Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Kristīnes Misānes lietā noticis neliels, taču cerīgs pavērsiens politiskā līmenī 18

Sabiedrība
17. janvārī 18:05 2020. gada 17. janvārī 18:05 | Papildināts, 17. janvārī 19:40
  Jauns.lv / LETA
Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) divpusējās tikšanās laikā pievērsusi Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) iekšlietu ministra Ārona Motsoaledi uzmanību Kristīnes Misānes lietai, informēja ministres padomniece Liesma Kalve.

Šodienas Parīzes Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ministru sanāksmē par migrāciju ministre esot uzrunājusi Motsoaledi un īsumā izklāstījusi situāciju, kas radusies ar Latvijas pilsoni Kristīni Misāni. Sarunas laikā Petraviča esot lūgusi par minēto jautājumu operatīvi sarīkot divpusēju tikšanos, lai detalizētāk pārrunātu situāciju, informēja ministres padomniece.

Motsoaledi šādam sarunas modelim piekritis, kā rezultātā vēlākajās divpusējās sarunās OECD pasākumā tikās Latvijas un DĀR delegācijas. Sarunas laikā ministre esot izklāstījusi līdzšinējos notikumus Misānes lietā. Turpretim DĀR delegācija uzklausīja Latvijas sniegto informāciju un izteica gatavību iedziļināties notikušajā. Sarunas izskaņā DĀR iekšlietu ministrs esot vaicājis Petravičai, vai Latvijas amatpersonas vēlētos, lai Misānei būtu iespēja atgriezties Latvijā. Ministre esot atbildējusi apstiprinoši.

Iespēja pārspriest Misānes turpmāko likteni radusies, jo Petraviča no 16. līdz 17.janvārim piedalās OECD rīkotajā ministru sanāksmē par migrāciju. Sarunās ministre esot uzsvērusi migrācijas mainīgo raksturu un Latvijas pieredzi attiecībā uz migrantu integrāciju darba tirgū.

Ģenerālprokuratūra: Latvijas pilsoņu tiesību aizstāvēšanai nevar tikt izmantoti nelikumīgi līdzekļi

Dānija šonedēļ noraidījusi Latvijas Ģenerālprokuratūras lūgumu klātienē tikties ar Dānijas ģenerālprokuroru un pārrunāt Kristīnes Misānes lietu. Latvijas prokuratūrā skaidroja, ka Latvijas Ģenerālprokuratūra kategoriski noraida plašsaziņas līdzekļos izskanējušos pārmetumus par neiesaistīšanos un novēlotām darbībām Misānes izdošanas no Dānijas uz Dienvidāfrikas Republiku (DĀR) lietā. 

Kā uzsver prokuratūra, jau sākotnēji, pērn 14.janvārī saņemot no Dānijas kompetentās iestādes lūgumu izteikt viedokli par iespēju pieņemt Eiropas apcietinājuma lēmumu attiecībā pret Misāni, Latvijas Ģenerālprokuratūrai neesot bijis tiesisks pamats pieņemt augstākminēto lēmumu. Ņemot vērā, ka Misānei DĀR tika inkriminētas Latvijā pierādāmas darbības, Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām neesot bijis iespējams pieņemt.

Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Eiropas apcietinājuma lēmumu ir iespējams pieņemt tikai ar nosacījumu, ka Latvijā ir sākts kriminālprocess, persona ir vismaz atzīta par aizdomās turēto un izmeklēšanas tiesnesis ir pieņēmis lēmumu par drošības līdzekļa - apcietinājuma piemērošanu, uzsver prokuratūra.

"Tāpēc jebkāda veida spekulācijas, ka Latvijas Ģenerālprokuratūrai bija jāpieņem Eiropas apcietinājuma lēmums par jebkādu nepierādītu noziedzīgu nodarījumu, lai tikai nodrošinātu personas atgriešanos Latvijā, ir nepamatotas un pat pretlikumīgas. Latvijas pilsoņu tiesību aizstāvēšanai nevar tikt izmantoti nepamatoti un nelikumīgi juridiskie līdzekļi, kas ir pretrunā normatīvajam regulējumam," norādīja prokuratūrā.

"Latvijas Ģenerālprokuratūra var nodrošināt savas valsts pilsoņa neizdošanu uz trešo valsti, ar kuru Latvijai nav līgumisku saistību par abu valstu pilsoņu savstarpēju izdošanu, tikai gadījumā, ja persona atrodas Latvijas teritorijā. Ietekmēt citas valsts lēmumu par Latvijas pilsoņa izdošanu trešajai valstij nav iespējams," teikts prokuratūras paziņojumā, "situāciju neapšaubāmi sarežģī arī apstāklis, ka Latvijai nav nekādu konvencionālo vai līgumisko saistību ar DĀR."

Ģenerālprokuratūra ir pārliecināta, ka ir izmantojusi visus savā rīcībā esošos tiesiskos reaģēšanas līdzekļus Misānes izdošanas no Dānijas uz DĀR lietā.  Ģenerālprokuratūra arī apgalvo, ka ir meklējusi alternatīvas iespējas lietas risināšanā. Dānijas prokuratūrai tika nosūtīts lūgums pārskatīt Misānes izdošanu, ņemot vērā cilvēktiesību pārkāpumus DĀR, un lūgts Dānijas tieslietu ministram rast iespēju pārskatīt lēmumu par Misānes izdošanas pieprasījuma pamatotību situācijā.

Šogad 15. janvārī no Dānijas puses tika noraidīts dienu iepriekš nosūtītais Latvijas Ģenerālprokuratūras lūgums klātienē tikties ar Dānijas ģenerālprokuroru un pārrunāt jautājumu, lai novērstu Misānes izdošanu.

Saistītās ziņas

Saeima lūgs Dāniju neizdot Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikas Republikai 24
Latvijas prezidents rīkojas Kristīnes Misānes lietas sakarā
15 gadi Dienvidāfrikas cietumā vai niecīgs sods Latvijā: Kristīne Misāne lūdzas Dānijai neizdot viņu DĀR

Jau ziņots, ka Latvijas pilsone Misāne patlaban atrodas apcietinājumā Dānijā, un Dānijas tiesu iestādes atbilstoši valstī spēkā esošajiem likumiem ir lēmušas par Misānes izdošanu DĀR kriminālvajāšanai par iespējami izdarītiem likumpārkāpumiem šajā valstī.

Misānes pārstāvji iepriekš norādīja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Rūpējoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādījuši radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu.

Trešdien pie Dānijas vēstniecības norisinājās pikets pret Misānes izdošanu DĀR, kur viņai draud 15 gadus ilgs cietumsods. Vairākas Latvijas iestādes pašlaik ir iesaistījušās centienos atrisināt situāciju.

Citi šobrīd lasa

Murgiem un šarlatānu biznesam Covid-19 rada jaunas iespējas 5
Vai veikalā nopirktie augļi un dārzeņi ir jāmazgā ar ziepēm? 11
Jana Duļevska: „Beidzot ir laiks sev, bet ir bažas par nākotni” 5
Skatīt visus komentārus

16-летняя дочь Крутого в микрошортах устроила танцевальный беспредел на карантине

После истории с Лещенко Лера Кудрявцева сдала тест на коронавирус