Lielbritānijas un ES šķiršanās ietekmēs katra dzīvi: kas no 1. janvāra būs citādāk?
Muita bija gatavojusies scenārijam, kas līdz pat vakardienas vakaram izskatījās kā ticamākais, ka Apvienotā Karaliste Eiropas Savienību pamet bez līguma. Vienošanās tomēr panākta, bet privātpersonām tas neko daudz nemaina. Garajam trešo valstu sarakstam pievienojas vēl viena. No muitnieku skata punkta procedūras nav nekas jauns, grūtāk tiem, kuri ar muitu nav saskārušies, vēsta TV3 Ziņas. Brīva preču kustība apstājas. Ko tas nozīmē?
Piemēram, no 1. janvāra par pirkumiem internetā, kas sūtīti no Liebritānijas un lielāki par 22 eiro, jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Ja pirkums lielāks par 150 eiro – gan PVN, gan muitas nodoklis.
Arī par sūtījumiem, ko radinieki vai draugi no Lielbritānijas sūta kā dāvanu vērtībā virs 45 eiro, jāmaksā abi nodokļi. Ierobežojumi arī uz akcīzes precēm.
Dāvināt var 50 cigaretes, litru stiprā alkohola vai šampanieša un divus litrus vīna ne vairāk. Visi sūtījumi par ko jāmaksā nodokļi jādeklarē muitai. Vai pašam eletroniski, vai jāvienojas ar sūtījuma piegādātāju, lai to izdara saņēmēja vietā.
Pamācība publicēta VID mājaslapā. Kā norāda VID, izstāšanās līgumā ir paredzēta iespēja normālā veidā kā līdz šim pabeigt tos pārvadājumus, kuri ir sākti pirms 1. janvāra.
Jāsaprot arī, ka beigsies ne vien brīva preču, bet arī darbaspēka kustība. Tas savukārt var radīt problēmas tiem, kuri bija pieraduši aizlidot uz Apvienoto Karalisti, izdarīt kādu konkrētu darbu un doties mājās.
"Tas nozīmē, ka muita, kas ir abās robežas pusēs, arī Apvienotajā Karalistē fiksēs tos, kas ierodas Apvienotajā Karalistē ar saviem instrumentiem, vai tie ir manikīra piederumi vai kas tāds, un kontrolēs jūs arī kā darbaspēka kustības nosacījumu iespējamos pārkāpējus.
Tā ka jābūt ļoti apdomīgiem un jāsaprot, ka jebkurā dzīves sfērā breksits jūs ietekmēs," sacīja VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka.