Sabiedrība

Cilvēkus ar invaliditāti satriec, ka vecāki jestros video ar viņu fotogrāfijām biedē savus bērnus

Jauns.lv

Aktīviste Melisa Bleika, kura aizstāv cilvēkus ar īpašām vajadzībām, lūgusi bērnu vecākus pārstāt izmantot viņas fotogrāfijas nepatīkamā “TikTok” izaicinājumā, kurā tiek biedēti bērni.

Cilvēkus ar invaliditāti satriec, ka vecāki jestro...

Bleika, kura piedzimusi ar ģenētisku kaulu un muskuļu slimību, publicējusi rakstu, kurā stāsta par sāpēm un riebumu, atklājot, ka vecāki izmanto viņas fotogrāfiju, lai biedētu savus bērnus kādā sociālo tīklu izaicinājumā.

Bleika klāsta, ka arī iepriekš ir piedzīvojusi apsmiešanu internetā sava izskata dēļ. “Man šķita, ka esmu redzējusi jau visu. Bet pirms dažām nedēļām es atklāju, ka tas notiek atkal “TikTok” caur ko tādu, ko sauc par “Jaunās skolotājas izaicinājumu”.”

“Tas ir jaunais interneta trends, kur vecāki rāda saviem bērniem cilvēkus ar dažādām saslimšanām, sakot, ka tas ir jaunais skolotājs. Bērnu reakcija – bieži vien bailes un apmulsums – tiek nofilmēts. Un tas viss tiek darīts, lai pasmietos,” viņa skaidro, norādot: ”Es gan nesmejos, jo tas nav smieklīgi. Manī tas rada riebumu.”

Jānorāda, ka Bleika nav vienīgā, kuras fotogrāfija tiek izmantota šajā izaicinājumā. Nežēlastība kritusi arī rakstniece un motivējošu runu teicēja Lizija Velaskēza.

foto: AFP/Scanpix
Lizija Velaskēza.
Lizija Velaskēza.

“Cilvēki šajos attēlos ir dzīvi! Mums ir jūtas un mums katru dienu jāstrādā ar savu pašapziņu. Lūdzu, lūdzu nemāciet saviem bērniem, ka ir smieklīgi baidīties no kāda, kurš izskatās citādāk,” rakstīja Velaskēza.

Savukārt Bleika saprot, ka mūsu sabiedrība citādākus cilvēkus uzskata par “neglītiem un groteskiem” - stereotips, kas sakņojas Disneja filmu briesmoņu portretos, tomēr uzskata, ka nedrīkst piedot vecākiem, kuri sekmē šādu uzskatu nodošanu tālāk. “Viņiem būtu jāmāca savus bērnus, cik kaitīgas un sāpīgas ir šādas izjokošanas, nevis smieties fonā, kad bērns nobīstas, redzot invalīdu,” saka Bleika.

Aktīviste arī uzsver, ka šis trends tikai apliecināja, cik svarīgi ir iestāties par īpašo cilvēku tiesībām, kā arī, cik liela ir nepieciešamība normalizēt to, kā tiek uzlūkoti cilvēki, kuri neizskatās kā es vai manas ģimenes loceklis. Viņa arī aicinājusi sociālo tīklu platformas darīt vairāk, lai cīnītos pret naidu internetā, skaidrojot, ka, piemēram, “TikTok” iepriekš paziņoja, ka šāds saturs nepārkāpj viņu platformas lietošanas noteikumus.

“Es gribu būt saprasta: manas tiesības tiek pārkāptas. Katru reizi. Katra fotogrāfija, ņirgāšanās un ļauns vārds ir skaidrs manas cieņas un manas cilvēka vērtības pārkāpums. Un katru reizi, kad šīs platformas nespēj rīkoties, viņi dod signālu, ka šāda ņirgāšanās ir pieļaujama,” skaidro Bleika, uzskatot, ka ar to nebūtu jāsamierinās.

Savu sakāmo viņu noslēdza, ka cilvēki ar invaliditāti nav šeit, lai uzjautrinātu citus. “Mēs neesam anekdotes. Mēs esam cilvēki. Es ceru, ka arvien vairāk cilvēku pievienosies mums šajā cīņā. Mums vajag jūs visus. Ar invaliditāti vai bez,” viņa saka.

Bleikas teiktais radīja atbalsis arī sociālajos tīklos, kur cilvēki pievienojās viņas teiktajam, ka šādu attieksmi pret citādākiem sabiedrības locekļiem nedrīkst uzskatīt par normu.

Jauns.lv atgādina, ka emocionāla pazemošana, kā arī citas ļaunas darbības internetā nav jāatstāj bez ievērības, tāpēc šādos gadījumos var vērsties organizācijā “drossinternets.lv”, kur var uzzināt vairāk par drošību tīmeklī, kā arī ziņot par dažādiem pārkāpumiem un saņemt palīdzību.