foto: LETA
Virza likumu grozījumus par 2008. gada krīzes laika hipotekāro parādsaistību dzēšanu
Paredzēts, ka kredītiestādes varēs vienpusēji labprātīgi dzēst parādus par kredītiem, ko iedzīvotāji ņēmuši līdz 2008.gada beigām nekustamā īpašuma iegādei.
2020. gada 23. aprīlis, 14:12

Virza likumu grozījumus par 2008. gada krīzes laika hipotekāro parādsaistību dzēšanu

Jauns.lv

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti ceturtdien, 23.aprīlī, nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus Kredītiestāžu likumā un iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā. Tie paredz iespēju kredītiestādēm vienpusēji dzēst parādsaistības par hipotekārajiem kredītiem, kas ņemti pirms 2008.gada ekonomiskās krīzes, vēsta Saeimas Preses dienestā.

Ar izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā paredzēts noteikt hipotekāro kredītu dzēšanas pamatprincipus. Paredzēts, ka kredītiestādes varēs vienpusēji labprātīgi dzēst parādus par kredītiem, ko iedzīvotāji ņēmuši līdz 2008.gada beigām nekustamā īpašuma iegādei.   

Paredzēts arī, ka dzēstās saistības parādniekam neuzskatīs par ienākumu un to neapliks ar kapitāla pieauguma nodokli. 

Pirms 2008.gada ekonomiskās krīzes Latvijā bija milzīgs kreditēšanas tempu kāpums, taču krasais ienākumu kritums pēc tam radīja ļoti lielas grūtības pildīt uzņemtās saistības. Šie parādi pēc būtības ir neatgūstami un tāpēc norakstāmi, iepriekš Budžeta komisijā pauda Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks. 

Latvijas Bankas un Finanšu nozares asociācijas rīcībā esošie dati liecina, ka patlaban Latvijā ir aptuveni 13 tūkstoši krīzes skarto parādnieku un parādsaistību kopējais apjoms lēšams līdz 600 miljoniem eiro. 

Patlaban atsevišķas kredītiestādes jau īsteno dažādas izlīguma programmas, rakstiski noslēdzot obligātu divpusēju vienošanos. Priekšlikums par vienpusēju parādu atlaišanu rosināts, jo līdzšinējā prakse uzskatāma par būtiski kavējošu faktoru saistību pilnīgai vai daļējai dzēšanai, teikts grozījumu anotācijā.