīgas centrā ēku evakuē un slēdz
Pagājušā gada nogalē slēgtā beziepakojuma veikala "Turza" vietā šonedēļ bija plānots atvērt jaunu līdzīgu tirgotavu "Ber un sver Turzā". Veikala jaunā īpašniece Līga Rulle sarunā ar Jauns.lv pastāstīja, ka diemžēl tas neizdevās, jo veikala atvēršanas priekšvakarā ēkā Ģertrūdes ielā atklāja bīstamas plaisas. Iedzīvotāji tika evakuēti, bet ēka - pilnībā slēgta.
Līdz šim Līga vadīja beziepakojuma veikalu "Ber un sver" Jelgavā, kā arī interneta veikalu. "Nav tā, ka visi beziepakojuma veikali turas kopā, bet tomēr tur rūpi viens par otru, seko līdzi citu darbībai, jo visi ir savējie un tā ir sava vide."

Plaisu dēļ evakuētais un norobežotais nams Rīgas centrā, Ģertrūdes ielā
Šodien eksperti apsekos saplaisājušās Ģertrūdes ielas 63 dzīvojamās mājas tuvumā esošo būvlaikumu, lai skaidrotu, vai plaisu rašanos varētu būt izraisījusi ...





Šoks, ka "Turza" veras ciet
"Tajā brīdi, kad mēs uzzinājām, ka "Turza" veras ciet, man personīgi tas bija baigais trieciens, jo mēs paši visu laiku cīnāmies ar izdzīvošanu līdz matu galiem. Kad viņi pateica, ka tiešām veras ciet, tas bija pilnīgi reāli, nevis runas, ka varbūt vērsies ciet un ir slikti. Viņi vienkārši aizvērās. Tas skāra mani ļoti personīgi. Es par to ļoti daudz domāju," viņa teica.
Ienāk prātā doma, ka varētu darboties "Turzas" vietā
Kad Līga saprata, ka pagājušā gada decembrī "Turza" patiešām aizvērās, viņai ienāca prātā doma, ka varbūt var "kaut kā sakopot spēkus un sagrabināt finanses", lai atvērtu savu veikalu tajā vietā. Viņa novērtēja, ka cilvēki atpazīst to veikala vietu un rajonu, zina, ka tur atrodas beziepakojuma veikals. Viņa negribēja pieļaut, ka kādreizējie "Turzas" klienti mainītu savus iepirkšanās paradumus un dotos uz lielajām tirdzniecības ķēdēm iegādāties produktus iepakojumos.

Darbu izbeidz "zero waste" veikals "Turza"
Veikala vadītāja Madara Bundzeniece telefonsarunā Jauns.lv atklāja, ka Covid-19 mēnešiem ir bijusi ļoti liela negatīva ietekme uz biznesu.





Mēģina uz visu banku
"Man likās, ka tā būtu laba iespēja turpināt "Turzas" iesākto cilvēku izglītošanā, beziepakojumu produktu pieejamībā utt.," Līga sacīja.
"Tā kā mēs arī visu laiku cīnāmies no rokas mutē - tādā minimālā līmenī, tad tā būtu iespēja paraut tā saucamo biznesu nedaudz citā līmenī un varbūt tas kaut kādā ziņā kļūtu vieglāk. Es smejos, ka mēs mēģinājām uz visu banku ar diviem veikaliem un interneta veikalu. Ja arī tad nesanāk un katru dienu jācīnās par izdzīvošanu, tad varbūt jāmet miers un jāgaida investors, kas investē. Mēs visu to darām par saviem personīgajiem līdzekļiem savā brīvajā laikā un par to neko nesaņemot."
Jaunie veikala vadītāji nolēma saglabāt "Turzas" vārdu nosaukumā, apvienojot abu tirdzniecības vietu vārdus kopā vienā nosaukumā "Ber un sver Turzā".

"Ber un sver Turzā" 16. februārī, dienā, kad tam bija jāver durvis klientiem





Pārpirka "Turzas" veikala iekārtojumu
"Mēs "Turzas" biznesu nepārpirkām. Mēs veikalā darbojamies ar savu juridisko uzņēmumu SIA "Ber un sver". Mēs no viņiem nopirkām visu veikala iekārtojumu un dažādas tehniskās palīgierīces. Ar savu uzņēmumu noslēdzām īres līgumu ar telpu īpašnieku un turpinām darbību tādā veidā. Viņi ar savu juridisko uzņēmumu tur vairs nav. Tur ir palikusi tikai "Turzas" nemateriālā vērtība - logo".
Plaisas neļauj pat atvērt veikalu
Jauno veikalu bija iecerēts atklāt 16.februārī. "15.februārī mēs vēl veicām pēdējos tehniskos darbus, kārtojām un piekārtojām, un tīrījām. Redzējām, ka pie mājas piebrauc ugunsdzēsēji, policija un visādi dienesti. Mēs pa logu skatījāmies, viņi skatījās uz mums, un mēs domājām, ka uz mums tas neattiecas.
Kad cilvēkus sāka sēdināt autobusā, tad mēs izgājām pajautāt, kas notiek. Mēs sākumā domājām, ka varbūt kāds balkons krīt vai kaut kas cits. Viņi teica, ka mums vajadzētu evakuēties, un visu māju evakuē. Tajā brīdī, kad mēs taisījāmies iet laukā pa durvīm, ienāca policija un teica, ka uz mums tas neattiecas un mūsu ēkas puse ir drošībā, un mēs varam palikt. Mēs jau bijām saģērbušās un gājām laukā. Mūsu doma bija tāda, ka mēs atgriezīsimies 16.februārī no rīta un vērsim vaļā durvis. Ne mēs kaut ko paņēmām līdzi, ne izslēdzām ledusskapjus un izdarījām citus darbus.
Tajā pašā vakarā ziņās redzēju, ka visa ēka ir evakuēta un slēgta, un neviens tajā iekšā netiek. Mums bija nenormāls šoks - ko iesākt, jo veikalā ir preces, kas sagatavotas pārdošanai kastēs, traukos. Tur ir arī daudz preču, kas man vajadzīgas Jelgavas veikalam un ko nebija paspēts pārpakot. Mēs bijām pielikuši pilnu veikalu un pasūtījuši preces, par kurām kaut kādā brīdī būs jāmaksā. Mēs pat tām netiekam klāt, lai varētu mēģināt tās realizēt kādos citos veidos."

Gaida ekspertu slēdzienu
Ēka ir slēgta, bet speciālisti sola, ka nedēļas laikā varētu saņemt eksperta atzinumu, kas noteiks tālāko risinājumu. "Pagaidām neviens to pateikt nevar. Kad eksperts dos savu slēdzienu, viņi zinās, vai ēka ir droša vai nē, vai arī droša ir tikai kāda daļa un kas ir jādara."
Līdz eksperta slēdzienam veikalnieki netiek iekšā telpās, lai paņemtu savas mantas un preces. 16.februārī pie ēkas dežurējusi policija un apsardze, uzmanot, lai neviens neiet iekšā.
Līga atzīst, ka plaisu atklāšana un piespiedu evakuācija bija "nenormāls šoks" ne tikai viņai, bet arī iedzīvotājiem, kuri tagad netiek savos mājokļos. Tagad viņi dzīvo neziņā, kas tālāk notiks un cik ilgs laiks jāgaida līdz kādai skaidrībai. "Ja tās ir pāris nedēļas, tas nekas, bet, ja tie ir vairāki mēneši, tad viss ir slikti. Mēs arī nebijām vēl paspējuši apdrošināties, jo veikals vēl nebija uzsācis darbību." Līga bija plānojusi, ka apdrošināšanas jautājumus vajadzētu nokārtot, kad veikals būs atvēries. "Tagad nav zināms, kas būs un kā būs." Šobrīd atliek tikai gaidīšana. "Neko citu mēs nevaram iesākt."

Būvvalde apturējusi saplaisājušās dzīvojamās mājas Ģertrūdes ielas 63 ekspluatāciju
Rīgas pilsētas būvvalde apturējusi saplaisājušās Ģertrūdes ielas 63 dzīvojamās mājas ekspluatāciju, informēja būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns. Eksperti konstatējuši, ka pašlaik ...





Arī Jelgavā cīnās par izdzīvošanu
Runājot par beziepakojuma veikalu Jelgavā, Līga pastāstīja, ka Covid-19 pandēmijas sākumā bija diezgan grūti, jo klientu skaits ievērojami saruka, bet novembris un decembris atkal bija darbīgi mēneši. Pagājušā gada vasaras sākumā veikalam gāja ļoti slikti un bija arī doma par slēgšanos. Rudenī tirgotāji uzrunāja savus klientus un paziņoja, ka 1.janvārī vērsies ciet, bet tad pircēji ļoti sasparojās un uz "Ber un sver" devās pat tādi klienti, kas nebija tur bijuši kopš pavasara.
"Tad mēs redzējām, ka cilvēkiem esam vajadzīgi un esam vērtīgi, ka nevaram tā vienkārši aizvērties. Pagājušā gada pēdējie mēneši bija ļoti labi, bet jaunā gada sākums atkal ir klusāks. Ir dienas, kad ir labāk, ir dienas, kad ir sliktāk. Varētu teikt, ka mēs visu laiku balansējam uz naža asmens," Līga raksturoja mazā veikaliņa darbību.
Beziepakojuma produkti ir veselībai un dabai draudzīgāki
Līga uzskata, ka cilvēkiem būtu lietderīgi iegādāties beziepakojuma produktus. Pirmkārt, tāpēc, ka iepakojumā esošās dažādās vielas iesūcas pārtikas produktos un cilvēki tās apēd kopā ar ikdienas maltītēm. Viņa atgādina nesen veikto pētījumu, kurā piedalījās sabiedrībā zināmi cilvēki, un viņu organismā atrada iepakojuma daļiņas.

Šokējoši, bet patiesība. Cik daudz plastmasas mēs apēdam dienā, nedēļā, mēnesī un gadā
Pasaules Dabas Fonda (WWF) 2019. gada veiktajā pētījumā secināts, ka cilvēks nedēļas laikā varētu būt apēdis tādu mikroplastmasas daudzumu, kas ...





Otrkārt, daudz iepakojuma veidi nav pārstrādājami. "Ja mēs pērkam iepakotas preces, mēs tikai ražojam iepakojumus, kurus nav kur likt, kuri gulst atkritumu poligonos vai, vēl ļaunāk, tos sadedzina. Tas viss ietekmē vidi mums apkārt. Tas ir pats galvenais, kas mani mudināja informēt cilvēkus un popularizēt beziepakojuma produktus. Ļoti daudz cilvēku par to neiedomājas." Treškārt, Līga izpētījusi, ka iepirkšanās beziepakojuma veikalos esot ģimenes budžetam draudzīgāka - produkti esot lētāki.

Aicina atbalstīt mazos veikaliņus
"Mūsu pastāvēšana ir atkarīga no cilvēku paradumiem un tā, vai viņi nāk pie mums iepirkties," Līga saka sarunas noslēgumā un uzsver: "Mēs nevaram pastāvēt bez jums! Visi beziepakojuma veikaliņi ir mazi, un cīņa mazajiem ir visgrūtākā."
