Ozolnieku iedzīvotājus uztrauc finanšu sadale un interešu pārstāvniecība pēc pašvaldību reformas
foto: LETA
Latvijas karte.
Sabiedrība

Ozolnieku iedzīvotājus uztrauc finanšu sadale un interešu pārstāvniecība pēc pašvaldību reformas

Jauns.lv / LETA

Sabiedriskās apspriešanas sapulcē par plānoto administratīvi teritoriālo reformu sanākušie vairāk nekā 120 Ozolnieku novada iedzīvotāji Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvim Madaram Lasmanis lūguši skaidrot finanšu sadales un interešu pārstāvniecības principus, īstenojot reformu, informēja pašvaldības Sabiedrisko attiecību un informācijas daļas vadītāja Agnese Kļava.

Ozolnieku iedzīvotājus uztrauc finanšu sadale un i...

Pēc viņas teiktā, iedzīvotāju sapulcē dominēja jautājumi, kas būtiski ietekmēs turpmāko Ozolnieku novada teritorijas attīstību un cilvēku dzīves līmeni šajā teritorijā - finanšu sadale jaunajā organizatoriskajā sistēmā, visu teritoriju līdzvērtīga interešu pārstāvniecības nodrošināšana. VARAM pārstāvis neesot spējis sniegt konkrētas atbildes uz jautājumiem, cik izmaksās reformas ieviešana, vai tās rezultātā būs reāls finanšu ietaupījums, kā tiks nodrošināta pakalpojumu pieejamība un kurš atbildēs par rezultātu.

"Rodas iespaids par pilnīgu patvaļu, kas ir pretrunā ar pašas ministrijas pausto demokrātijas un iedzīvotāju līdzdalības nodrošināšanas principu. Nav sniegts neviens pamatots arguments, kāpēc Ozolnieku novada pašvaldība jālikvidē pievienojot to Jelgavai, ja visi sociālie un ekonomiskie rādītāji ir pozitīvi un arvien turpina uzlaboties," komentēja novada domes priekšsēdētājs Dainis Liepiņš (LRA).

Sarunas laikā daļa atnākušo esot norādījusi, ka Ozolnieki pēc reformas tiem kā dzīvesvieta vairs nebūs pievilcīgi un viņi ar ģimenēm izvēlēsies citus, perspektīvākus, reģionus, uz ko VARAM pārstāvis esot atbildējis, ka dzīves vietas izvēle ir katra paša ziņā. Tāpat neesot skaidrs, kas notiks ar tiem pašvaldībās strādājošajiem, kas zaudēs darbu reformas rezultātā, īpaši tālākos lauku reģionos, kā rīkoties tiem, kam pakalpojumi kļūs dārgāki un rindas, piemēram, uz pirmsskolas izglītības iestādēm - garākas. Lasmanis esot aicinājis pārmaiņas skatīties plašākā, valsts mērogā, abstrahējoties no konkrētu cilvēku vajadzībām un iegribām, norādot, ka reformas notiek valsts vēlētu pārstāvju vadībā, pārstāvot savu vēlētāju intereses un primārais mērķis ir ietaupīt valsts līdzekļus.

Jauniešu viedokli pārstāvēt bija ieradusies arī Ozolnieku novada jauniešu dome, kas bija formulējusi savus jautājumus par izglītības kvalitāti un tās pieejamību, brīvpusdienu nodrošināšanu skolās, kā arī transporta kompensācijām gadījumos, kad reformas rezultātā nāksies mērot tālāku ceļu līdz skolai. Kļava apgalvoja, ka šos jautājumus VARAM deleģētais pārstāvis atstāja Izglītības ministrijas un jauno vietvaru pārziņā, atgādinot, ka reformas mērķis ir resursu efektivizācija un centralizācija. Tomēr, vaicāts, vai "lielāks nozīmē efektīvāks" Lasmanis esot atbildējis izvairīgi, norādot, ka ir arī negatīvi piemēri, bet tam nevajadzētu kalpot par iemeslu dzīvot līdzšinējā kārtībā un neko nemainīt.

Pašvaldības pārstāve arī pauda, ka Ozolnieku novada iedzīvotāji, kuri uz sapulci bija nākuši, lai noformulētu savu nostāju par reformu un izvēlētos, kuru no sabiedriskajā apspriešanā uzdotā jautājuma atbildēm atzīmēt, prom ejot stāstījuši, ka ministrijas nostāja viņus ir sadusmojusi un noskaņojusi pret plānoto reformu. 

"Iedzīvotāji bija sašutuši par ministra padomnieka ierašanos tikai ar sausiem cipariem bez iepriekšējas sagatavošanās un iedziļināšanās Ozolnieku novada specifikā. Iedzīvotāji bija neapmierināti, ka viņu vēlmes un viedoklis pēc būtības netika uzklausīti, kā arī uz jautājumiem netika sniegtas pamatotas un faktos balstītas atbildes, vien atkārtoti vieni un tie paši fakti - Ozolnieku novadam ir vai nu jāatbilst VARAM noteiktajiem kritērijiem vai jāapvienojas, kā noteikts -," komentēja Kļava.

Jau vēstīts, ka novadā vēl līdz 15.septembrim turpinās publiskā apspriešana par ATR, kurā var piedalīties 18 gadus sasniegušie Ozolnieku novada iedzīvotāji un tie, kam Ozolnieku novadā ir nekustamais īpašums.

Publiskās apspriešanas laikā iedzīvotāji var izteikt savu viedokli par ATR piedāvāto risinājumu - Ozolnieku novada, Jelgavas novada un Jelgavas teritoriju apvienošanu, atbildot uz jautājumu, vai atbalsta novada iespējamo apvienošanu ar kaimiņu administratīvajām teritorijām. Ja iedzīvotājs vēlēsies, apspriešanas zīmē varēs izteikt arī plašāku viedokli vai argumentus savas izvēles pamatošanai.

Publiskās apspriešanas laikā tiks nodrošināta iespēja izteikt viedokli klātienē, vairākos izbraukumos, iedzīvotāju sapulcē, kā arī attālināti interneta vietnē "www.latvija.lv".

Visu apspriešanas laiku viedokļus var izteikt Ozolnieku novada pašvaldības kancelejā, Salgales pagasta pārvaldē, kā arī Vainu, Ānes un Garozas bibliotēkās.

Ozolnieku novada domes lēmums liecina, ka publiskās apspriešanas organizēšanas izmaksas būs 4764 eiro.

Jau vēstīts, ka Ozolnieku novada domes deputāti lēma par sabiedriskās apspriešanas rīkošanu saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu, jo aptauja par šo jautājumu izrādījusies pārāk dārga.

Pašvaldība cenu aptaujā par socioloģiskās aptaujas rīkošanu aicinājusi piedalīties trīs uzņēmumus, taču atsaucies tikai viens, un piedāvātā summa par 600 zvanu veikšanu bijusi 5700 eiro, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Tēmas