Juris Pūce: "Latvijas tiesu sistēma ir apkaunojoša"
Latvijas nesakārtotā tiesu sistēma līdz ar sliktajiem ceļiem un rindām pie ārsta jau kļuvusi par vienu no valsts tumšajām “vizītkartēm”. To tikai vēlreiz apstiprinājis arī Pasaules ekonomikas foruma veiktais pētījums, mūsu valsts tiesu efektivitāti starp pasaules valstīm ierindojot 112. vietā.
Prestižais Pasaules Ekonomikas forums, kas ik gadu Šveices pilsētā Davosā pulcē simtiem zemeslodes ietekmīgākos ļaudis, publicējis kārtējo Globālās konkurētspējas indeksu. Akadēmiskajās aprindās augsti atzītajā pētījumā tiek vērtēta visu pasaules valstu globālā konkurētspēja, ņemot vērā tādus kritērijus kā nodokļu sistēma, izglītība, tiesu vara, inovācijas u.tml. Salīdzinot ar pagājušo gadu, Latvija šajā indeksā noslīdējusi par divām vietā, ieņemot 55. pozīciju. Tomēr skumjāk par to, ka atrodamies arī zemāk par abām pārējām Baltijas valstīm – Lietuvu un Igauniju – , izskatās mūsu valsts tiesu sistēmas efektivitāte: “Tas, ka šajos rādītājos Latvija ierindojas krietni zem vidējā – 112. vietā – ir kauna traips mūsu kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts dārziņā,” norādīja radio SWH ekonomikas eksperts Juris Pūce.
Par gausajiem tiesu procesiem, kas līdz sprieduma pasludināšanai velkas gadiem ilgi, ir dzirdējuši pat tie, kas ar to tieši nekad nav saskārušies. Tomēr neefektīvie tiesu procesi ir ne tikai necieņa pret šīs valsts pilsoņiem, bet arī – atbaida ārvalstu investorus. Ikviens vilcinātos savus finansiālos līdzekļus ieguldīt valstī, kurā konflikta gadījumā auglīgs rezultāts var būt jāgaida pat vairākas desmitgades: “Ja ir sakārtota, ātra un taisnīga tiesu sistēma, arī valsts ekonomika kopumā ir konkurētspējīgāka. Uz ilgtermiņa tautsaimniecības attīstību ar šādu tiesu sistēmas efektivitāti varam necerēt. Valdībai un Saeimai būtu pēdējais laiks veikt sen iecerētās reformas, atceroties, ka joprojām atrodamies starp ES, nevis Austrumāfrikas dalībvalstīm,” aicināja Juris Pūce.