Aldis Kušķis: Post - Pandēmijas ceļošanas mutācijas
Brīvi cilvēki, brīvā valstī, brīvi drīkst sapņot par ceļošanu pēc Pandēmijas. Ceļojumu konsultantiem un visiem tūrisma industrijas profesionāļiem visas tās pašas brīvības un vēl arī pienākums gatavoties brīdim, kad ceļošanas ierobežojumi tiks mīkstināti vai atcelti. Ļoti jau gribētos lai viss būtu skaisti kā iepriekš un uzreiz, vai vismaz šajā vasarā, bet izmaiņas manuprāt ir neizbēgamas un nepieciešamas. No mums ir atkarīgs vai mēs vadām šo izmaiņu izstrādi un ieviešanu vai tikai saņemam rīkojumu par obligātu izpildi no valsts vai tās atvasinājumiem.
Izmantosim šo iespēju un izdarīsim uzlabojumus, kurus sen jau vajadzēja izdarīt. Investēsim lai samazinātu visa veida infekciju riskus un radītu ceļotājiem emocionālās drošības sajūtu. Diskutēsim par sarežģītākiem risinājumiem, kurus var uzspiest skarbā realitāte, vismaz līdz vakcīnai. Visos ceļojumu posmos un sastāvdaļās. Strauji mainīga laikmeta domas, balstītas uz 09.04.2020 situāciju.
Naktsmītnes, ieviešot bezkontakta karšu apmaksas iespējas, droši varētu izbeigt arī mazjēdzīgo reģistrācijas anketu rakstīšanas un pasu kopēšanas praksi. Viss izdarāms elektroniski un pirms ierašanās viesnīcā. Bez papīra vaučera, bez kontakta, ātri, laipni un vienkārši. Labdien, mani sauc Kušķis, mans rezervācijas numurs xxxx – paldies par atslēgām. Elektronisko vai fizisko atslēgu dezinfekcija pēc katra klienta. Vai tehnoloģiski mūsdienīga QR koda izmantošana durvju atvēršanai, kas varbūt nav sevišķi omulīgi/mājīgi, bet tīri un droši. Viesnīcas istabu dizainā veselīgas izmaiņas, izvairoties no neadekvātiem, ilgi nemazgātiem gultas dekoratīvajiem pārklājiem un dučiem krāsainu spilvenu, kuri veicina ķermenisko šķidrumu pārnesi. Istabu tīrības jauns protokols ar dezinfekciju pēc katra viesa TV pultīm un citām virsmām. Bufetes brokastu draudzīgas grūstīšanās vietā, tie paši gardumi ar “A la carte” apkalpošanu vai “room service”.
Restorānos un visās sabiedriskajās vietās beidzot labierīcībās sensoru bezkontakta ūdenskrāni, podu vāki, noskalošanas pogas un durvis būtu patīkams ieguvums uz palikšanu, neatkarīgi no koronavīrusa kārtas numura. Vietējie transporta un transfēra pakalpojumi, pārņemot Ņujorkas taksometru 60-to gadu praksi par vadītāja nodalīšanu ar atdalošu stiklu. Cik ilgi būs jāgaida līdz kādi gudrinieki izdomās tūlītēju, automatizētu pasažieru nodalījuma dezinfekcijas metodi? UberCLEAN - BoltCLEAN?
Automātiskie temperatūras mērītāji visās lidostās, tiem kam drudža pazīmes - laipns uzaicinājums uz atsevišķu pārbaudes koridoru, kur tiek veikts ātrais vīrusu tests, kad tāds būs pieejams. Būtu lieliski, ja mūsu mīļā Rīgas lidosta RIX spētu radīt visiem ceļotājiem emocionālās drošības sajūtu Post – Pandēmijas laikā. Tehnoloģiju uzņēmumiem noieta pieaugums un iespēja radīt mērītājus, kuri būtu precīzāki par šodien pieejamiem.
Iesaistot diskusijā Kultūras nozari, atrast līdzsvaru kā mazināt riskus un nenogalināt Mākslu. Visu lielo muzeju un galeriju apmeklēšana, limitējot laikus, tikai ar iepriekšēju pierakstu, ar konkrēta laika biļeti, kā tas iepriekš jau bijis vairumā vispieprasītāko vietu? Operu, koncertu un teātru šķaudītāju un klepotāju izķeršana pirms pirmā cēliena? Vai kulturāliem cilvēkiem varbūt varētu pietikt tikai ar kulturālu smadzeņu skalošanu, aicinot palikt mājās ja pielipis jebkāda resnuma vīruss.
Tuvākā gada laikā tūrisma un viesmīlības nozarē varētu būt izcilas darba un karjeras iespējas visiem vai varbūt tikai tiem, kuriem dokumentāli pierādāma imunitāte pret Covid-19 vīrusu. Gidiem, šoferiem, oficiantiem, stjuartiem, pavāriem.
Tūrisma industrija, pēc noklusējuma, nevēlas nekādus ierobežojumus un sarežģījumus. Bet mūsu klienti – domājošie ceļotāji – vēlas drošības sajūtu. Tikai radot šādu emocionālo pārliecību atsāksies ceļojumi un naudas aprite. Kādi ir samērīgi risinājumi? Vai avio biļetes būs pieejamas tikai tiem, kuri var pierādīt imunitāti? Vai Eiropā un arī Latvijā varēs ceļot tikai imūnie – vakcinētie? Āfrikas piedzīvojumu meklētājiem ir labi pazīstama starptautiskā vakcinācijas un profilakes sertifikāta grāmatiņa. Vai pietiks ar šādu, lai pierādītu imunitāti? Vai Eiropas Savienība būtu gatava ieviest speciālu Post – Pandēmijas ceļojumu dokumentu, kas pierādītu personas imunitāti? Vai šāda informācija iekļaujama mūsu jau esošajās pasēs?
Kā valstis regulēs un kontrolēs ceļotāju pārvietošanos? Ar vīzu režīmu atjaunošanu visu valstu pilsoņiem? Vienkārši ar pasēs iekļauto imunitātes informāciju? Ar obligāto atrašanās vietas un kontaktu kontroles mobilo aplikāciju kā Singapūras TraceTogether vai līdzīgu? Diskusija par privātuma un ceļotvēlmes balansu varētu būt gara un sāpīga. Tā jāuzsāk cik vien iespējams laicīgi. Šodien.
Vai vēlamies ceļot savam vai darba priekam, mums ir jāizveido Post - Pandēmijas drošas ceļošanas sistēma un protokols kā pareizi aizsargāt savu un apkārtējo veselību. Ar paliekošu lietderību un bez neargumentētiem ierobežojumiem. Pat ja esam profesionāli optimisti, cerot, ka pēc gada vai diviem visa pasaule būs vakcinēta.
Aldis Kušķis
Ceļojumu konsultants