Lielākā daļa patērētāju izveidojuši pārtikas krājumus; veikalu darbība normalizējas
foto: LETA
Pēc dažu dienu iepirkšanās panikas, kad pircēji iztukšoja veikalus, veikalu plaukti atkal tiek piepildīti, un tirdzniecības tīkli īsteno risinājumus, kas palīdz ierobežot vīrusa izplatību un atjaunot deficīto preču piedāvājumu.
Sabiedrība

Lielākā daļa patērētāju izveidojuši pārtikas krājumus; veikalu darbība normalizējas

Jauns.lv / LETA

Lielākā daļa patērētāju ir izveidojuši krājumus un pārtikas mazumtirdzniecības veikalu darbība normalizējas, pauda Latvijas Tirgotāju asociācijā (LTA).

Lielākā daļa patērētāju izveidojuši pārtikas krāju...

Asociācijā norādīja, ka tirdzniecības nozares uzņēmumos ļoti ātri tika ieviestas jaunas, stingrākas procedūras attiecībā uz higiēnas un drošas pārdošanas principiem. Pēc dažu dienu iepirkšanās panikas, kad pircēji iztukšoja veikalus, veikalu plaukti atkal tiek piepildīti, un tirdzniecības tīkli īsteno risinājumus, kas palīdz ierobežot vīrusa izplatību un atjaunot deficīto preču piedāvājumu.

Covid-19 dēļ arī Latvijā cilvēki pamatīgi iepērkas

Pēdējo divu nedēļu laikā vairākiem pārtikas produktiem strauji pieaudzis pieprasījums, kas liecina, ka daļa Latvijas iedzīvotāju veido pārtikas rezerves saistībā ...

"Mēs saglabājam preču piegādes nepārtrauktību veikaliem. Pateicoties tam plaukti tiek piepildīti ar precēm, klientiem nav jāuztraucas par produktu trūkumu. Lielākā daļa patērētāju jau ir izveidojuši krājumus, šobrīd veikalu darbība un iepirkšanās normalizējas. Pārtikas ražotāji arī ziņo, ka saglabā nepārtrauktu preču ražošanu, piegādi un pārdošanu mazumtirdzniecības ķēdēm," sacīja LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Viņš arī atgādināja, ka pārtikas veikalos ir ieviesti dažādi aizsardzības veidi - kasieri strādā cimdos, ar sejas aizsegiem, pie kasēm tiek uzstādīti aizsargstikli, ar dezinfekcijas šķidrumu apstrādā veikalu un noliktavu telpas. Pie ieejas pircējiem tiek piedāvātas iespējas dezinficēt rokas vai paņemt vienreizējos cimdus. Veikalos pēc iespējas nodrošina nepieciešamo sociālo distancēšanos. "Šobrīd tirgotāji ir sekmīgi nokārtojuši

"koronavīrusa pirmo eksāmenu"," sacīja Danusēvičs.

LTA arī atgādināja, ka asociācija pastāvīgi sazinās ar valdības iestādēm, izsaka ieteikumus un risina tirgotāju problēmjautājumus. Šajās dienās daudzi uzņēmumi griezušies LTA pēc skaidrojumiem un palīdzības lielākoties muitas, pārtikas drošuma un policijas darbības jautājumos. Tikmēr LTA komunicējusi ar valsts pārvaldi, nodrošināt atgriezenisko saiti ar uzņēmējiem.

Asociācijā uzsvēra, ka visgrūtāk šobrīd ir nepārtikas preču un ēdināšanas uzņēmumiem, kuri darbojas nomātās telpās. LTA ieskatā iznomātājām vajadzētu dot iespēju uz vīrusa pandēmijas laiku tirdzniecības vietai pārtraukt darbu, sedzot tikai pārdošanas vietas uzturēšanas maksu vai pārtraukt līgumu bez sankcijām. "Diemžēl atsevišķi lielākie tirdzniecības centri pat neatbild uz nomnieku iesniegumiem. Ja neizdosies panākt brīvprātīgu vienošanos, aicināsim valdību pieņemt stingrākus lēmumus," pauda LTA.

LTA arī norādīja, ka ikvienam tirgotājam jāizvērtē, kāda būs situācija pēc laika, kad beigsies krīzes krājumu veidošanas aktivitāte, kā un kur iedzīvotāji tērēs savus ieņēmumus. Asociācijā pieļāva, ka mainīsies iepirkumu struktūra un pārdošanas veids daudzās preču grupās un palielināsies attālināto pirkumu īpatsvars.

LTA arī pauda, ka tirdzniecības nozare pēc iespējas ātrāk gaida darba algas daļēju kompensāciju, slimības naudu apmaksu no sociālā budžeta, finanšu plūsmas nodrošināšanu, nodokļu nomaksas atlikšanu un nomas attiecību regulējumu, reaģējot uz ārkārtējās situācijas sekām un gaidāmo ekonomikas lejupslīdi, valdībai atbalstītot krīzes vissmagāk skartos uzņēmumus un nozares un sniedzot atbalstu visiem uzņēmumiem un to darbiniekiem.