"Cilvēki šeit mirst kā mušas…” - drūmo situāciju Ņujorkā raksturo medicīnas doktore Alēna Butkēviča
Ņujorka šobrīd ASV mērogā ir koronavīrusa epidēmijas centrs. Teju desmit nedēļas iesprostota mājoklī dzīvo bijusī Valsts prezidenta kandidāte, pasaulē cienījama zinātņu doktore zobu implantoloģijā - Alēna Butkēviča. Viņa žurnālam "Kas Jauns" pastāstījusi par šī brīža dzīvi un apstākļiem ASV lielākajā pilsētā.
Alēnas dienas, dzīvojot pandēmijas laikā Ņujorkā, ir saplānotas pa stundām. Viņai nav vaļas krist grūtsirdībā par notiekošo. Jau krietnu laiku viņa darbojas kā veselības attīstības konsultante Apvienoto Nāciju birojā Ņujorkā, kā arī savā uzņēmumā, kur attīsta zinātniskos izgudrojumus antibakteriālā, pretiekaisumu un audu reģenerācijas laukā.
Došanās uz veikalu var ievest depresijā
„Es nu jau vairāk nekā astoņas nedēļas esmu viena mājās. Veikalu apmeklēju pēc iespējas retāk, jo došanās uz veikalu var ievest depresijā. Tie cilvēki un garās rindas, tukšie plaukti... Saprotu, ka labākā un drošākā vieta ir mājas, jo saslimstība ar šo vīrusu Ņujorkā ir milzīga. Te cilvēki mirst kā mušas - visi pēc kārtas. Ne tikai, kā dzirdēts, cilvēki gados. Te šis vīruss nevienu nešķiro,” saka mediķe.
Slimi cilvēki, mirušo ķermeņi un nogurušas sejas - Ņujorkas ikdiena 2020.gada aprīlī
Ņujorka kļuvusi par Covid-19 visplašāk skarto vietu ASV. Līdz otrdienai Ņujorkā konstatēti vairāk nekā 108 tūkstoši saslimušo, 7 349 cilvēki ...
Taujāta, kādēļ, viņasprāt, tieši Amerikā ir viena no lielākajām cilvēku mirstībām no Covid-19, viņa skaidro: „Manā izpratnē tas ir tāpēc, ka cilvēkiem šeit nav imunitātes.
Ārēji viņi izskatās veseli, bet iekšēji ir ļoti vāji un trausli. Dzīve Ņujorkā ir stresaina, pārtika nav bioloģiska, viss ir mākslīgs.
Cilvēki nemaz nezina, kā dzīvot citādāk, veselīgāk. Šeit arī saslimušie nepavada vairākas nedēļas ārstējoties. Lielai daļai mirušo tas bijis trīs dienu jautājums - atklāta slimība, otrā dienā sākta ārstēšana, bet trešajā viņš ir miris…” stāsta ārste.
Taujāta par gaisotni pandēmijas laikā, Alēna saka: „Cilvēki Ņujorkā izskatās pārbiedēti. Viņi ir nervozi. Ejot pa ielu, turas cits no cita pa gabalu. Cilvēku uz ielām ir ļoti maz, tāpat arī maz automašīnu. Ja kāds brauc ar auto, tad visi tajā ir ar sejas aizsargmaskām. Ir arī patīkamas iezīmes - piemēram, izteikti jūtams, kā uzlabojusies gaisa kvalitāte un palielinājies skābekļa daudzums. Tāpat pilsēta vairs nav tik trokšņaina. Tā kļuvusi klusāka, ja vien neņem vērā to, ka ik pa laikam atskan ātrās palīdzības sirēnas.”
Savs dienas režīms
Vaicāta, kā tiek galā ar esošo situāciju, kad jāpavada tik daudz laika iekštelpās, viņa atzīst, ka brīžiem jau viegli nav, tomēr Butkēviča cenšas visā saskatīt pozitīvo. “Ik rītu, atverot acis, izpildu mazu pateicības rituālu. Noskaņojos dienai. Tad, protams, ir rīta kafija, tad rīta vingrošana, kurā darbojos pēc ķīniešu medicīnas principiem. Un tad duša un brokastu laiks. Pēc rīta cēliena dodos pie sava rakstāmgalda un sešas stundas pavadu strādājot. Pārējā dienas daļa ir fiziskas aktivitātes, ēst gatavošana, nodošanās saviem hobijiem. Ja ārā ir labs laiks, dodos uz savu mazdārziņu, kur rušinos pa zemi. Ņujorkā šogad ir ļoti auksts un nepatīkams pavasaris. Līst lietus, dažbrīd vējains. Jāstaigā ziemas jakā. Pat manā mazdārziņā ārā palma nosala. Taču šis aukstais laiks palīdz strādāt,” saka Alēna.