LDDK: izņēmuma gadījumos jāļauj uzņēmumiem pieteikties dīkstāves pabalstiem arī par visu iepriekšējo periodu
Normatīvajā regulējumā būtu jāietver izņēmuma nosacījums, kas pieļauj uzņēmumiem pieteikties dīkstāves pabalstiem arī par visu iepriekšējo periodu, pauda Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK).
LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, komentējot valdības atbalstu Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumam atļaut dīkstāves pabalstus pieteikt tikai par kārtējo mēnesi, nevis iepriekšējiem mēnešiem, pauda, ka vairākums darba devēju, kuriem šis jautājums bija aktuāls, jau ir pieteikušies dīkstāves pabalstiem.
Tomēr problēmas varētu būt gadījumos, kad normatīvais regulējums sākotnēji nepieļāva dīkstāves pabalsta piešķiršanu, bet vēlāk regulējums mainīts. Tāpat dīkstāves pabalstus patlaban atsaka personām, kurām pamatienākums līdz dīkstāves sākumam bija algots darbs, bet papildus bija arī citi ienākumi. Šādos gadījumos normatīvajā regulējumā būtu svarīgi ietvert izņēmuma nosacījumus, kas pieļauj pieteikties pabalstiem arī par visu iepriekšējo periodu.
Jau ziņots, ka valdība ceturtdien ārkārtas sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu noteikt, ka turpmāk dīkstāves pabalstus varēs pieteikt tikai par kārtējo mēnesi, nevis iepriekšējiem mēnešiem.
Šādas izmaiņas ietvertas grozījumos noteikumos par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem.
Grozījumi noteikumos paredz, ka dīkstāves pabalstam varēs pieteikties tikai par kārtējo kalendāro mēnesi. EM skaidroja, ka tādējādi par iepriekšējo mēnesi nevarēs saņemt dīkstāves pabalstu jeb, piemēram, maijā piesakot dīkstāves pabalstu, to nevarēs saņemt par iepriekšējiem mēnešiem, bet tikai maiju.
Ar grozījumiem noteikumos arī paredzēts, ka turpmāk dīkstāves pabalstu varēs saņemt tie darba ņēmēji, kuri vienlaikus no saimnieciskās darbības saņem ienākumus, kas nepārsniedz 430 eiro. Ja minētie ienākumi no saimnieciskās darbības pārsniedz 430 eiro, darba ņēmējs nevarēs kvalificēties dīkstāves pabalsta saņemšanai.
Ar grozījumiem noteikumos arī paredzēts, ka tām personām, kuras dīkstāves laikā atgriežas darbā no bērna kopšanas atvaļinājuma, dīkstāves pabalstu noteiks 100% apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta par sešu mēnešu periodu pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas, bet ne vairāk kā 700 eiro apmērā par kalendāro mēnesi.