foto: LETA
Profesors Briģis piedāvā no Vācijas aizgūt metodi, kā organizēt veikalu darbu bez preču ierobežošanas
Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis
Sabiedrība
2021. gada 1. februāris, 08:51

Profesors Briģis piedāvā no Vācijas aizgūt metodi, kā organizēt veikalu darbu bez preču ierobežošanas

Jauns.lv / LETA

Varbūt saprātīgāk būtu šķirot pieejamību veikaliem, nevis ierobežot iegādājamās preces, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pieļāva Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

Vaicāts, vai ir kas tāds, ko Latvija varētu aizņemties no citām valstīm, domājot par pandēmijas ierobežošanu, profesors akcentēja, ka situācija vairāk vai mazāk visā Eiropā un gandrīz pat pasaulē ir vienāda, problēmas ir vienādas. 

Viņš gan minēja, ka atsevišķās vācu zemēs tiek ierobežota pieejamība veikaliem, nevis šķirotas nopērkamās preces. Viņš aizstāvētu viedokli, ka tas ir saprātīgāk.

Briģis atminējās, ka brīdī, kad tika ieviesti ierobežojumi iegādāties atsevišķas preces, viņam tika prasīts viedoklis par ceremoniju sveču pirkšanas aizliegumu. Tad viņš sācis domāt, vai Latvija šajā jautājumā neaiziet par tālu.

Līdz ar to viņš pieļāva, ka varbūt varētu ieviest šo vācu modeli, kad tiek ierobežota iekļūšana veikalā, mazie veikali tiek slēgti, bet atvērti tikai lielie. Tomēr tas ir ekonomistu un saimniecības speciālistu ziņā, piebilda Briģis.

Kā vēstīts, Ekonomikas ministrija plāno piedāvāt valdībai lemt par klātienē iegādājamo preču klāsta paplašināšanu un epidemioloģiski drošu iepirkšanos.

Valdība iepriekš vienojās līdz 7.februārim ieviest ierobežojumus, ar mērķi mazināt Covid-19 izplatību.

Tas nozīmē, ka pastāv ierobežojumi arī tirdzniecībā. Tādējādi līdz 7.februārim var darboties tirdzniecības vietas, kurās tirgo atsevišķas produktu grupas - pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, kā arī ziedus.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs iepriekš paudis, ka pašreiz cīņā ar Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu dēļ tirgošanai aizliegto preču sarakstā esošās lietas vajadzētu ļaut tirgot vismaz darba dienās.

20.janvārī valdība lēma uzdot Ekonomikas ministrijai izstrādāt priekšlikumu par mazumtirdzniecības vietu darbību pēc 7.februāra, kas patlaban ir noteikts kā ārkārtējās situācijas beigu datums. Ministrijai jāizstrādā tādi priekšlikumi, kas neapdraud epidemioloģiskās drošības situāciju.