foto: LETA
Lembergs: Meroni glabātā arestētā manta nemaz nav arestēta
Sabiedrība
2020. gada 20. augusts, 14:55

Lembergs: Meroni glabātā arestētā manta nemaz nav arestēta

Jauns.lv / LETA

Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") kriminālprocesā arestētā manta, ko iepriekš pārvaldīja Šveices advokāts Rūdolfs Meroni un kas ar Rīgas apgabaltiesas lēmumu nodota Nodrošinājuma valsts aģentūras (NVA) glabāšanā, nemaz nav arestēta, jo Latvijas iestādes nav lūgušas ārzemju kolēģus pieņemt lēmumus par aresta uzlikšanu, paziņojumā masu medijiem apgalvo Lembergs.

Politiķis uzskata, ka tiesas lēmums par mantas glabātāja maiņu maz ko maina. "Arestētā manta nav arestēta. Kāpēc? Arestētā manta atrodas ārzemēs. Prokurora lēmums par aresta uzlikšanu mantai 2007.gadā pieņemts Latvijā. Lai šis lēmums stātos spēkā ārzemēs, pamatojoties uz Latvijas prokurora lūgumu, attiecīgās valsts kompetentai valsts iestādei, amatpersonai bija jāpieņem lēmums, ka Latvijā pieņemtais lēmums par mantas arestu stājas spēkā attiecīgajā valstī," pauda pilsētas mērs, apgalvojot, ka šo pienākumu ne Latvijas Ģenerālprokuratūra, ne tiesa neesot izpildījusi.

Lembergs apgalvoja, ka uz aresta brīdi, lai arī to nosakot likums, mantas vērtība noteikta neesot. Turklāt tā kā Latvijā arestētā manta, kas atrodas ārzemēs, juridiski un faktiski nav arestēta, tad Meroni kā arestētās mantas glabātāju ārzemēs atcelt nevar, ir pārliecināts Lembergs.

"Ģenerālprokuratūras lēmumā par mantas arestu, kas 13 gadu laikā nav stājies spēkā, ir norādīts, ka Meroni glabā arestēto mantu. Faktiski viņš nevis glabāja, bet pārvaldīja un izsaimniekoja, uz ko daudzkārt norādīts Ģenerālprokuratūrai," raksta Ventspils mērs.

Savā paziņojumā Meroni darbību piesegšanā Lembergs vaino prokuroru Juri Jurisu, aicinot detalizēti iepazīties "ar prokurora oficiālo un neoficiālo e-pasta saraksti un kontaktiem krogos, restorānos, kafejnīcās, viesnīcās un citās neoficiālās tikšanās vietās ar Meroni gan Latvijā, gan ārzemēs".

"Ar lielu interesi sekosim, cik ātri Latvijas valsts viņu [Meroni] atradīs un kā tiks izpildīts tiesas lēmums," paziņoja Lembergs.

Jau ziņots, ka Meroni iepriekš tika iecelts par Lemberga mantas glabātāju pirmstiesas kriminālprocesa laikā, taču vēlāk, iztiesāšanas laikā, saņēmis oponentu kritiku, ka viņš šo statusu izmantojis, lai pats gūtu ietekmi Ventspils tranzīta uzņēmumos.

Rīgas apgabaltiesa šonedēļ atcēlusi Meroni no Lemberga kriminālprocesā arestētās mantas glabāšanas.

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnese Irīna Jansone ar preses dienesta starpniecību norādīja, ka, lai panāktu taisnīgu kriminālprocesuālo attiecību noregulējumu, tiesas kolēģijas ieskatā ir pamats atcelt Meroni no arestētās mantas glabāšanas. Manta, kurai uzlikts arests, bet kuru nav iespējams atstāt glabāšanā minētajai personai, ar procesa virzītāja lēmumu nodota glabāšanā NVA.

Šāda lēmuma pieņemšana tiesas debašu laikā kļuva iespējama pēc tam, kad 1.jūlijā stājās spēkā izmaiņas Kriminālprocesa likumā, kas noteic, ka tiesa drīkst pieņemt lēmumu par arestētās mantas vai lietiskā pierādījuma glabātāju arī pēc tiesas izmeklēšanas pabeigšanas.

Tiesnese uzsvērusi, ka Meroni ir uzskatāms par personu, pret kuru ir uzsākts kriminālprocess par, iespējams, nelikumīgām darbībām ar šajā kriminālprocesā arestēto mantu un aktīviem, tostarp arestētām patiesā labuma guvēja tiesībām uzņēmumos AS "Ventbunkers", AS "Ventspils tirdzniecības osta" un AS "Kālija Parks".

Papildu tiesnese norādīja, ka par arestētās mantas vērtības izmaiņām Rīgas apgabaltiesas rīcībā nav nekādu konkrētu ziņu.

Valsts policijas (VP) preses pārstāve Simona Grāvīte aģentūrai LETA neminot Meroni vārdu, apstiprināja, ka VP izmeklētajā lietā vienai personai piemērots statuss - persona, pret kuru sākts kriminālprocess. Patlaban lietā turpinās izmeklēšana.

Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 308.panta normām, proti, nelikumīgām darbības ar arestētu mantu. Bargākais sods par šādu nodarījumu ir brīvības atņemšana līdz vienam gadam, piespiedu darbs, vai naudas sods. Tas atbilstoši likumam skaitās mazāk smags noziegums.

Savukārt NVA bija atturīga komentāros par kriminālprocesā arestētās mantas pārņemšanas procesu. Aģentūra LETA lūdza NVA komentēt, kā tiks novērtēts mantas stāvoklis jeb vērtība pārņemšanas brīdī.

Pārņemot glabāšanā lietiskos pierādījumus un arestēto mantu, NVA rīkojas saskaņā ar Kriminālprocesa likuma normām un Ministru kabineta noteikumiem par rīcību ar lietiskajiem pierādījumiem un arestēto mantu, norādīja iestādes pārstāve Dace Saveiko.

NVA arī norādīja, ka jebkuru informāciju par Rīgas apgabaltiesas lēmumu par arestētās mantas pārņemšanu no ilggadējā arestētās mantas glabātāja var sniegt tikai procesa virzītājs.

Viens no Lemberga lietā esošās prokuroru grupas pārstāvjiem Juris Juriss šonedēļ pieļāva, ka aģentūrai mantas pārņemšanas process tehniski un juridiski varētu būt komplicēts, bet ne neiespējams. Šādi prokurors pieļāva ņemot vērā, ka Meroni Ventspils uzņēmumos un ar tiem saistītajās aktīvu pārvaldības struktūrās ir amatpersona.