Arī pēc sarunām ar prezidentu zaļzemnieki nemaina savu nostāju bēgļu jautājumā
ZZS līderis Augusts Brigmanis.
Politika

Arī pēc sarunām ar prezidentu zaļzemnieki nemaina savu nostāju bēgļu jautājumā

Jauns.lv

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) šodien valdes sēdē nemainīja savu noraidošo pozīciju attiecībā uz iespēju Latvijā uzņemt papildu 526 bēgļus, žurnālistiem sacīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Arī pēc sarunām ar prezidentu zaļzemnieki nemaina ...

Straujuma pirmdien nevadīja Ministru kabineta komitejas un koalīcijas partiju sanāksmes sēdes, jo esot saslimusi. Viņu aizstāj satiksmes ministrs un partijas biedrs Anrijs Matīss.

Brigmanis pirmdien pēc ZZS valdes sēdes žurnālistiem apliecināja, ka partiju apvienība attieksme pret bēgļiem paliek nemainīga - tā ir noraidoša. Reizē viņš norādīja, ka koalīcijai būtu jāvienojas par šo jautājumu un jāpieņem lēmums, lai Latvijai būtu pozīcija bēgļu jautājumā. Tomēr premjerei esot jābūt tad uz vietas.

Politiķis noraidīja apgalvojumus, ka ZZS neatbalsta bēgļu uzņemšanu, lai palielinātu savu reitingu sabiedrībā.

"Kāpēc mums ir pašiem savi politiskie ieguvumi? Ieguvumi ir mūsu oponentu vai draugu tiražēts temats, ka mēs tagad šādi darām, domājot par saviem reitingiem. Mēs nedomājam par saviem reitingiem, mēs domājam par saviem mazbērniem," viņš apgalvoja.

Brigmanis arī atzīmēja, ka nav dzirdējis, ka kāds no 160 tūkstošiem bēgļu, kuri šobrīd atrodas kādā no Eiropas Savienības (ES) valstīm, būtu teicis, ka vēlas dzīvot Latvijā. Viņš arī vērsa uzmanību uz to, ka Latvijā nav vietu, kur viņus izvietot, jo pašreizējā mītne Muceniekos jau tagad esot pārpildīta.

"Ja pašvaldības ir, ģimenes vēlas un nāks pie Saiemas, milzīgs ļaužu pūlis stāvēs ar plakātiem, [kur būs rakstīts, ka] es esmu gatavs uzņemt tik un tik bēgļus savās mājās, tad to derētu apsvērt," viņš pauda.

Pēc ZZS Saeimas frakcijas vadītāja domām, amatpersonām un atbildīgajām iestādēm būtu jāapkopo dati par šādām personām.

Vaicāts, vai viņa paustais ir attiecināms tikai uz 250 bēgļiem, kuru uzņemšanu valdība jau ir apstiprinājusi, Brigmanis atbildēja, "ja ir gatavi uzņemties par šiem cilvēkiem galvojumu ar savu īpašumu, izdevumiem, tad arī var vairāk cilvēku".

Tomēr politiķis turpināja, ka vairs netic teiktajam, ka ar vēl papildu bēgļu uzņemšanu viss beigsies un Latvijai vairs ar šo tēmu nebūs jāsaskaras.

"Ja Junkers parakstīs dokumentu, ka vairāk pie mums neviens neieradīsies, vairāk par mēs par viņiem nerunāsim, bet būs tikai 776, bet es tam neticu, to jau vienreiz premjere teica, ka būs 250 un vairāk nekas tur nebūs. Es šādai atbildei neticēšu," viņš sacīja.

Uz jautājumu, vai piekrīt "Vienotības" līderes Solvitas Āboltiņas paustajam par to, ka bēgļu jautājums ir radījis konstitucionālo krīzi, Brigmanis atbildēja, ka "tā ir viņas problēma, to viņa var lietot, man tā nešķiet, ka tā ir konstitucionālā krīze".

"Ja ar bēgļiem krīt valdība, tad tāda valdība mums nav vajadzīga. Tāpēc tā valdība būs, nekur viņa nekritīs," ir pārliecināts ZZS Saeimas frakcijas vadītājs.

Savukārt, vaicāts, vai valdība varētu palikt līdzšinējā sastāvā, nomainot tikai tās vadītāju, viņš atbildēja, ka tādā gadījumā "Vienotībai" būtu jāpasaka, ka Straujumai nav spēka šādus jautājumus risināt.

"Bet es ceru, ka Straujumai būs spēks, viņa ir spēcīgs cilvēks. Vai nu uz tādu vienu jautājumu tagad metīs plinti krūmos un pateiks, ka neko nevar izdarīt?" neticīgi pauda Brigmanis.

Jau ziņots, ka Latvija nav piekritusi papildu bēgļu sadalei - pret to kategoriski iebilst koalīcijas partijas Nacionālā apvienība un ZZS. Iekšlietu ministrs pirmdien nedevās uz sanāksmi Briselē, jo Latvijai nav pozīcijas bēgļu jautājumā.

Koalīcijas vadošā partija "Vienotība" brīdinājusi par sekām šādai situācijai, norādot, ka tas var atstāt ietekmi uz Latvijas ekonomiku un drošību.

Iepriekš ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība") paziņoja, ka, nespējot vienoties par papildu bēgļu uzņemšanu, Latvija nonākusi starptautiskā izolācijā.

Iepriekš valdība vienojās, ka Latvija labprātīgi uzņems 250 bēgļu. Savukārt Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers nāca klajā ar ierosinājumu par papildu bēgļu uzņemšanu. Saskaņā ar Junkera piedāvājumu Latvijai vajadzētu uzņemt vēl papildu 526 bēgļus.

Jaunais plāns par patvēruma meklētāju izvietošanu ES valstīs, kas paredzēs kvotu sistēmu, ir jāīsteno obligātā kārtā, savā runā Eiropas Parlamentā paziņoja Junkers.

BNS/LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA