Saeima ir viens no pirmajiem parlamentiem pasaulē, kas ir gatavs strādāt attālinātā režīmā; rosās diskusijas
Saeima ir viens no pirmajiem parlamentiem pasaulē, kas ir gatavs Covid-19 izraisītās krīzes laikā strādāt pilnībā attālināti. Pateicoties jaunajam e-Saeimas rīkam, parlamenta sēdes tagad var noturēt attālināti, deputātiem uzturoties arī ārpus parlamenta telpām.
Pirmā attālinātā parlamenta sēde, izmantojot e-Saeimas rīku, plānota otrdien, 26.maijā, pulksten 14.00, un tajā deputāti lems par administratīvi teritoriālās reformas likumprojektu. Šajā sēdē, tāpat kā līdz šim ārkārtējās situācijas laikā, deputāti strādās Saeimā dažādās zālēs, tikai izmantojot jauno rīku. Tiks nodrošināts arī tehniskais atbalsts, ja radīsies tāda vajadzība.
Saeimas darbs joprojām būs atklāts sabiedrībai, un attālinātās sēdes norisei ikviens interesents, tāpat kā līdz šim, varēs sekot līdzi tiešraidē Saeimas mājaslapā un parlamenta Facebook kontā.
Attālinātā rīka ieviešana raisījusi diskusiju arī sociālajos tīklos gan pašu deputātu, gan sabiedrības vidū.
Interesanti, ka pēc vairāku gadu garām diskusijām izrādījās, ka Saeimas e-vēlēšanas rīkot nedrīkst, jo tas nav droši.
— Vj.Dombrovskis (@VjDombrovskis) May 25, 2020
Toties e-Saeima ir ok.
Es domāju ka papētot dažus vecus balsojumus izrādīsies, ka e-vēlēšanu pretinieki tagad ir e-Saeimas lielākie advokāti :)
Tātad e-saeimas rīku koalīcija ievieš tagad, lai opozīcija nevarētu pagarināt un apvienot debašu laiku, kā arī lai visādi citādi opozīcijai aizvērtu muti. Un te nav nekāda saistība ar ārkārtas stāvokli. Sapratāt? https://t.co/t64GREL4Cr
— Julija Stepanenko (@StepanenkoJulij) May 25, 2020
Rīt Saeimas deputāta zvērestu pārkāps visi, kuri piedalīsies e-valsts apvērsumā. Es apņemos ievērot Satversmi un likumus, ir teikts zvērestā. Satversmes un Kārtības ruļļa pārkāpums būs bus daudzos punktos.
— Aldis Gobzems (@AldisGobzems) May 25, 2020
“Es apņemos ievērot Latvijas Satversmi un likumus." Šo es solīju un NEVIENS man nepiespiedīs šo solījumu lauzt.
— Didzis Šmits (@DidzisSmits) May 25, 2020
P.S. rīt Saeimas prezidija iecerētā “Saeimas sēdes” norises kārtība paredz deputātiem pārkāpt gan Satversmi, gan likumus.
Testa sēde e-Saeima platformā. Labs un ērts rīks. pic.twitter.com/1ENcH1Dv4P
— Andrejs Judins (@AndrejsJudins) May 21, 2020
Vai E-Saeima nodrošina, ka pie balsošanas ir tikai un vienīgi deputāts? Vai pastāv risks, ka deputāta “kartiņu” izmanto kāds cits? Vai blakus sēž 👽
— raivstr (@raivistrelnieks) May 25, 2020
“Liels gandarījums, ka Saeima sadarbībā ar IT speciālistiem ir spējusi radīt mūsdienīgu tehnoloģisku risinājumu, kas ļauj parlamentam sekmīgi strādāt ārkārtējās situācijās arī tad, ja deputāti atrodas ārpus parlamenta. Uzdevumi, ko konstitucionālo orgānu vadītāji kopā ar Valsts prezidentu izvirzīja, ir īstenoti – visi varas atzari spēj pilnvērtīgi strādāt ārkārtējos apstākļos, ievērojot Satversmes mērķus un pamatprincipus. Parlamentā ir nodrošināts, lai deputāti varētu turpināt veikt savu likumdošanas darbu un īstenot parlamentāro kontroli pār Ministru kabineta darbību,” norāda Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Jaunais rīks ir unikāls, tieši Saeimas vajadzībām izveidots informācijas tehnoloģiju risinājums. Tas nodrošina parlamenta sēdes svarīgākās funkcionalitātes – iespēju deputātiem gan debatēt, gan balsot par Saeimas sēdes darba kārtības jautājumiem. Abas šīs funkcijas darbojas tiešsaistes režīmā reālajā laikā.
Deputāti e-Saeimas videi var pieslēgties īpašā interneta vietnē, izmantojot drošu autentifikācijas līdzekli – e-parakstu. Parlamentārieši sēdei var pieslēgties, izmantojot datoru ar interneta pieslēgumu.
E-Saeimas vidē var redzēt sēdes darba kārtību, kā arī debatētāju sarakstu pie aktuālā jautājuma. Deputāti var pieteikties debatēt gan par izskatāmo jautājumu, gan nākamajiem darba kārtības jautājumiem.
Balsošanu elektroniskajā vidē nodrošina trīs “pogas” – “par”, “pret” un “atturas”. Izvēles izdarīšanai balsošanas režīmā ir atvēlētas 30 sekundes, un to laikā deputāti savu izvēli var mainīt. Pēc balsojuma uz ekrāna parādās balsojuma rezultāti atbilstoši deputātu izvietojumam Saeimas Sēžu zālē.
Platformā e-Saeima notiekošās parlamenta sēdes norisei, tostarp jautājumu izskatīšanas gaitai, runātāju sarakstam, kopējiem balsojuma rezultātiem, var sekot tiešsaistē arī Saeimas mājaslapā pie sēdes darba kārtības.
E-Saeimas rīks izstrādāts ārkārtas režīmā tikai dažu nedēļu laikā, reaģējot uz Covid-19 krīzes izraisītajiem pulcēšanās ierobežojumiem un nepieciešamību pāriet uz attālinātu darba režīmu, kā arī ņemot vērā valsts konstitucionālo orgānu vadītāju aicinājumu parlamenta darba organizācijai izmantot attālināta darba iespējas.
Parlamenta darbam un specifiskajām procedūrām īpaši pielāgotu tehnoloģisko risinājumu izstrādājis uzņēmums I SIA, kas tirgū plašāk pazīstams kā “Possible Security”. Šis piedāvājums pēc plaša pretendentu loka piedāvājumu izpētes izvēlēts kā prasībām un kritērijiem atbilstošākais, kā arī saimnieciski izdevīgākais. E-Saeimas rīka izstrādē iesaistīti savā jomā pieredzējuši profesionāļi, un projekta vadītājs ir Kirils Solovjovs, kurš jau vairākkārt sadarbojies ar valsts institūcijām dažādu informācijas tehnoloģiju jautājumu risināšanā.
“Esam pagodināti un priecīgi par iespēju palīdzēt savai valstij. Viens no mūsu mērķiem, nodrošinot sistēmas izstrādi un ieviešanu, ir parādīt, ka kvalitatīvus, funkcionālus un pielāgotus risinājumus valsts pārvaldes darbam ir iespējams izstrādāt salīdzinoši īsā laika periodā. Vēlos uzsvērt un parādīt lielo potenciālu, kas slēpjas mazajos uzņēmumos – šobrīd, Latvijas labākajiem mazajiem uzņēmumiem apvienojoties, esam spējuši no nulles radīt ļoti īpašu produktu Latvijai un tās likumdevējam,” piebilst projekta vadītājs Kirils Solovjovs.
Ja ārkārtējās situācijas vajadzībām izstrādātais e-Saeimas tehnoloģiskais risinājums pierādīs sevi un ļaus kvalitatīvi nodrošināt parlamenta darbu, pastāv iespēja to, attiecīgi pilnveidojot, izmantot Saeimas sēžu norisei ikdienas režīmā, deputātiem strādājot arī uz vietas Saeimā.