Rinkēvičs ar EK viceprezidenti apspriedis Misānes lietu
foto: LETA
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Rinkēvičs ar EK viceprezidenti apspriedis Misānes lietu

Jauns.lv / LETA

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) ar Eiropas Komisijas viceprezidenti Veru Jurovu apspriedis tiesiskos instrumentus Dānijā apcietinātās Kristīnes Misānes lietas risināšanai, informēja Ārlietu ministrijā.

Rinkēvičs ar EK viceprezidenti apspriedis Misānes ...

Plašāku informāciju par pārrunāto šajā jautājumā ministrija gan nesniedz.

Amatpersonas svētdien Minhenē arī pārrunāja Eiropas Komisijas plānus saistībā ar tiesiskuma stiprināšanu un cīņu ar dezinformāciju. Rinkēvičs augstu novērtēja EK viceprezidentes apņemšanos cīnīties ar dezinformāciju. Ministrs arī apliecināja, ka Latvija arī turpmāk ir gatava sniegt aktīvu ieguldījumu šajā jomā, daloties savā pieredzē.

Tāpat ārlietu ministrs pauda viedokli, ka tehnoloģiju kompāniju un digitālo platformu pašregulācija nav uzskatāma par efektīvu, tāpēc ir nepieciešams meklēt risinājumus, kas noteiktu šo kompāniju atbildību dezinformācijas apkarošanā. 

Jau vēstīts, ka Dānijas apgabaltiesa piektdien nolēma paturēt apcietinājumā par sava bērna nolaupīšanu Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) apsūdzēto Misāni, kas faktiski nozīmē, ka viņa 20.februārī tiks izdota DĀR, aģentūrai LETA apstiprināja Misānes pārstāvji.

Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, piektdien tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.

Kā ziņoja Latvijas Televīzija, tiesas sēdē Misānes advokāts bija iesniedzis jaunus pierādījumus, lai sieviete netiktu izdota. Advokāts uzsvēris, ka sodam jābūt proporcionālam pret nodarīto, norādot, ka DĀR uz tiesu vien Misānei var nākties gaidīt divus gadus. Savukārt prokurors norādījis, ka Misāne ļoti vēlu nākusi klajā ar jauniem pierādījumiem un ļaunprātīgi novilcinājusi tiesu. Prokurors prasīja, lai Misāne pēc iespējas ātrāk tiktu izdota DĀR.

Līdzīgs jautājums tika skatīts jau pagājušajā mēnesī. Sievietes pārstāvji apgalvoja, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību, pēc kuras Dānijas tiesa tomēr nolēma Misāni paturēt apcietinājumā. Šāds lēmums tika pieņemts, lai arī DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits pirmdien sasaucis atbildīgo iestāžu vadītāju sapulci, lai vienotos par turpmāko rīcību šajā lietā.

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem. 

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šo lietu tika piedāvāts Pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.